Free CSS Template

Nie żyje ks. Leonard Zych
17 listopada po długiej i ciężkiej chorobie odszedł do wieczności ks. kan. Leonard Zych, proboszcz parafii w Pile-Motylewie i dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego pw. Matki Bożej Lourdes w Pile.

Ks. kanonik Leonard Zych urodził się 25 lutego 1957 r. w Pile. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1983 roku.

Był dyrektorem Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile, założycielem Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, sieci przedszkoli Caritas, Centrum Integracji Społecznej. Dzięki jego zaangażowaniu i pomysłowości, a także niewyczerpanej energii co roku z pomocy tych placówek i związanych z nimi inicjatyw korzystały setki dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. niepełnosprawnych, chorych, cierpiących i wykluczonych społecznie.

Ksiądz Leonard już jako młody ksiądz angażował się w dzieła pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym, wspierał dzieci i młodzież. Potem, jako dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego, czuwał nad prowadzeniem świetlicy socjoterapeutycznej i wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oraz dystrybucją żywności i odzieży używanej. Z pieniędzy unijnych realizował programy skierowane do osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży. Z jego inicjatywy organizowano latem i zimą kolonie i półkolonie, z których rocznie korzystało 150 dzieci i młodzieży z rodzin ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Dzięki ks. Leonardowi w każdą środę w kaplicy Centrum Charytatywno-Opiekuńczego wokół ołtarza gromadzili się niepełnosprawni, chorzy i cierpiący. Z nimi też pielgrzymował co roku do sanktuarium Matki Bolesnej w Skrzatuszu w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych.

Dzięki szerokiej współpracy z przyjaciółmi z niemieckich organizacji społecznych pozyskiwał liczne dary, które rozdysponowywano wśród potrzebujących. Aktywnie zabiegał o pieniądze i środki materialne na realizację celów statutowych placówek, którymi zarządzał.

Ksiądz Leonard został Człowiekiem Roku Wielkopolski 2012 w plebiscycie Tygodnika Pilskiego w kategorii kultura i działalność społeczna. Otrzymał kilkakrotnie nagrodę „Złote Serce” od Szpitala Specjalistycznego w Pile za bezinteresownie niesioną pomoc.

Kalendarium pracy duszpasterskiej śp. ks. Leonarda Zycha:

od 1990 r. (7 lat po przyjęciu święceń kapłańskich) pracował w Pile, gdzie uczył religii w przedszkolach i ośrodku szkolno-wychowawczym, a także działał w parafialnej Caritas, prowadzącej m.in. świetlicę

w 1998 r. został kierownikiem pierwszych w diecezji Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas. Powstały one przy pilskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki z inicjatywy proboszcza Zbigniewa Helona, który nie doczekał inauguracji działań placówki. Ks. Leonard Zych został pierwszym kierownikiem WTZ-ów Caritas i pełnił tę funkcję do 2002 r.

15 września 2000 r. dekretem bp. Mariana Gołębiewskiego w Pile zostało utworzone Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas pw. Matki Bożej z Lourdes, a jego dyrektorem mianowano ks. Leonarda Zycha

w styczniu 2002 r. z jego inicjatywy powołano Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas w Pile, początkowo sprawujący opiekę nad 5 osobami. Obecnie liczy 35 podopiecznych jako kolejny krok działań charytatywnych ks. Zych zaproponował utworzenie Przedszkola Niepublicznego Caritas nr 1 przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym. Powołano je w czerwcu 2002 r. uchwałą Zarządu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Przedszkole ruszyło w styczniu 2003 r., tworząc początkowo jeden oddział liczący 9 dzieci. Obecnie skupia 9 oddziałów i blisko 160 dzieci

27 sierpnia 2002 r. dekretem bp. Mariana Gołębiewskiego erygowano parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Pile-Motylewie, ks. Leonarda Zycha ustanawiając jej proboszczem

w grudniu 2009 r. przy pilskim Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas powstały kolejne Warsztaty Terapii Zajęciowej - w Leżenicy. Trafiło tu na zajęcia 25 osób z gminy Szydłowo

w kwietniu 2012 r. dzięki zabiegom księdza Leonarda powstało Centrum Integracji Społecznej w Pile

w sierpniu 2014 r. utworzono Przedszkole Niepubliczne Caritas nr 2 w Leżenicy

Polecajmy zmarłego księdza Leonarda Bożemu miłosierdziu.

MIASTECZKO POLICYJNE 2018

W dniu 17.04.2018r. udaliśmy się z grupą uczestników na „Plac Staszica” do Piły, który w dniu tym zamienił się w arenę policyjnych pokazów. Impreza pt. „Miasteczko policyjne 2018r.” dla widzów była wielką atrakcją. Można było zobaczyć m. in. manewry antyterrorystów z użyciem śmigłowca, pokaz technik samoobrony, tresurę psów policyjnych, pokaz musztry policyjnej. Największe widowisko wśród naszych uczestników wzbudziły manewry antyterrorystów z użyciem śmigłowca.

PIERWSZE WIOSENNNE OGNISKO

04.04.2018r w WTZ Caritas w Leżenicy z nadejściem wiosny oficjalnie rozpoczęliśmy sezon ogniskowy. Takie spotkania cieszą się dużym powodzeniem wśród uczestników. Wszyscy zgromadzeni przy ognisku mogą ze sobą porozmawiać, pośpiewać, zjeść upieczoną kiełbaskę oraz nacieszyć ładną pogodą. Tak było i tym razem. Wszyscy w dobrych nastrojach spędzili miło czas.

Śniadanie Wielkanocne z Rodzicami

W dniu 28.03.2018r. WTZ Caritas w Leżenicy wspólnie z rodzicami naszych podopiecznych uczestniczyliśmy w Śniadaniu Wielkanocnym. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, podczas której można było skosztować tradycyjnych potraw i wypieków wielkanocnych.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które zmuszają nas do powagi, zadumy a także i radości jaką niosą. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne. Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. We wtorek 27.03.2018r. zgodnie z tradycją wspólnie z uczestnikami oraz kadrą Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile, w Restauracji Zacisze w Szydłowie obchodziliśmy Śniadanie Wielkanocne. Gościliśmy również przedstawicieli władz: Powiatu Pilskiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile, Gminy Szydłowo, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile oraz Przedstawicieli Posterunku Policji w Szydłowie. Wszystkich zebranych gości serdecznie przywitała Pani Kierownik Iwona Thiel oraz przekazała wszystkim życzenia świąteczne. Bardzo ciepłe życzenia uczestnikom i pracownikom złożyli także zaproszeni goście. Po wspólnej modlitwie uczestnicy spotkania zasiedli do świątecznego stołu, na którym znalazły się tradycyjne wielkanocne potrawy. Śniadanie odbyło się w ciepłej, przyjaznej i rodzinnej atmosferze, która pozytywnie nastawiła nas na nadchodzące Święta Wielkanocne.

TEATR GEST

W dniu 22 marca 2018r. w WTZ Caritas w Leżenicy wizytę złożył Teatr Gest działający przy Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie. Na zaproszenie Pani Kierownik oraz oczekiwaniu przez uczestników Warsztatu w Leżenicy aktorzy teatru Gest zaprezentował fragment spektaklu "W Chowanego" którego premiera przewidziana jest na kwiecień. Spektakl poruszył kwestię świadomości i jej przesunięcia na inne osoby w przypadku wydarzeń traumatycznych. Po spektaklu odbyły się wspólne zajęcia teatralne. Teatr gest jak i jego prowadzący Pan Mateusz Ziemichód otrzymali szczere gratulacje.

Zajęcia z przedszkolakami

Naszych uczestników w dniu 15.03.2018r.odwiedziły Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Caritas nr 2 w Leżenicy. Przedszkole bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Krecik zwiedza Polskę” dlatego też celem spotkania było przedstawienie nam bajkowego krecika oraz wyklejenie wspólnego plakatu z bohaterem. Bajkowa postać zrobiła

Msza święta

W środę 15.03.2018r. w Kaplicy Centrum Charytatywno Opiekuńczego-Caritas w Pile odbyła się Msza św. o zdrowie naszego Ks. Dyrektora Leonarda Zycha. W Kaplicy na wspólnej modlitwie zgromadzili się pracownicy i uczestnicy ŚDS Caritas w Pile, WTZ Caritas w Leżenicy oraz delegacja z Niepublicznego Przedszkola Caritas w Pile.

Rekolekcje Wielkopostne

Wielki Post w chrześcijaństwie to czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. Również i w tym roku 06.03.2018r. w naszym Warsztacie przezywaliśmy rekolekcje wielkopostne. Uczestnicy mieli również okazję skorzystania ze spowiedzi świętej.

Pokaz psów służbowych

W dniu 05.03.2018r. odwiedzili nas Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile wraz ze swoimi czworonożnymi pupilkami. Celem ich wizyty była prezentacja posłuszeństwa psów policyjnych. Policjantom w pokazie towarzyszył pies patrolowo-tropiący owczarek niemiecki - Mako oraz owczarek belgijski - Timur do wyszukiwania zapachów narkotyków. Timur świetnie popisywał się niesamowitym węchem znajdowania rzeczy ze śladami zapachowymi. Natomiast Mako niesamowicie bronił swojego przewodnika przed upozorowanym bandytą. Wszyscy uczestnicy bardzo żywiołowo reagowali na występ czworonogów.

Środa Popielcowa

W dniu 14.02.2018r. z racji rozpoczynającego się w kościele katolickim Wielkiego Postu (Środa Popielcowa) uczestniczyliśmy we Mszy świętej w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej Piła-Motylewo. Następnie udaliśmy się do Centrum Ch. –O. gdzie mieliśmy okazję obejrzeć wyświetlony film pt. „Chata”. Na koniec każdy z uczestników otrzymał smaczny obiad.

Światowy Dzień Chorego

12.02.2018r. obchodziliśmy XVI Światowy Dzień Chorego. Święto chrześcijańskie ustanowione przez Papieża Jana Pawła II . Celem tego święta jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących zarówno duchowo jaki i fizycznie i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby. W dniu tym udaliśmy się na wspólną modlitwę do Centrum Ch.-O. Caritas w Pile gdzie uczestniczyliśmy we mszy świętej. Z racji obchodzonego święta zgromadzeni wierni otrzymali sakrament namaszczenia chorych oraz mieli możliwość ucałowania relikwii św. Teresy z Kalkuty. Po zakończeniu uroczystości dla uczestników był zapewniony posiłek.

„Pomarańczowa Pantera”

Dnia 26.01.2018r, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, zostali zaproszeni przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Pile na spektakl pt:” Pomarańczowa Pantera”. Było to przedstawienie dwóch aktorów, spektakl cechował się dużą atrakcyjnością, wielością i kolorem przebrań, dekoracją, ciekawym scenariuszem oraz interakcją z publicznością co było doskonałym doświadczeniem żeby współtworzyć na żywo ruch sceniczny. Aspekt edukacyjny uczy uczestników kreatywnego i innowacyjnego podejścia do życia. Podany humorystycznie, składający się z wielu scen, 40 minutowy show został bardzo ciepło przyjęty, było wiele zabawy a całości dopełniła świetna oprawa muzyczna. Po przedstawieniu uczestnicy WTZ zostali zaproszeni na posiłek po którym zadowoleni wrócili do Warsztatu.

Przedstawienie dla rodziców

W dniu 25.01.2018r. (czwartek) w naszym Warsztacie odbyło się spotkanie z rodzicami, poprzedzone przedstawieniem bożonarodzeniowym pt. „Prezent dla najbliższych” przygotowanym przez naszych uczestników. Spektakl w wykonaniu naszych aktorów wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój, a uczestnicy swym pięknym występem podbili serca publiczności. Podopieczni z radością prezentowali i odgrywali swoje role. Gra naszych artystów oraz ich stroje przyciągnęły uwagę zebranych widzów, którzy z dużym zainteresowaniem oglądali spektakl. Na twarzach rodziców widać było uśmiech i zadowolenie. Całe spotkanie zakończyło się ogromnymi brawami.

Bal Karnawałowy

W piątek 19 stycznia w Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy odbył się Bal Karnawałowy. W zabawie brali udział nie tylko nasi uczestnicy, ale również nasi zaprzyjaźnieni goście - podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas z Piły oraz Słuchacze Szkoły Policji z Piły. Oprawę muzyczną zapewnił nam Warsztatowy Didżej Jędruś. Każdy z uczestników był przebrany w karnawałową kreację. W trakcie balu prowadzona była zabawa „Muzyczna podróż dookoła świata”, która wzbudziła w każdym z nas wiele radości i porwała każdego do tańca. Nie zabrakło również pysznego poczęstunku.

12.01.2018r.

W Bowlingu Rodło odbył się XVI Turniej Bowlingowy Osób Niepełnosprawnych. W zawodach z WTZ Caritas w Leżenicy wzięli udział uczestnicy Renia, Krzysiu oraz terapeuta p. Przemek. Zawody odbyły się dla uczestników w konkurencji indywidualnej i grupowej zdobyliśmy V miejsce natomiast dla terapeutów w konkurencji indywidualnej, p. Przemek zajął III miejsce. Dla wszystkich uczestników organizatorzy zapewnili dobrą zabawę w formie dyskoteki i poczęstunku. Wróciliśmy z dyplomem, pucharem w reku oraz z uśmiechem na twarzy.

12.01.2018r.

W Bowlingu Rodło odbył się XVI Turniej Bowlingowy Osób Niepełnosprawnych. W zawodach z WTZ Caritas w Leżenicy wzięli udział uczestnicy Renia, Krzysiu oraz terapeuta p. Przemek. Zawody odbyły się dla uczestników w konkurencji indywidualnej i grupowej zdobyliśmy V miejsce natomiast dla terapeutów w konkurencji indywidualnej, p. Przemek zajął III miejsce. Dla wszystkich uczestników organizatorzy zapewnili dobrą zabawę w formie dyskoteki i poczęstunku. Wróciliśmy z dyplomem, pucharem w reku oraz z uśmiechem na twarzy.

Spotkanie Opłatkowe

W dniu 19.12.2017r. w Restauracji Zacisze w Szydłowie odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Przy wigilijnym stole wspólnie z Kadrą i Uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej CARITAS w Leżenicy oraz Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile zasiedli zaproszeni goście: przedstawiciele Zarządu Powiatu Pilskiego Pan Mirosław Pierko i Pan Jerzy Wiesiołek, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile Pani Barbara Pacholska, Wójt Gminy Szydłowo Pan Dariusz Chrobak, Przewodniczący Rady Gminy Szydłowo Piotr Drożdż, Przewodniczący ds. Orzekania o Niepełnosprawności Pan Andrzej Komisarek, Przedstawiciele Szkoły Policji w Pile Pan podinsp. Jacek Słoński oraz podinsp. Pan Wojciech Thiel, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szydłowie Pani Marzena Hertel, Pan Krzysztof Urbanowicz z ramienia MOPS w Pile Sołtys Wsi Leżenica Pan Mieczysław Dubowy. Zebranych gości ciepłym słowem przywitali Dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile Ks. Leonard Zych oraz Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy Pani Iwona Thiel. Życzenia Bożonarodzeniowe dla wszystkich złożyli również zaproszeni goście. Miłą niespodzianką był dla nas występ Chóru Halka. Po wspólnej modlitwie, dzieląc się opłatkiem, złożyliśmy sobie bożonarodzeniowe życzenia. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Każdy z gości został obdarowany bożonarodzeniowym prezentem wykonanym przez naszych podopiecznych a do naszych uczestników zawitał Mikołaj wręczając im słodkie upominki.

REKOLEKCJE ADWENTOWE

W poniedziałek 18.12.2017r. odbyły się w naszym Warsztacie Rekolekcje Adwentowe. Osoba głosząca naukę był ks. Artur Kucharski. W trakcie rekolekcji uczestnicy mogli skorzystać z sakramentu pokuty oraz przyjąć komunie św.

Chór Halka

Dnia 12.12.2017r. tuż przed świętami Bożego Narodzenia gościliśmy Chór „Halka” z Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” z Piły. Tym razem Chór zaprezentował nam repertuar polskich kolęd. Chórem dyrygował nasz terapeuta Pan Przemysław Wojnarowski.

Kiermasz Bożonarodzeniowy

W niedzielę 10.12.2017r. już po raz czwarty uczestniczyliśmy w Kiermaszu Bożonarodzeniowym. W dniu tym mieliśmy okazje zaprezentować prace wykonane przez naszych uczestników. Dodatkową atrakcją była degustacja bożonarodzeniowych potraw wcześniej przygotowanych przez koło gospodyń wiejskich z gminy Szydłowo. Duże zainteresowanie wzbudzały również warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez jedną z mieszkanek gminy.

MIKOŁAJ WTZ

CARITAS W LEŻENICY

06.12.2017r. również i w tym roku zawitał do nas św. Mikołaj. Nie zapomniał o naszym Warsztacie, każdego z uczestników obdarował świątecznym upominkiem. Na drugi dzień natomiast 07.12.2017r. zabrał nas wszystkich do Kina Helios w Pile na seans filmowy pt. „Listy do M”.

WIZYTA PRZEDSZKLOAKÓW

Z okazji dnia osoby niepełnosprawnej obchodzonego w dniu 03.12.2017r. przedszkolaki przygotowały uczestnikom WTZ muzyczno-teatralną niespodziankę – przedstawienie Rzepka Juliana Tuwima. W trakcie wystąpienia mogliśmy wspólnie z aktorami klaskać i śpiewać tworząc radosną i miłą atmosferę. Dziękujemy naszym przedszkolakom za wspaniały występ!

Zabawa Andrzejkowa

29.11.2017r. wspólnie z uczestnikami ŚDS Caritas z Piły zorganizowaliśmy dzień pełen magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Wszyscy bawili się świetnie. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jedno jako pierwszy przekroczy próg, tradycyjnie laliśmy wosk. Mnóstwo wróżb i tańców pozostawiło na długo uśmiech i radość na naszych twarzach.

Górka Klasztorna

Wspólnie z uczestnikami ŚDS Caritas z Piły 27.09.2017r. pojechaliśmy już po raz drugi autokarem do Najstarszego Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej. W miejscu tym została odprawiona Mszy św. pod przewodnictwem Ks. Dyrektora Leonarda Zych. Przypomnieliśmy sobie historią tego miejsca. Na koniec naszego pobytu wszyscy udaliśmy się na ciepły posiłek.

Wyjazd do Kina

W dniu 26.09.2017r. wybraliśmy się z uczestnikami do Kina Helios w Pile. Repertuarem wybranym przez nas był Film pt. „Tarapaty”.

Dzień Pieczonego Ziemniaka

21.09.2017r. wspólnie z uczestnikami ŚDS Caritas w Pile zorganizowaliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka. Dobra pogoda umożliwiła nam zabawę na zewnątrz. Przy skocznej muzyce oraz atrakcyjnych grach i zabawach na świeżym powietrzu przyjemnie spędziliśmy czas. Nie zabrakło również pysznego poczęstunku, kiełbasek z grilla i ogniska.

Wizyta słuchaczy Szkoły

Policji w PileW piątek 01.09.2017r. WTZ Caritas w Leżenicy odwiedzili nas Słuchacze Szkoły Policji z Piły. Nowa grupa słuchaczy zapoznała się z działalnością warsztatu oraz zwiedziła nasze pracownie. Goście obdarowali nas prezentami, które przydadzą się w działalność warsztatu.

Dożynki Gminne

w Starej Łubiance

W sobotnie popołudnie 02.09.2017r. udaliśmy się na Dożynki Gminne zorganizowane w Starej Łubiance. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele, a następnie wszyscy zebrani goście przeszli na dalszą cześć imprezy, która miała miejsce już na boisku. Również i my uczestniczyliśmy w święcie plonów prezentując na straganie rękodzieła naszych uczestników.

XIII Ogólnopolski Festiwal

Piosenki Żołnierskiej

Dnia 24 sierpnia 2017 roku w Bornem Sulinowie odbył się XIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych. Skład reprezentacji Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy stanowili :

• Adrianna D.
• Beata S. • Andrzej Ł.

Uczestnicy podczas wspaniałego występu zaprezentowali dwie piosenki: „Pobór na dziewczynki” oraz „Jak długo na Wawelu”. Występ był bardzo energiczny i spodobał się publiczności. Wszyscy występujący otrzymali puchar uczestnictwa w festiwalu oraz figurkę czarnego kota na szczęście. W trakcie trwania festiwalu uczestnicy mieli okazję degustować oryginalne potrawy wojskowe, spróbować swoich sił w turnieju strzelania z wiatrówki oraz spędzić miło czas oglądając występy pozostałych zespołów. Dodatkowo festiwal ubarwił występ gościa specjalnego Haliny Kunickiej.

ZAWODY WĘDKARSKIE

W MŁOTKÓWKU

Dnia 23.08.2017 r. odbyły się V Powiatowe Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Pilskiego. Turniej odbył się na jeziorze Młotkówko. WTZ Caritas Leżenicy wystawił drużynę, która liczyła 2 osoby: Andrzeja Ł. i Krzysztofa M. w klasyfikacji generalnej zajęliśmy II miejsce (srebrny puchar), a indywidualnie Andrzej Ł. zajął również II miejsce. Po zakończeniu zawodów zorganizowano posiłek, następnie rozdanie nagród i zdjęcia ze starostą oraz członkami koła PWZ Wyrzysk. Pogoda dopisała, ryby brały jak należy, a wspólna rywalizacja dała wiele radości.

PIKNIK Z UCZESTNIKAMI

ŚRODOWISKOWEGO DOMU

SAMOPOMOCY CARITAS

Z PIŁY

W piątek 11.08.2017r. WTZ Caritas w Leżenicy odbył się letni piknik. Wraz z terapeutami odwiedzili nas uczestnicy ŚDS Caritas z Piły. Dzień ten spędziliśmy na świeżym powietrzu, degustując się kaszanką i kiełbaski z grilla. Dodatkową atrakcją dla wszystkich był taniec Zumba.

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

Po miesięcznym urlopie w pierwszym dniu naszego pobytu w Warsztacie 01.08.2017r odwiedzili nas zaprzyjaźnieni Słuchacze Szkoły Policji z Piły. Goście i tym razem obdarowali nas prezentami, które przydadzą się w działalność Warsztatu. My natomiast w ramach podziękowania zorganizowaliśmy piknik z pieczeniem kiełbasek i degustacją przekąsek przygotowanych przez uczestników pracowni gospodarstwa domowego.

DZIEŃ PRZED URLOPEM

Każdy z nas wie, jak ważna jest praca i poczucie obowiązku, ale równie ważne jest, aby w ciągu roku znaleźć czas na odpoczynek i móc poddać się słodkiemu lenistwu. Po jedenastu miesiącach intensywnej pracy, przyszedł czas na zasłużony odpoczynek również dla Uczestników WTZ Caritas w Leżenicy. Ostatni przedurlopowy dzień, był dla nas trudnym czasem. W dniu tym po ośmiu latach wspólnej pracy oraz przebywania w warsztacie rozstaliśmy się z naszym wspaniałym terapeutą i kierowcą Panem Henrykiem.

Wycieczka do Bornego Sulinowa

Dnia 29.06.2017 udaliśmy się autokarem na wycieczkę jednodniową do Bornego Sulinowa. Nasza przygoda rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Militarnej Historii, gdzie przewodnik opowiedział nam kilka ciekawych wydarzeń związanych z tamtym okresem. Później udaliśmy się na piknik połączony z obiadem i zawodami strzeleckimi, w których zdobyliśmy I miejsce, a najwięcej punktów uzyskał Andrzej Ł. Na koniec udaliśmy się do rosyjskiego sklepu na zakupy. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

ZAWODY WĘDKARSKIE

Dnia 22.06.2017 odbyła się VII edycja Pikniku Osób Niepełnosprawnych. Zawody miały miejsce w Kaczorach nad jeziorem Kopcze. Reprezentację WTZ Caritas Leżenicy stanowiły następujące osoby: Andrzej Ł., Adrianna D., Marek R. Zawody sędziowali profesjonalni sędziowie, a uczestnicy starali się złowić jak najwięcej ryb, będąc do tego profesjonalnie przygotowani. W kategorii Mężczyźni, II miejsce zdobył nasz uczestnik Andrzej Ł. – otrzymał puchar i nagrody. VI miejsce zajął Marek R. W kategorii Kobiety nasza uczestniczka Adriana D. zdobyła puchar za III miejsce oraz nagrody. W trakcie imprezy wolontariusze nosili posiłki oraz napoje, międzyczasie można było skorzystać z atrakcji towarzyszących np. śpiewaniu piosenek lub łowieniu ryb na wędkę z magnesem. Piękna pogoda oraz wysokie miejsca dopełniły całości zadowolenia z pikniku.

Pielgrzymka do Skrzatusza

Dnia 20.06.2017r. uczestnicy WTZ Caritas w Leżenicy uczestniczyli w Diecezjalnej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych w Sanktuarium Maryjnym w Skrzatuszu. Gościem specjalnym pielgrzymki był – Jan Mela podróżnik, zdobywca biegunów, który złożył świadectwo wiary i zmagania się ze swoją niepełnosprawnością. Po spotkaniu ze specjalnym gościem odbyła się modlitwa o uzdrowienie, a następnie msza św. pod przewodnictwem Biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Na zakończenie każdy z uczestników skorzystał ze smacznego poczęstunku.

IX Turniej Sportowo

Integracyjny Osób

Niepełnosprawnych

w Pile

W dniu 20.06.2017r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Pile odbył się IX Turniej Sportowo-Integracyjny Osób Niepełnosprawnych, którego organizatorem były Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas przy Parafii św. St. Kostki w Pile. Czteroosobowa drużyna: Renata M., Krzysztof M., Marek R, Mariusz W. godnie reprezentowali naszą placówkę. Wzięliśmy udział w sześciu konkurencjach sportowych. Ilość punktów zgromadzonych przez grupę dała nam w rezultacie III miejsce pucharowe. Indywidualnie Renata M., zdobyła w konkurencji „Prowadzenie piłki hokejowej” III miejsce medalowe oraz Mariusz W. w konkurencji „Strzał do bramki” zdobył III miejsce medalowe. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom i czekoladę.

Akcja Otwarta Szafa

W Galerii Atrium Kasztanowa na przełomie maja i czerwca w Pile odbyła się Akcja Szafa Otwarta, której ambasadorką była Małgorzata Rozenek-Majdan. Przez kilka dni do Galerii można było przynosić swoja garderobę, której nadano „nowe życie”. Zebrana odzież została rozdana wśród podopiecznych Centrum Charytatywno-Opiekuńczego w Pile (WTZ Caritas w Leżenicy oraz ŚDS Caritas w Pile). W ramach Akcji w Centrum CH-O Caritas w Pile gościliśmy również znaną stylistkę Ewę Nierzwicką, która udzieliła naszym uczestnikom wielu cennych rad i wskazówek dotyczących zasad modnego doboru ubrań, omówiła rodzaje sylwetek i pomogła w wyborze nowej odzieżyIntegracyjny Turniej Bocci

Dnia 02.06.2017r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile pod patronatem Starosty Powiatu Pilskiego odbył się I Integracyjny Turniej Bocii. W zawodach wzięli udział: Krzysztof B., Łukasz W., Marek R. Grupa zakwalifikowała się do wstępnych eliminacji. Wróciliśmy z Pucharem Uczestnictwa.

XIV Powiatowy Dzień

Godności Osoby Niepełnosprawnej

12.05.2017r.

W tym roku Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej obchodziliśmy 12.05.2017r. w Łobżenicy. Wspólnie z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile udaliśmy się autokarem na zorganizowaną imprezę. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele pw. św. Trójcy. W uroczystym przemarszu ulicami Łobżenicy udaliśmy się na dalszą część imprezy do Parku Miejskiego. W programie nie zabrakło wielu atrakcji m. in. występy artystyczne, konkurencje sportowe, tańce, itp. Dla wszystkich uczestników zorganizowany był smaczny poczęstunek.

Powiatowe Wiosenne Igrzyska

Osób Niepełnosprawnych w

Szydłowie

22.04.2017r.

Dnia 22.04.2017r. odbyły się w Zespole Szkół w Szydłowie im. Janusza Korczaka odbyły się Wiosenne Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. Naszą drużynę z warsztatu godnie reprezentowali: Renata, Małgorzata, Marek, Krzysztof M. oraz Krzysztof B. W konkurencjach i indywidualnych rzut kostką zajęliśmy III m. oraz II miejsce w konkurencji bieg z taczką. Dla wszystkich uczestników zorganizowany był poczęstunek. Każdy otrzymał medal. Jako grupa zdobyliśmy puchar.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

10.04.2017r.

W poniedziałek 10.04.2017r. zgodnie z tradycją wspólnie z uczestnikami oraz kadrą Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile, w Restauracji Zacisze w Szydłowie obchodziliśmy Śniadanie Wielkanocne. Przebyli również zaproszeni goście m. in.: Członek Zarządu Powiatu Pilskiego Mirosław Pierko, Członek Zarządu Powiatu Pilskiego p. Jerzy Wiesiołek, zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile p. Maria Bratkowska, Wójt Gminy Szydłowo p. Dariusz Chrobak, Sekretarz Gminy Szydłowo p. Iwona Mazur, Kierownik GOPS w Szydłowie p. Marzena Hertel, Przewodniczący Rady Gminy Szydłowo p. Piotr Drożdż, Radny Gminy Szydłowo p. Mieczysław Dubowy, p. Krzysztof Urbanowicz z ramienia Dyrektor MOPS w Pile. Spotkanie Wielkanocne rozpoczęli Dyrektor C. CH-O. Caritas w Pile Ks. Leonard Zych wraz z Panią Kierownik WTZ Caritas w Leżenicy Iwoną Thiel witając zebranych gości oraz składając świąteczne życzenia. Głos zabrali również Członek Powiatu Pilskiego p. Mirosław Pierko, Wójt Gminy Szydłowo p. Dariusz Chrobak, Przewodniczący Rady Gminy Szydłowo p. Piotr Drożdż oraz Kierownik GOPS w Szydłowie p. Marzena Hertel. Nie zapomnieliśmy również o naszym Dyrektorze Ks. Leonardzie Zych, wręczając bukiet kwiatów i składając życzenia z okazji obchodzonego w Wielki Czwartek Święta Kapłaństwa. Po poświęceniu potraw wszyscy przystąpili do posiłku. Między czasie uczestnicy WTZ Caritas w Leżenicy deklarowali przy podkładzie muzycznym przygotowane wiersze wielkanocne. Na koniec spotkania zostały wręczone upominki dla przybyłych gości, przygotowane przez uczestników pracowni ogrodniczej WTZ Caritas w Leżenicy oraz uczestników pracowni plastycznej ze SDS Caritas w Pile. Pani Kierownik wręczyła również upominki dla naszych podopiecznych przekazane od ks. Dyrektora Leonarda Zycha oraz od władz Urzędu Gminy w Szydłowie. Śniadanie przebiegło w ciepłej, przyjaznej i rodzinnej atmosferze sprzyjającej integracji społecznej oraz skłaniającej do refleksji przed nadchodzącymi Świętami Wielkiej Nocy.

Droga Krzyżowa i Górka Klasztorna

07.04.2017r.

Wspólnie z uczestnikami ŚDS Caritas w Pile oraz parafianami 07.04.2017r. uczestniczyliśmy w drodze Krzyżowej w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej Piła-Motylewo. W dniu tym udaliśmy się również do Najstarszego Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej. Zapoznaliśmy się z historią tego miejsca. To tutaj w 1079r. Matka Boża objawiła się pasterzą. Miejsce to do dzisiaj emanuje silną energią. Na koniec naszego pobytu wszyscy udaliśmy się na ciepły posiłek.

Kiermasz Wielkanocny

02.04.2017r.

02.04.2017r. Tradycyjnie jak co roku przed Świętami Wielkanocnymi braliśmy udział w przygotowanym przez CUK w Szydłowie Kiermaszu Wielkanocnym. Naszym zadaniem była dekoracja stołu, na którym pojawił się potrawy wielkanocne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z Gminy Szydłowo. Na stoisku mogliśmy również zaprezentować nasze prace sporządzone wcześniej przez uczestników WTZ Caritas w Leżenicy.

Rekolekcje Wielkopostne

21.03.2017r.

21.03.2017r. dla uczestników naszego warsztatu odbyły się Rekolekcje Wielkopostne. Każdy miał możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

ZABAWA WALENTYNKOWA

14.02.2017r.

14.02.2017r. WTZ Caritas w Leżenicy odbyła się zabawa karnawałowa. Wspólnie z uczestnikami ŚDS Caritas z Piły spędziliśmy czas przy skocznej muzyce oraz zabawach zorganizowanych przez terapeutów. W dniu tym wśród ubioru dominował kolor czerwony. Nie zabrakło również dla wszystkich smacznego poczęstunku.

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

10.02.2017r.

W dniu 10.02.2017r. w C. CH.-O Caritas w Pile obchodziliśmy XV Światowy Dzień Chorego. Wspólnie z uczestnikami ŚDS CARITAS terapeutami, parafianami oraz zaproszoną grupą słuchaczy ze Szkoły Policji w Pile uczestniczyliśmy we mszy świętej. Z racji obchodzonego święta z gromadzeni wierni otrzymali sakrament namaszczenia. Następnie podopieczni wraz z terapeutami udali się na seans filmowy do kina Helios.

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

08.02.2017r.

W dniu 08.02.2017r. udaliśmy się do C. Ch.-O. Caritas w Pile. Wspólnie z uczestnikami ŚDS Caritas w Pile mieliśmy okazję oglądać przedstawienie teatralne o życiu św. Jana Bosko, przygotowane przez uczestników Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzcincu.

TURNIEJ BOWLINGOWY

20.01.2017r.

Dnia 20.01.2017r. w Bowlingu Rodło odbył się XV Turniej Bowlingowy Osób Niepełnosprawnych. W zawodach z WTZ Caritas w Leżenicy wzięli udział uczestnicy Renia, Krzysiu oraz terapeuta p. Henryk. Zawody odbyły się dla uczestników w konkurencji indywidualnej i grupowej natomiast dla terapeutów w konkurencji indywidualnej, w której p. Heniu zdobył I miejsce. Dla wszystkich uczestników organizatorzy zapewnili dobrą zabawę w formie dyskoteki i poczęstunku. Wróciliśmy z dyplomem, pucharem w reku oraz z uśmiechem na twarzy.

BAL KARNAWAŁOWY

18.01.2017r.

Dnia 18.01.2017r. w WTZ Caritas w Leżenicy odbył się Bal Karnawałowy z udziałem zaproszonych gości - Słuchaczy Szkoły Policji z Piły. Czas zabawy spędziliśmy w miłej atmosferze i przy skocznej muzyce, której oprawę zapewnił nam warsztatowy didżej Jędruś. Charakter imprezy – zmusił każdego z uczestników do przebrania się. Panie w dni tym były mężczyznami zaś Panowie kobietami. Nie zabrakło również dla wszystkich gości pysznego poczęstunku. Za wspaniałą zabawę zaproszeni goście zrewanżowali się upominkami.

Spotkanie Opłatkowe

20.12.2016r.

W dniu 20.12.2016r. w Restauracji Zacisze w Szydłowie odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Przy wigilijnym stole wspólnie z Kadrą i Uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej CARITAS w Leżenicy oraz Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile zasiedli zaproszeni goście: w-ce Starosta Pilski Pan Stefan Piechocki, Członek Zarządu Powiatu Pilskiego Pan Mirosław Pierko, Członek Zarządu Powiatu Pilskiego Pan Jerzy Wiesiołek, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile Pani Barbara Pacholska, zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile Pani Maria Bratkowska, Skarbnik Powiatu Pilskiego Pan Tomasz Pawłowski, Wójt Gminy Szydłowo Pan Dariusz Chrobak, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szydłowie Pani Marzena Hertel, Radny Gminy Szydłowo Pan Mieczysław Dubowy, Pan Krzysztof Urbanowicz z ramienia MOPS w Pile, Przewodniczący ds. Orzekania o Niepełnosprawności Pan Andrzej Komisarek, Dyrektor Ośrodka Charytatywnego Caritas w Ostrowcu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Ks. Piotr Szczepaniuk. Zebranych gości ciepłym słowem przywitali Dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile Ks. Leonard Zych oraz Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy Pani Iwona Thiel. Życzenia Bożonarodzeniowe dla wszystkich złożyli również w-ce Starosta Pilski Pan Stefan Piechocki, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile Pani Barbara Pacholska, Wójt Gminy Szydłowo Pan Dariusz Chrobak oraz Dyrektor Ośrodka Charytatywnego Diecezji Kołobrzesko-Koszalińskiej Ks. Piotr Szczepaniuk. Po wspólnej modlitwie i przeczytanej Ewangelii, dzieląc się opłatkiem, złożyliśmy sobie bożonarodzeniowe życzenia. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile zaprezentowali wszystkim zebranym gościom program artystyczny nawiązujący do tradycji świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Każdy z gości został obdarowany bożonarodzeniowym prezentem wykonanym przez naszych podopiecznych a do naszych uczestników zawitał Mikołaj wręczając im słodkie upominki.

ODWIEDZINY CHÓRU „HALKA”

14.12.2016r.

Dnia 14.12.2016r. (wtorek) w WTZ Caritas w Leżenicy gościliśmy już po raz drugi Chór „Halka” z Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile. Tym razem w repertuarze chóru miały miejsce polskie kolędy. Chórem dyrygował nasz terapeuta Pan Przemysław Wojnarowski.

Rekolekcje Adwentowe

13.12.2016r.

W dniu 13.12.2016r. WTZ Caritas w Leżenicy odbyły się Rekolekcje Adwentowe. Naukę wygłosił Ks. Stanisław. Każdy z uczestników miał możliwość skorzystania z sakrament spowiedzi świętej.

Targach Ekonomii Społecznej

12.12.2016r.

Dnia 12 grudnia 2016r. Warsztat Terapii Zajęciowej w Leżenicy wziął udział w Targach Ekonomii Społecznej organizowanych przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Subregionie Pilskim. Targi były okazją do zaprezentowania efektów działalności podmiotów ekonomii społecznej z subregionu pilskiego. Swoim dorobkiem łącznie pochwaliło się 30 podmiotów, wśród których były m.in. warsztaty terapii zajęciowej, uniwersytety trzeciego wieku, zakłady aktywności zawodowej, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne. Zwiedzający mieli okazję nie tylko obejrzeć, ale także nabyć rękodzieła wykonane przez uczestników Targów.

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

11.12.2016r.

W dniu 11.12.2016r. w Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie odbył się Gminny Kiermasz Bożonarodzeniowy. Już po raz trzeci mieliśmy okazję i my zaprezentować ozdoby bożonarodzeniowe. Miłym akcentem była również degustacja wigilijnych i świątecznych potraw wykonanych przez koła gospodyń wiejskich z Gminy Szydłowo. Na świątecznym stole pojawiły się: pierogi, kluski z makiem, groch z kapustą, karp w galarecie i karp faszerowany, ryba w warzywach, śledzie , sałatki, paszteciki, blok rybny z buraczaną galaretką, a na deser sernik, ciasto wiewiórka oraz makowa choinka.

MIKOŁAJ W WTZ CARITAS

W LEŻENICY

06.12.2016r.

06.12.2016r. zawitał do nas św. Mikołaj. Obdarował wszystkich uczestników świątecznymi podarunkami.

Mikołajkowy Turniej Sportowy

Osób Niepełnosprawnych

w Kaczorach

03.12.2016r.

Dnia 03.12.2016r. odbył się Mikołajkowy Turniej Sportowy Osób Niepełnosprawnych w Kaczorach. Z naszego Warsztatu wzięli udział: Renia, Gosia, Marek, Mariusz i Krzysiu. Sportowe zmagania przygotowane dla uczestników podzielone były na dwie kategorie: konkurencję indywidualną i konkrecję grupowa. W konkurencji indywidualnej pt. „Kartka świąteczna” wzięli udział Mariusz i Renia, którzy otrzymali słodkie nagrody. W konkurencji drużynowej : „Przewlekanie wstążki przez otwory” wzięli udział: Marek, Krzysiu, Renia, którzy zdobyli III miejsce i otrzymaliśmy puchar i medale.

Warsztaty ceramiczne

23.11.2016r.

W dniu 23.11.2016r. odbyły się w naszym Warsztacie zajęcia z ceramiki. Każdy z uczestników miał okazję zrealizować swoje ceramiczne pomysły Powstawały choinkowe ozdoby świąteczne oraz sowy. Praca z gliną jest miłym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest relaksem oraz możliwością wykonania unikatowych rzeczy.

Wycieczka do Śmiłowa

16.11.2016r.

W dniu 16.11.2016r. (środa) wspólnie z grupą uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile udaliśmy się na Posesję Senatora Henryka Stokłosy w Śmiłowie gdzie mogliśmy zwiedzić Pawilon Trofeów Myśliwskich. Muzeum podzielone jest na trzy sale w których mieszczą się zbiory wyeksponowanych zwierząt przywiezionych z wypraw gospodarza m.in. europejskich i północnoamerykańskich oraz afrykańskich i argentyńskich. W obecności Pana Bogdana Likus nestora pilskiego lotnictwa obejrzeliśmy również flotę lotniczą senatora.

WYCIECZKA DO KOŁOBRZEGU

25-27.10.2016r.

W dniach 25-27.10.2016r. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy wraz z Uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile brali udział w trzydniowej wycieczce autokarowej do Kołobrzegu. Po przyjeździe na miejsce i zakwaterowaniu w Ośrodku Charytatywnym dla Dzieci i Młodzieży pw. św. Aniołów Stróżów w Kołobrzegu udaliśmy się na spacer, wieczorem zaś uczestniczyliśmy we Mszy św. Kolejny dzień to atrakcje związane z latarnią morską, obserwacją wpływających statków do portu, spacery brzegiem Bałtyckiego Morza, oraz degustacja smacznymi goframi. Wieczorami zaś świetna zabawa przy muzyce. W drodze powrotnej do domu zwiedziliśmy Ogród Tematyczny ”Hortulus” w Dobrzycy k. Kołobrzegu gdzie mogliśmy zachwycać się ponad 6 tyś. gatunków i odmian roślin.

WYCIECZKA DO TORUNIA

21.10.2016r.

W dniu 21.10.2016r. wraz z uczestnikami ŚDS Caritas w Pile udaliśmy się na jednodniowa wycieczkę autokarowa do jednego z najstarszych miast Polski Torunia. Miejsce to jak magnes przyciąga rzesze turystów, którzy chcą poznać niezwykłe miejsca oraz liczne atrakcje. Pierwszym punktem naszego zwiedzania było Żywe Muzeum Piernika gdzie poznaliśmy tradycję wypieku toruńskiego ciastka, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem! To właśnie tu mogliśmy samodzielnie upiec i ozdobić piernik. Kolejną nasza atrakcją było Centrum Popularyzacji Kosmosu – Planetarium gdzie został wyświetlony pokaz astronomiczny „Wirująca Ziemia”. Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na obiad, po którym kolejną atrakcją w obecności przewodnika było zwiedzanie Starego Miasta m.in. Pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę.

Wycieczka do Człuchowa

20.09.2016r.

W dniu 20.09.2016r. (wtorek) udaliśmy się wspólnie z uczestnikami ŚDS Caritas z Piły na jednodniową wycieczkę autokarową do Człuchowa. Pierwszym naszym punktem zwiedzania był Ogród Zoologiczny w Canpolu, szlakiem którego prowadził nas król zwierząt Lew Aleksander. Ogród zamieszkuje 50 gatunków zwierząt, najbardziej cenne to: Hipopotam Karłowaty, Niedźwiedź Himalajski, Zebra Chapmana, Kangur Walabia Bennette, Pelikan Baba, Żuraw Koroniasty. Kolejną atrakcją zwiedzania były pozostałości Średniowiecznego Zamku Krzyżackiego z XIVw z dobrze zachowaną wieżą, lochami, fosami i murami obronnymi. Obecnie na zamku ma swoją siedzibę Muzeum Regionalne w Człuchowie. Na zakończenie naszego pobytu w Człuchowie udaliśmy się na smaczny obiad.

WJAZD DO OSTROWCA

W poniedziałek 12.09.2016r. został zorganizowany wyjazd do Ośrodka Wypoczynkowego Caritas w Ostrowcu. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy wraz z Uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile mieli okazję do korzystania ze wspólnego wypoczynku. Atrakcją dla wszystkich były gry i zabawy na świeżym powietrzu, nie zabrakło również ogniska, pieczonych kiełbasek i grochówki. Chętni mogli skorzystać z wędkowania.

Obchody Święta Plonów

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 03.09.2016r. w Szydłowie. Uroczysta impreza rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szydłowie . Następnie wszyscy zebrani goście korowodem dożynkowym przemaszerowali na miejscowy stadion gdzie nastąpiła dalsza część spotkania. W tym dniu nie zabrakło również nas. Na stoisku mieliśmy okazję zaprezentować prace wykonane przez naszych uczestników.

XII Ogólnopolski Festiwal

Piosenki Żołnierskiej

w Bornem Sulinowie

Dnia 25.08.2016r. (czwartek) w Bornym Sulinowie odbył się XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej. Swój występ mieli również i nasi uczestnicy. Cztero osobowy zespół z opiekunem na czele zaprezentował dwa utwory muzyczne: „Pobór na dziewczęta”, „Przybyli ułani pod okienko”. Tegoroczną gwiazdą Festiwalu była polska piosenkarka Pani Grażyna Giżowska, która zaprezentowała na scenie swoje największe przeboje. Dużym zainteresowaniem cieszył się też konkurs strzelania z wiatrówki. Nie zabrakło również pysznego poczęstunku.

Spotkanie z Olimpijką

W dniu 19.08.2016r. (piątek) w CUK w Szydłowie odbyła się wizyta z Panią Natalią Madaj złotą medalistką Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016r. Olimpijka wychowała się w Szydłowie i tu uczęszczała do szkoły. Tego dnia i my mieliśmy okazję zobaczyć się oraz złożyć gratulacje naszej zwyciężczyni.

WYJAZD DO KROSTKOWA

Dnia 28.06.2016r. całą naszą grupą udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego „Ranczo w Dolinie” w miejscowości Krostkowo. Podczas pobytu w miłej atmosferze mogliśmy korzystać z przejażdżki konnej oraz pływania łódką po stawie w malowniczej scenerii Zielonej Doliny Noteci. Miejsce, w którym odpoczywaliśmy zostało okrzyknięte cudem natury wg National Ceografic Travel. Tym bardziej było nam bardzo przyjemnie z dala od chaosu i szarej codzienności. W trakcie naszego odpoczynku był również przewidziany poczęstunek w formie potraw z grilla. Piękna pogoda, niesamowite widoki oraz wiele atrakcji na długo pozostaną w naszej pamięci.

WYJAZD DO KINA I

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

22.06.2016r. wspólnie z uczestnikami zostaliśmy zaproszeni do Centrum Charytatywno-Opiekuńczego w Pile. Atrakcją tego dnia było przedstawienie teatralne pt. „Brzydkie Kaczątko”, którego aktorami byli uczestnicy ŚDS Caritas w Pile, dzieci z Przedszkola Niepublicznego Caritas nr 1 w Pile oraz kadra. Przedstawienie wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Uczestnicy skorzystali również z poczęstunku. Kolejną atrakcją w tym dniu był seans filmowy w Kinie Helios.

PIELGRZYMKA DO

SANKTUARIUM

W SKRZATUSZU

Już po raz czwarty w trzecią sobotę czerwca (18.06.2016r.) odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Wolontariuszy w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Przybyli wierni mieli możliwość uczestnictwa w modlitwie oraz Konferencji prowadzonej przez ks. Wacława Grądalskiego. Uroczysta eucharystia odbyła się pod przewodnictwem JE Biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Pielgrzymkę zakończył krótki koncert w wykonaniu scholii ks. Arkadiusza Oslisloka. Następnie wszyscy pielgrzymi udali się na przygotowany poczęstunek.

PIKNIK POŁĄCZONY ZE

SPOTKANIEM Z RODZICAMI

Dnia 16.06.2016r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Leżenicy po spotkaniu p. Kierownik z rodzicami wszyscy włączyli się we wspólne piknikowanie. Na wcześniej przygotowanym ognisku można było upiec kiełbaski oraz degustować się smaczną surówkę. Miło Spędziliśmy czas na wspólnych rozmowach. Piknik upłynął w radosnej i serdecznej atmosferze.

VI Piknik Wędkarski

16.06.2016r. nad Jeziorem Kopcze w Kaczorach odbył się VI Piknik Wędkarski. Impreza zorganizowana przez WTZ przy DPS w Rzadkowie i Koło Wędkarskie Kaczory. W Zawodach wędkarskich reprezentowała nas drużyna w składzie dwóch osób: Marek i Krzysztof. Atrakcją dodatkową były gry i zabawa, relaksacja na łonie natury. Nie zabrakło również poczęstunku dla gości.

VIII TURNIEJ SPORTOWO-

REKREACYJNY OSÓB

NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W PILE

16.06.2016r. grupa naszych uczestników wraz z opiekunami udała się na VIII Turniej Sportowo-Rekreacyjny Osób Niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 12. w Pile. Organizatorami imprezy był Warsztat Terapii zajęciowej „Caritas” przy Parafii św. St. Kostki w Pile. Drużyna w różnych konkurencjach sportowych godnie reprezentowała placówkę. Wróciliśmy z nagrodą i pucharem w ręku.

PIKINIK WIOSENNY

10.06.2016r. (piątek) wspólnie z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy z Piły zorganizowaliśmy na terenie WTZ Caritas w Leżenicy piknik. Mieliśmy możliwość pieczenia kiełbasek na ognisku oraz degustacji kiszki jaglanej z grilla. W trakcie spotkania każdy z uczestników miał możliwość brania udziału w zajęciach sportowych zorganizowanych przez terapeutów.

XIII Powiatowy Dzień Godności

Osoby Niepełnosprawnej

W środę 25.05.2016r. w miejscowości Leżenica na terenie Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas odbył się XIII Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. W uroczystości wzięli udział licznie zaproszeni goście: osoby niepełnosprawne oraz pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowych, Środowiskowego Domu Caritas w Pile oraz delegacja Domów Pomocy Społecznej, przedstawiciele władz samorządowych i gminnych: Starosta Powiatu Pilskiego Pan Eligiusz Komarowski, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Pilskiego Pan Przemysław Pochylski, Członek Zarządu Pilskiego Pan Jerzy Wiesiołek, Członek Zarządu Pilskiego Pan Mirosław Pierko, Przedstawiciele Gminy Szydłowo z Panem Wójtem Dariuszem Chrobak, nie zabrakło również parlamentarzystów: Poseł Pan Błażej Parda, Poseł Pan Krzysztof Paszyk, dyrektorów i kierowników placówek z powiatu pilskiego Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Filialnym pw. św. Jakuba Apostoła w Leżenicy, której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Pomocniczy Nominat Ksiądz Krzysztof Włodarczyk we Mszy uczestniczyli również: Dziekan Pilski Dariusz Jastrząb, V-ce Dziekan Dariusz Presnal, Dyrektor C.Ch.-O. Caritas w Pile Ks. Leonard Zych, Proboszcz Parafii Św. Stanisława Kostki w Pile Ks. Władysław Nowicki, Proboszcz Parafii Róża Wielka Ks. Adam Paź, Następnie odbył się w uroczysty przemarsz gości prowadzony przez orkiestrę dętą pod Batutą Wiesława Pawlaka na teren WTZ Caritas gdzie nastąpiła dalsza część imprezy. W tym roku cała uroczystość miała charakter piknikowy w związku z tym nie zabrakło pieczonej kiełbaski na grillu i z ogniska, grochówki jak i pysznego ciasta. Oprócz tego dla zainteresowanych odbyły się warsztaty bębniarskie oraz konkurs rzutów karnych do normalnej bramki przy obronie zawodowego bramkarza. Nie zabrakło również świetnej zabawy i tańców.

Zawody sportowe

23.04.2016 r. w Szydłowie odbyły się Powiatowe Wiosenne Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. Na tych zawodach nie zabrakło także drużyny z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy. W skład drużyny wszedł Sławomir, Renata, Marek i Krzysztof. Na zawodach drużyna z Leżenicy w klasyfikacji ogólnej zajęła 6 miejsce na 9 drużyn startujących. Dodatkowo zajęliśmy 3 miejsce w konkurencji „strzałów na bramkę” oraz w „podaj do kapitana”. W czasie zawodów był przygotowany dla uczestników smaczny grill, napoje oraz kawa i herbata. Całości zawodów przyświecała atmosfera serdeczności i życzliwości.

Przedstawienie „Czerwony Kapturek”

Dnia 18.04.2016r. w WTZ Caritas w Leżenicy miało miejsce przedstawienie artystyczne pt.”Czerwony Kapturek” prowadzone przez Panią Agnieszkę Kopacz -„Okrzyk Radości Studio Kreatywne”. Pokaz teatralny miał uczyć i bawić w twórczy i atrakcyjny sposób.

Zespół Wokalny „Wrzosy”

12.04.2016r. grupa uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy udała się do C. Ch.-O. Caritas w Pile na występ Zespołu Wokalnego „Wrzosy”. Oprócz wspólnego śpiewania wysłuchaliśmy utworów o tematyce wiosennej. Artyści deklamowali również wiersze.

WIZYTA SŁUCHACZY SZKOŁY

POLICJI Z PIŁY

Dnia 31.03.2016r. (czwartek) odwiedzili nas nasi zaprzyjaźnieni Słuchacze ze Szkoły Policji z Piły. Również i tym razem obdarowali nas prezentami. Wspólnie spędziliśmy miło czas, bawiąc się przy skocznej muzyce. Oprawą muzyczną zajął się nasz warsztatowy didżej. W trakcie zabawy nie zabrakło również smacznego poczęstunku.

REKOLEKCJE WIELKANOCNE

W dniu 22.03.2016r. (wtorek) w Kaplicy C. CH.-O. CARITAS w Pile odbyły się Rekolekcje Wielkopostne prowadzone przez Ks. Tomasza Wierzchowskiego. W dniu tym swój występ zaprezentował również Chór Halka.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

Jak co roku Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy wspólnie ze Środowiskowym Domem Samopomocy Caritas w Pile w Restauracji Zacisze w Szydłowie w dniu 21.03.2016r. obchodziliśmy Śniadanie Wielkanocne. Nie zabrakło również wielu zaproszonych gości m.in. Starosta Powiatu Pilskiego p. Franciszek Tamas, Przewodniczący Rady Powiatu p. Kazimierz Wasiak, Etatowy Członek Zarządu p. Eligiusz Komarowski, Członek Zarządu Powiatu Pilskiego Mirosław Pierko, Członek Zarządu Powiatu Pilskiego p. Jerzy Wiesiołek, Wójt Gminy Szydłowo p. Dariusz Chrobak, Sekretarz Gminy Szydłowo p. Iwona Mazur, Kierownik GOPS w Szydłowie p. Marzena Hertel, Przewodniczący Rady Gminy Szydłowo p. Piotr Drożdż, Radny Gminy Szydłowo p. Mieczysław Dubowy, Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Pile p. insp. Piotr Gaca, z ramienia Pani Dyrektor PCPR w Pile p. Zofia Staniszewska oraz p. Gwidon Góźdź, z ramienia Dyrektor MOPS w Pile p. Krzysztof Urbanowicz. Spotkanie rozpoczęli Dyrektor C. Ch.-O. Caritas w Pile Ks. Leonard Zych oraz Kierownik WTZ Caritas w Leżenicy Pani Iwona Thiel, ciepło witając zebranych gości oraz składając wielkanocne życzenia. Następnie glos zabrali zebrani goście. Uczestnicy ŚDS w Pile zaprezentowali inscenizację wielkanocną po czym Ks. Leonard Zych poświęcił potrawy wielkanocne i nastąpiło wspólne ucztowanie. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, podczas której można było skosztować tradycyjnych potraw wielkanocnych. Na koniec spotkania uczestnicy wręczyli gościom własnoręcznie wykonane upominki jednocześnie dziękując im za przybycie. Śniadanie odbyło się w ciepłej, przyjaznej i rodzinnej atmosferze sprzyjającej integracji społecznej oraz skłaniającej do refleksji przed nadchodzącymi Świętami Wielkiej Nocy.

DROGA KRZYŻOWA

Dnia 18.03.2016r. (piątek) zgromadziliśmy się w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej Piła-Motylewo. Nabożeństwo prowadzone było przez Dyrektora C. Ch.-O. Caritas w Pile Ks. Leonarda Zych. W drodze krzyżowej uczestniczyli podopieczni WTZ Caritas w Leżenicy oraz uczestnicy ŚDS Caritas w Pile.

KIERMASZ WIELKANOCNY

Jak co roku 13.03.2016r. (niedziela) w Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie odbył się Gminny Kiermasz Wielkanocny połączony z warsztatami. Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli podziwiać rękodzieła wielkanocne wykonane przez sołectwa Gminy Szydłowo jak i prace wykonane przez uczestników WTZ Caritas w Leżenicy. Nie zabrakło również wielu wielkanocnych potraw ustawionych na wcześniej udekorowanym stole przez WTZ Caritas w Leżenicy.

ODWIEDZINY CHÓRU „HALKA”

Dnia 10.03.2016r. (czwartek) w WTZ Caritas w Leżenicy gościliśmy Chór „Halka” z Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile. Korzenie powstania Chóru Mieszanego „Halka” sięgają końca XIX w.. Jest on jedną z najstarszych organizacji kulturalnych z polskim rodowodem w Pile i regionie. W repertuarze chóru znajduje się wiele pieśni o różnorakim charakterze: kościelnych, patriotycznych, kolędowych, biesiadnych, rozrywkowych i innych. Zespół aktywnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez miasto i Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile. Chórem dyryguje nasz terapeuta Pan Przemysław Wojnarowski.

XIV ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

Dnia 11.02.2016r. w Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas w Pile obchodziliśmy już po raz XIV Światowy Dzień Chorego. Mszę św. odprawił ks. Leonard Zych Dyrektor Centrum. Zgromadzeni wierni otrzymali sakrament namaszczenia oraz zostali pobłogosławieni relikwiami Matki Teresy z Kalkuty. Po Mszy św. wszyscy udali się na seans filmowy do Kina Helios.

BAL KARNAWAŁOWY

09.02.2016r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej CARITAS w Leżenicy odbył się już po raz drugi w roku Bal Karnawałowy. Tym razem wspólnie z zaproszonymi gośćmi ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile mogliśmy bawić się przy skocznej muzyce oraz brać udział w różnych konkurencjach przygotowanych przez Terapeutów. Każdy z uczestników balu był przebrany za ciekawą postać. Wybrano również Króla i Królową Balu. Zwycięzcy otrzymali dyplom i nagrody. Nie zabrakło również dla wszystkich osób smacznego poczęstunku.

XIV OTWARTY TURNIEJ

BOWLINGOWY OSÓB

NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dnia 15.01.2016r. w Kręgielni Hotelu Rodło w Pile odbył się Turniej Bowlingowy Osób Niepełnosprawnych. Drużyna reprezentująca naszą placówkę składała się z dwóch zawodników. W trakcie turnieju odbyła się dla wszystkich dyskoteka oraz był zapewniony poczęstunek w postaci pizzy. Drużyna wróciła z uśmiechem na twarzy, nagrodami i pucharem w ręku.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

14.01.2016r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej CARITAS w Leżenicy odbyła się Zabawa Karnawałowa z udziałem Uczestników Warsztatu oraz przybyłych gości Słuchaczy Szkoły Policji z Piły. Odwiedzający naszą placówkę nie zapomnieli obdarować nas prezentami, które przydadzą się w działalności Warsztatu. W dniu tym nie zabrakło tańców przy skocznej muzyce, której oprawę muzyczną zapewnił nam nasz warsztatowy didżej. Dla wszystkich uczestników zabawy był zapewniony posiłek sporządzony przez podopiecznych pracowni gospodarstwa domowego.

Spotkanie Opłatkowe

Warsztatu Terapii Zajęciowej

Caritas w Leżenicy

oraz Środowiskowego Domu

Samopomocy Caritas

w Pile

16.12.2015r.(środa)

W dniu 16.12.2015r. (środa) w Restauracji Zacisze w Szydłowie odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Przy wigilijnym stole wspólnie z Kadrą i Uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej CARITAS w Leżenicy oraz Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile zasiedli zaproszeni goście: Starosta Pilski Pan Franciszek Tamas, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Pilskiego Pan Eligiusz Komarowski, Członek Zarządu Powiatu Pilskiego Pan Mirosław Pierko, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile Pani Anna Szarzyńska, Sekretarz Gminy Szydłowo Pani Iwona Mazur, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szydłowie Pani Marzena Hertel, Pan Tomasz Olszewski Inspektor PCPR w Pile, Radny Gminy Szydłowo Pan Mieczysław Dubowy, Pan Krzysztof Urbanowicz z ramienia MOPS w Pile Zebranych gości ciepłym słowem przywitali Dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Ks. Leonard Zych oraz Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy Pani Iwona Thiel. Głos zabrał również nasz Starosta Pilski Pan Franciszek Tamas składając wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Po wspólnej modlitwie i przeczytanej Ewangelii, dzieląc się opłatkiem, złożyliśmy sobie bożonarodzeniowe życzenia. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Każdy z gości został obdarowany drobnym upominkiem wykonanym przez naszych podopiecznych a do naszych uczestników zawitał Mikołaj wręczając im słodkie upominki.

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

W SZYDŁOWIE

Dnia 13.12.2015r. w Świetlicy Wiejskiej w Szydłowie odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy organizowany przez Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie. W dniu tym można było zakupić ozdoby bożonarodzeniowe a oprócz tego degustować potrawy i wypieki wigilijne wykonane przez Sołectwa Gminy Szydłowo. Podczas imprezy mogliśmy zaprezentować prace wykonane przez naszych uczestników. Byliśmy również odpowiedzialni za dekorację stołu bożonarodzeniowego.

AKCJA PUSTA CHOINKA

Dnia 12.12.2015r. (sobota) Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas zaprasza do Galerii Atrium Kasztanowa w Pile na akcję PUSTA CHOINKA. Do obdarowania jest 160 dzieci - ich marzenia spisali pedagodzy z pilskich szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli a nie są one zbyt wygórowane: ciepła kurtka, buty, plecak, przybory szkolne... Warto przyjść, ściągnąć świąteczną kartkę i zostać Świętym Mikołajem. Akcji towarzyszyć będzie koncert charytatywny. Patronat honorowy nad imprezą objął JE Biskup Edward Dajczak oraz Starosta Pilski i Prezydent Miasta Piły. Zapraszamy do włączenia się w naszą akcję i podzielenia się sercem z najbiedniejszymi Pieniądze na paczki dla dzieci można wpłacać również na konto Centrum Charytatywno - Opiekuńcze Caritas Bank Pekao S.A. II oddział Piła nr 18124017051111000019038067 z dopiskiem PUSTA CHOINKA Podczas akcji Pusta Choinka odbędzie się Koncert Charytatywny, w którym między innymi wystąpią:

• Niepubliczne Przedszkole Caritas nr 1 w Pile
• „Jachson”
• Daria Fiuk
• Tuczyński Chór przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tucznie
• Szkoła Muzyczna w Pile
• Szkoła Podstawowa nr 5 w Pile
• Zespół AVANS ze Szkoły Policji w Pile
• Studio Piosenki Estradowej przy RCK
• Zespół Wokalny „Wrzosy” przy DPS w Pile

ŚW. MIKOŁAJ W WTZ CARITAS

W LEŻENICY

Mimo braku śniegu i niesprzyjającej aurze św. Mikołaj i w tym roku dotarł do Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy. Wszystkich naszych uczestników obdarował drobnym upominkiem.

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY OSÓB

NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W KACZORACH

W Kaczorach dnia 05.12.2015r. odbył się Turniej Mikołajkowy Osób Niepełnosprawnych. Pięcioosobowa drużyna w składzie Jasiu, Krzysiu Z., Basia, Krzysiu B., Łukasz godnie reprezentowała placówkę. Na koniec zawodów każdy z uczestników otrzymał mikołajkową paczkę.

ZABAWA ANDRZEJKOWA

Dnia 27.11.2015r. (piątek) w WTZ Caritas w Leżenicy odbyły się Andrzejki. W zabawie uczestniczyli zaproszeni goście ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas z Piły oraz nasi uczestnicy. W trakcie imprezy oprócz wróżb andrzejkowych odbyła się między ośrodkami konkurencja kulinarna, polegającą na przygotowaniu surówki oraz pysznych kanapek. Nie zabrakło również skocznej muzyki oraz pysznej degustacji.

WYJAZD DO OSTROWCA

W dniach od 26-27 października 2015 roku odbył się wyjazd do Ostrowca. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy wraz z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile spędzili ze sobą wspaniały czas. Było ognisko, różne gry i zabawy, spacery i wieczorna dyskoteka. Centralnym wydarzeniem był udział we Mszy Świętej, którą w intencji uczestników i opiekunów obu placówek odprawił ks. dr Piotr Szczepaniuk – Dyrektor ośrodka w którym gościliśmy. Ubogaceni pięknem miejsca i spędzonego w nim czasu wróciliśmy do naszych ośrodków.

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

W środę 30.09.2015r. WTZ Caritas odbył się „Dzień pieczonego ziemniaka”. Odwiedzili nas zaprzyjaźnieni goście ze Szkoły Policji w Pile oraz uczestnicy i kadra ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile. Przed naszym ośrodkiem zapłonęło duże ognisko, zapachniały smażone na kijach kiełbaski, a w popiele piekły się ziemniaki. Dzień ten był okazją do brania udziału w różnych konkurencjach przygotowanych przez terapeutów. Nie zabrakło również zabawy tanecznej tym razem na świeżym powietrzu.

RADOŚĆ WSPÓLNEGO WYJAZDU

Po wcześniejszych przygotowaniach 27.08 2015 roku wyruszyliśmy na wycieczkę do Lęborka, bo tam właśnie mieliśmy bazę wypadową. Już pierwszy dzień był pełen wrażeń , po drodze z Piły do Lęborka zatrzymaliśmy się w Białym Borze , czekał tam na nas pan Piotr z Centrum Szkolenia Jeździeckiego, przybliżając nam historię tego pięknego miejsca. Wiemy już, że na malowniczych terenach stadniny były kręcone sceny batalistyczne do filmu „ Pan Wołodyjowski” Później kręcone są sceny z uczestnictwem koni do filmowej adaptacji dramaty J . Słowackiego „ Mazepa”. Znany również nam z ekranu film „Karino” gościł ekipę filmową. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsca , w których odbywają się treningi ,wystawy ,pokazy , targi ,aukcje oraz zawody jeździeckie rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Podczas wędrówki po stadninie oczywiście mogliśmy podziwiać piękne konie. To była wspaniała chwila dla całej grupy. Pełni wrażeń pojechaliśmy do Lęborka. Po zakwaterowaniu i wspólnym posiłku wybraliśmy się wraz z panią Magdą policjantką na wieczorny spacer po bardzo urokliwej wręcz baśniowej starówce. Drugi dzień Gdynia , zupełnie nie planowanie mogliśmy obejrzeć uroczystość nominacji stopnia oficerskiego Marynarki Wojennej . Główny cel naszej wyprawy do Gdyni to Oceanarium to miejsce, w którym mogliśmy podziwiać niezwykłe gatunki ryb ,płazów i gadów pochodzących z różnych stron świata. W drodze do autokaru podziwialiśmy statki, które wpływały do portu. Pełni wrażeń postanowiliśmy odpocząć w kawiarnianych fotelach rozkoszując się pyszną kawą i smacznymi lodowymi deserami. Sobota to ostatni już dzień naszego pobytu na wycieczce, po śniadaniu wyjechaliśmy do Łeby, po dotarciu na plażę (a pogodę mieliśmy super), podzieliliśmy się na tych którzy chcieli leniuchować na plaży i na tych którzy byli ciekawi jak wyglądają wydmy. Wędrówka po wydmach to nie mała wyprawa, nasi turyści wędrowali szlakiem około 10km. Piasek wywiewany w głąb lądu tworzy przepiękne pustynne widoki, dzięki niezwykłemu krajobrazowi mogliśmy nasycić nasze oczy. W podsumowaniu to była super wycieczka, która na długo w naszej pamięci.

Zawody Wędkarskie

Dnia 20.08.2015 na jeziorze w Młotkówku odbyły się III Powiatowe Zawody Wędkarskie dla Osób Niepełnosprawnych z Domów Pomocy oraz uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej terenu Powiatu Pilskiego. Zawody odbyły się pod patronatem Starosty Pilskiego Franciszka Tamasa. Nasi uczestnicy w klasyfikacji drużynowej zajęli IV miejsce. W kategorii indywidualnej pan Andrzej zdobył III miejsce. Zawody były przygotowane na wysokim poziome, któremu towarzyszył bardzo przyjazny klimat życzliwości i serdeczności. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród miał miejsce ciepły posiłek.

PIKNIK Z NOCLEGIEM

W dniach 29-30.06.2015r. już po raz czwarty w naszym WTZ Caritas w Leżenicy odbył się piknik z noclegiem. W piknikową atmosferę włączyli się nasz Ks. Dyrektor, uczestnicy i kadra ŚDS z Piły. Miłym zaskoczeniem były dla nas odwiedziny naszej byłej Pani Psycholog Ewy. Nie zabrakło również naszych wspaniałych przyjaciół Pani Kasi i Pana Waldka, którzy osłodzili nam nasz pobyt przywożąc pączki oraz prezentując nam motolotnie. Cała impreza rozpoczęła się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek i kaszanki. W między czasie każdy z uczestników mógł z korzystać z różnych konkurencji prowadzonych przez terapeutów. Nie zabrakło również muzyki. Na nocleg zostali tylko nasi uczestnicy. Wieczorem dla bardziej wytrwałych został wyświetlony film. Mniej wytrwali poszli spać. Następnego dnia po śniadaniu został wyświetlony pokaz slajdów ze zdjęciami z naszych uroczystości, wycieczek, zawodów itp. I tak rozpoczęliśmy nasz miesięczny urlop.

ODWIEDZINY SŁUCHACZY

SZKOŁY POLICJI W PILE

26.06.2015r. mieliśmy okazję gościć Słuchaczy Szkoły Policji z Piły. Goście obdarowali nas słodkimi smakołykami. W dniu tym zorganizowaliśmy świetna zabawę taneczną. Nie zabrakło również smacznego poczęstunku.

V Piknik Wędkarski

W dniu 25.06.2015r. został zorganizowany przez WTZ przy DPS w Rzadkowie i Koło Wędkarskie Kaczory V Piknik Wędkarski. Nasza drużyna w raz z opiekunem brała czynny udział w profesjonalnych zawodach wędkarskich. Atrakcją dodatkową były gry i zabawy, relaksacja na łonie natury oraz pyszny poczęstunek.

PIELGRZYMKA DO SKRZATUSZA

W sobotę 20.06.2015r. odbyła się III Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Wolontariuszy w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Patronat honorowy nad pielgrzymką objął JE Bp Diecezjalny Edward Dajczak. Tłumnie zgromadzeni pielgrzymi mieli możliwość uczestnictwa w konferencji prowadzonej przez Ks. Prałata Stanisława Łady diecezjalnego duszpasterza osób chorych i niepełnosprawnych. Uroczysta Eucharystia odbyła się pod przewodnictwem JE Bp Edwarda Dajczak. W tym roku każda przybyła grupa, podarowała w darze ołtarza Matce Bożej Skrzatuskiej serce wykonane własnoręcznie jako symbol naszej miłości. Po ceremonii kościelnej nastąpiła krótka przerwa „chwila dla przyjaciela” a następnie odbyło się czuwanie modlitewne ze śpiewem i katechezą Ks. Prałata Stanisława Łady. Na zakończenie pielgrzymki wszyscy udaliśmy się na ciepły posiłek.

WYJAZD NA HIPOTERAPIĘ

I ALPAKOTERAPIĘ

Dnia 18.06.2015r. (czwartek) pojechaliśmy po raz czwarty do Ośrodka Rehabilitacyjnego Zabajka 2 w Złotowie. W miłej i sympatycznej atmosferze regenerowaliśmy nasze siły. Odwiedziliśmy Alpaki i zaprzyjaźnionego pieska. Braliśmy udział w hipoterapii. Po ciepłym posiłku wyruszyliśmy do domu.

WYJAZD NA HIPOTERAPIĘ

I ALPAKOTERAPIĘ

Dnia 17.06.2015r. (środa) udaliśmy się po raz trzeci do Ośrodka Rehabilitacyjnego Zabajka 2 w Złotowie. Grupa uczestników aktywnie włączyła się w zaplanowane ćwiczenia i hipoterapię. Czas spędzony w Ośrodku umiliło nam spotkanie z alpakami i wytresowanym pieskiem. Nie zabrakło również poczęstunku i obiadu.

WYJAZD DO TELEPIZZY

W ramach treningu ekonomicznego grupa naszych podopiecznych wraz z opiekunem 01.06.2015r. udała się do Piły. Zorganizowany został dla nich po raz drugi wstęp do telepizzy. Każdy z uczestników skorzystał z okazji samodzielnego wykonania pizzy a następnie jej zdegustowania.

XII POWIATOWY DZIEŃ

GODNOŚCI

OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

W PILE

W piątek 29.05.2015r. odbył się XII Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej w Pile. W uroczystości wzięli udział licznie zaproszeni goście, osoby niepełnosprawne i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, ŚDS Caritas z Piły oraz delegacja Domów Pomocy Społecznej. Obchody święta rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele p.w. Św. Stanisława Kostki w Pile. Następnie licznie zgromadzony tłum korowodem przeszedł na dalszą część uroczystości, która miała miejsce na pilskiej wyspie. Na scenie uczestnicy mogli zaprezentować swoją twórczość teatralną. Oprócz pokazów artystycznych nie zabrakło również tańców i pysznego poczęstunku. Na stoiskach można było zakupić prace wykonane przez naszych uczestników.

WYJAZD NA HIPOTERAPIĘ

I ALPAKOTERAPIĘ

Dnia 27.05.2015r. (środa) udaliśmy się po raz drugi do Ośrodka Rehabilitacyjnego Zabajka 2 w Złotowie. Również i tym razem nie zabrakło skutecznej terapii i rehabilitacji a przy tym świetnej zabawy. Mieliśmy okazję ujeżdżać koniki, głaskać i przytulać do siebie alpaki, słuchają o nich ciekawej historii opowiadanej przez jednego z zatrudnionych w Ośrodku terapeutów. W trakcie naszego pobytu skorzystaliśmy z pysznego poczęstunku i ciepłego obiadu.

WYJAZD DO OŚRODKA

REHABILITACYJNEGO

W ZŁOTOWIE

W dniu 18.05.2015r. (poniedziałek) po raz pierwszy udaliśmy się z grupą naszych uczestników do Ośrodka Rehabilitacji Zabajka 2 w Złotowie. Na samym początku naszej wizyty zapoznaliśmy się z Ośrodkiem oraz poznaliśmy cel jego funkcjonowania. Pod nadzorem wykwalifikowanej kadry braliśmy udział w różnego rodzaju zabiegach rehabilitacyjnych. Każdy uczestnik indywidualnie mógł skorzystać z pięciu zabiegów. Oprócz możliwości odnowy sił fizycznych mieliśmy okazję również poprzez działanie terapeutyczne zapoznać się ze zwierzętami wspomagającymi rehabilitację ruchową i umysłową. Braliśmy udział w hipoterapii (terapeutycznej jeździe konnej), w alpakoterapii (dziedzina zooterapii polegająca na przytulaniu i głaskaniu zwierząt poprzez zabawę ze zwierzęciem), w dogoterapii (uczestnicy na zasadzie zabawy mieli możliwość losowania wcześniej przygotowanych komend dla psa, po zademonstrowaniu przez osobę wylosowanej komendy pies wykonywał polecenie). Oprócz świetnej zabawy i fachowej rehabilitacji nie zabrakło również pysznego poczęstunku w postaci pączków i ciepłej herbaty. Na koniec naszego pobytu w Ośrodku, każdy z uczestników zdegustował pyszny obiad.

POWIATOWE WIOSENNE

IGRZYSKA

OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W SZYDŁOWIE

W dniu 16.05.2015r. (sobota) odbyły się Powiatowe Wiosenne Igrzyska Osób Niepełnosprawnych w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie. Drużyna uczestników WTZ Caritas w Leżenicy w pięcioosobowym składzie pod wodzą p. E. Herman-Śmigielskiej wzięła udział w sześciu konkurencjach sportowych. Rywalizowało ze sobą dziesięć zespołów. Walka między drużynami była niezwykle zacięta, a nasza ekipa bardzo zdeterminowana i gotowa do trudnej rywalizacji. Z zawodów wróciliśmy z uśmiechem na twarzy i dużym pucharem w ręku.

WYJAZD DO TELEPIZZY

W ramach treningu ekonomicznego grupa naszych podopiecznych wraz z opiekunem 06.05.2015r. udała się do Piły. Zorganizowany został dla nich wstęp do telepizzy z możliwością samodzielnego wykonania potrawy (pod okiem fachowca). Świetnie sporządzona pizza mogła zostać przez wykonawcę zdegustowana. Tak wspaniały wyjazd w połączeniu ze świetną zabawą i dobrym humorem umożliwił nam poznanie sposobu powstawania tak smacznej potrawy.

WIZYTA SŁUCHACZY SZKOŁY

POLICJI W PILE

29.04.2015r. przedstawiciele słuchaczy poszczególnych kompanii Szkoły Policji w Pile odwiedzili naszą placówkę zapoznając się z jej funkcjonowaniem. W trakcie pobytu nie zabrakło wspólnej zabawy tanecznej oraz smacznego poczęstunku. Atrakcją przygotowaną przez Pana Piotra Gos, słuchacza kursu specjalistycznego dla techników kryminalistyki było przeprowadzenie warsztatów kryminalistycznych. Udział w tego rodzaju zajęciach dla naszych uczestników był niezłą zabawą i przygodą.

AGRO TARGI POŁĄCZONE

Z III KRAJOWĄ WYSTAWĄ

„MIASTO OGRÓD”

19.04.2015r. (sobota) braliśmy udział w Agro Targach - wystawie zorganizowanej na Pilskiej Wyspie. W dniu tym mieliśmy okazję zaprezentować prace wykonane przez naszych uczestników.

HIPOTERAPIA W STOBNIE17.04.2015r. (piątek) po raz kolejny odwiedziliśmy Ośrodek Rehabilitacyjny w Stobnie. W miłej i sympatycznej atmosferze regenerowaliśmy siły i korzystaliśmy z hipoterapii. Na koniec naszego pobytu otrzymaliśmy ciepły posiłek.

REHABILITACJA W STOBNIE
10.04.2015r. (piątek) po raz kolejny odwiedziliśmy Ośrodek Rehabilitacyjny w Stobnie. Korzystając z hipoterapii i rehabilitacji spędziliśmy miło i aktywnie czas. Aura Pogodowa pozwoliła nam zwiedzić teren ośrodka. Nie zabrakło również poczęstunku i ciepłej herbaty.

Muzyczne spotkanie
Dnia 26.03.2015r. (czwartek) pojechaliśmy do Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile na spektakl muzyczny przedstawiający tradycje i symbolikę świąt Wielkiej Nocy. Artystyczno-edukacyjna chwila z „Okrzykiem Radości” prowadzonym przez Panią Agnieszkę Kopacz i Pana Piotra Belak pozwoliła w sposób edukacyjny i zabawny spędzić czas.

Śniadanie Wielkanocne
Zgodnie z tradycją w dniu 25.03.2015r. (czwartek) wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Pile w Restauracji Zacisze w Szydłowie obchodziliśmy Śniadanie Wielkanocne. W spotkaniu uczestniczyło wielu zaproszonych gości m.in. : Etatowy Członek Zarządu Powiatu Pilskiego p. Eligiusz Komarowski, Członek Zarządu Powiatu Pilskiego p. Mirosław Pierko, Zastępca Dyrektora Gabinetu Starosty p. Przemysław Gawroński, Wójt Gminy Szydłowo p. Dariusz Chrobak, Sekretarz Gminy Szydłowo p. Iwona Mazur, Radny Gminy Szydłowo p. Mieczysław Dubowy, z ramienia Dyrektor MOPS w Pile Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej p. Izabela Urbanowicz, Dyrektor DPS w Pile p. Bogusław Mikita, Kierownik GOPS w Szydłowie p. Marzena Hertel, Starszy Administrator PCPR w Pile p. Gwidon Góźdź, Dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego CARITAS w Pile Ks. Leonard Zych. Wszystkich zebranych gości bardzo gorąco przywitała Pani Kierownik WTZ Caritas w Leżenicy Iwona Thiel. Następnie Ks. Leonard Zych pobłogosławił potrawy na świątecznym stole. Po odmówionej modlitwie wszyscy zasiedli do wspólnego ucztowania. Każdemu z zaproszonych gości został wręczony drobny upominek.

KIERMASZ WIELKANOCNY
W Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie dnia 22.03.2015r. odbył się Gminny Kiermasz Wielkanocny pod hasłem „W Kręgu Tradycji Wielkanocnych” połączony z warsztatami. W spotkaniu uczestniczyły sołectwa Gminy Szydłowo oraz Warsztat Terapii Zajęciowej CARITAS w Leżenicy. Tłumnie przybyli mieszkańcy mogli podziwiać rękodzieła wielkanocne, zapoznać się z technikami zdobienia jaj, robienia palm wielkanocnych, bibułkarstwa oraz wikliny papierowej. Naszym zadaniem była dekoracja stołu wielkanocnego, na którym zostały ustawione potrawy wielkanocne. Przybyli goście mogli zakupić rękodzieła jak również skorzystać z degustacji potraw.

POGADANKA O LESIE
W dniu 19.03.2015r. (czwartek) w WTZ w Leżenicy odbyło się spotkanie uczestników warsztatu z Leśniczym Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. Nasz gość opowiadał o ekologii lasu, o zwierzętach zamieszkujących jego teren oraz ich zwyczajach. Przedstawił sposoby niesienia pomocy zwierzętom w przetrwaniu zimy. Wspomniał również o obowiązkach i odpowiedzialności człowieka w dbaniu o środowisko leśne.

Wyjazd do Stobna
W dniu 27.02.2014r. (piątek) pojechaliśmy po raz kolejny z naszymi uczestnikami do miejscowości Stobno gdzie mieści się Ośrodek Hipoterapii i Rehabilitacji. Na miejscu podopieczni brali czynny udział w zajęciach hipoterapeutycznych oraz rehabilitacyjnych. Na koniec pobytu każdy z uczestników mógł skorzystać z poczęstunku.

Rekolekcje Wielkopostne
W dniach 02-03.03.2015r. ( poniedziałek/wtorek) w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Piła-Motylewo braliśmy udział w Rekolekcjach Wielkopostnych prowadzonych przez Ks. Przemysława Cholewę SDB . W pierwszy dzień rekolekcji po mszy świętej udaliśmy się do Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile na poczęstunek. W dniu tym uczestnicy wspólnie z podopiecznymi ŚDS Caritas w Pile brali czynny udział w zajęciach zorganizowanych przez kadrę terapeutów. Drugi dzień rekolekcji po uczestnictwie w nabożeństwie Mszy Świętej pojechaliśmy również na poczęstunek a następnie udaliśmy się na seans filmowy pt. „Disco Polo” wyświetlany w Kinie Helios.

Droga Krzyżowa
Dnia 20.02.2015r. (piątek) zgromadziliśmy się na Drodze Krzyżowej w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej Piła Motylewo. Nabożeństwo wielkopostne prowadzone była w obecności Ks. Dyrektora Leonarda Zych przez kadrę oraz uczestników WTZ „Caritas” w Leżenicy oraz ŚDS w Pile. Następnie autokarem pojechaliśmy do Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile. Na początku naszego pobytu otrzymaliśmy ciepłe kakao i słodką drożdżówkę a następnie udaliśmy się na seans filmowy pt. Pasja. Na zakończenie każdy z uczestników zjadł ciepły posiłek, poczym udał się do domu.

ŚRODA POLPIELOWA
Dnia 18.02.2015r. pojechaliśmy do Kościoła Parafialnego p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Piła Motylewo na Mszę św. z racji rozpoczynającego się w kościele katolickim Wielkiego Postu (Środa Popielcowa). W trakcie uroczystości prowadzonej przez Ks. Dyrektora Leonarda Zych nastąpiło z godnie z tradycyjnym obrzędem poświęcenie głów wiernych popiołem na znak żałoby i pokuty. Po Eucharystii przemieściliśmy się autokarem do pobliskiej miejscowości Ujście gdzie zwiedzaliśmy w skupieniu i modlitwie Kalwarię Ujską znajdującą się na stoku wysoczyzny przy Kościele parafialnym św. Mikołaja. Następnie udaliśmy się na Stary Rynek Ujski by obejrzeć dawny kościół ewangelicko-augsburski. Na zakończenie naszego pobytu, pojechaliśmy na ciepły posiłek do C.CH.-O. CARITAS w Pile

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO
W dniu 11.02.2015r. w Centrum Charytatywno-Opiekuńczym CARITAS w Pile obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Mszę św. odprawiła Ks. Dyrektor Leonard Zych udzielając również sakramentu namaszczenia chorych. Po Mszy Świętej wszyscy udaliśmy się do Kina na film pt.: „Paddington”. Po seansie filmowym by zasycić głód i pragnienie odwiedziliśmy KFS.

BAL KARNAWALOWY
Dnia 05.02.2015r. po raz kolejny odwiedzili nas nasi zaprzyjaźnieni goście Słuchacze Szkoły Policji w Pile przywożąc nam drobne upominki w postaci słodyczy, maskotek oraz sprzętu sportowego. Z racji trwania karnawału uczestnicy Warsztatu przebrani w stroje karnawałowe przygotowali świetną zabawę taneczną, do której włączyli się również zaproszeni goście. Na koniec odbyła się prezentacja strojów karnawałowych, których oceny i wyboru dokonali policjanci. W przerwie zorganizowany był dla wszystkich pyszny poczęstunek.

WYJAZD DO OŚRODKA

REHABILITACYJNEGO

W STOBNIE
30.01.2015 po raz drugi udaliśmy się na hipoterapię do Ośrodka Rehabilitacyjnego w Stobnie. Na początek naszego pobytu przywitano nas herbatką i pączkiem. Następnie grupa składająca się z 7 osób udała się na hipoterapię. Skorzystaliśmy również z masażu głębokiego wibracyjnego, z pola magnetycznego oraz lampy bioptron. Taki rodzaj rehabilitacji pozwolił nam zregenerować siły, wyciszyć się i odprężyć.

TURNIEJ BOWLINGOWY
Dnia 16.01.2015r. odbył się XIII Turniej Bowlingowy Osób Niepełnosprawnych w Pile zorganizowany przez WTZ „CARITAS” przy Parafii p.w. St. Kostki w Pile. Drużyna w składzie dwóch osób plus terapeuta godnie reprezentowali placówkę Atrakcją spotkania była dyskoteka oraz poczęstunek w postaci pizzy oraz napojów.

JUBILEUSZ 5-LECIA ISTNIENIA

WARSZTATU TERAPII

ZAJĘCIOWEJ CARITAS W

LEŻENICY ORAZ JUBILEUSZ 15-

LECIA ISTNIENIAS CENTRUM

CHARYTATYWNO-

OPIEKUŃCZEGO CARITAS W PILE.
W dniu 17.12.2014r. (środa) w połączeniu ze Spotkaniem Opłatkowym obchodziliśmy wspólnie z kadrą i podopiecznymi Środowiskowego Domem Samopomocy Jubileusz 5-lecia istnienia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Leżenicy oraz Jubileusz 15-lecie Centrum Charytatywno-Opiekuńczego CARITAS w Pile. Z tej okazji w Restauracji Zacisze w Szydłowie została zorganizowana uroczystość, na którą przybyli licznie zaproszeni goście. Obchody rozpoczęły się krótką historią z życia Warsztatu przedstawioną przez Panią Kierownik WTZ w Leżenicy Iwonę Thiel. Głos zabrali również Dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas Ksiądz Leonard Zych, Dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej Tomasz Roda przekazując życzenia od siebie jak w imieniu JE Biskupa Edwarda Dajczaka, Członek Zarządu Rady Powiatu Mirosław Pierko oraz Członek Zarządu Rady Powiatu Jerzy Wiesiołek w imieniu Starosty Pilskiego Franiciszka Tamasa, Wójt Gminy Szydłowo Dariusz Chrobak wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Piotrem Drożdż oraz Radnym Gminy Mieczysławem Dubowym, Inspektor Szkoły Policji Piotr Gaca wraz z Podinsp. Wojciechem Thiel, Kierownik GOPS w Szydłowie Pani Marzena Hertel, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego Pan Marcin Porzucek. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile Pani Anna Szarzyńska, Przewodniczący Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności Pan Andrzej Komisarek, Kierownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Pani Anna Pietrzak i Pani Irena Kachel, Ks. Proboszcz Róży Wielkiej Adam Paź, Przedstawiciel MOPS-u w Pile Krzysztof Urbanowicz. W atmosferze kolęd wigilijnych złożyliśmy sobie serdeczne życzenia i zasiedliśmy do wigilijnego stołu.

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
Dnia 14.12.2014r. (niedziela) w Świetlicy Wiejskiej w Szydłowie odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy pod hasłem „W kręgu tradycji bożonarodzeniowych” organizowany przez Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie. W dnu tym mieliśmy okazję podziwiać wystawę rękodzieł oraz degustować potrawy wigilijne wykonane przez Sołectwa Gminy Szydłowo. W trakcie imprezy prezentowaliśmy prace wykonane przez naszych uczestników oraz byliśmy odpowiedzialni za dekorację stołu bożonarodzeniowego.

PUSTA CHOINKAJuż w najbliższą sobotę 13.12.2014r. Centrum Charytatywno -Opiekuńcze Caritas zaprasza do Galerii Atrium Kasztanowej w Pile na akcję PUSTA CHOINKA. Do obdarowania jest 160 dzieci - ich marzenia spisali pedagodzy z pilskich szkół, a nie są one zbyt wygórowane: ciepła kurtka, buty, plecak, przybory szkolne... Warto przyjść, ściągnąć świąteczną kartkę i zostać Świętym Mikołajem. Akcji towarzyszyć będzie koncert charytatywny. Patronat honorowy nad imprezą objął JE Biskup Edward Dajczak oraz Starosta Pilski i Prezydent Miasta Piły. Zapraszamy do włączenia się w naszą akcję i podzielenia się sercem z najbiedniejszymi Pieniądze na paczki dla dzieci można wpłacać również na konto Centrum Charytatywno - Opiekuńcze Caritas Bank Pekao S.A. II oddział Piła nr 18124017051111000019038067 z dopiskiem PUSTA CHOINKA

W trakcie Akcji Pusta Choinka odbędzie się koncert charytatywny, w którym wezmą udział:

• Niepubliczne Przedszkole nr 1 w Pile
• Zespół Wokalny Wrzosy
• Magdalena Kujawska + „ Jachson”
• Zespół Muzyczny „Sza-Man” - Daria Fiuk
• Tuczyński Chór przy Gminy Ośrodek Kultury w Tucznie
• Szkoła Muzyczna w Pile
• Dominika Wróbel
• Teatr RCK
• Szkoła Podstawowa nr 5 w Pile


REKOLEKCJE ADWENTOWE
W dniu 09.12.2014r. w naszym Warsztacie odbyły się Rekolekcje Adwentowe. W trakcie spotkania można było skorzystać z sakramentu pojednania.

MIKOŁAJ WTZ W LEŻENICY
Św. Mikołaj również w tym roku nie zapomniał o nas. Odwiedził naszą placówkę 04.12.2014r. przynosząc nam drobne upominki.

Wyjazd do Stobna
W dniu 28.11.2014r. pojechaliśmy z naszymi uczestnikami do miejscowości Stobno gdzie mieści się Ośrodek Hipoterapii i Rehabilitacji. Na miejscu podopieczni brali czynny udział w zajęciach hipoterapeutycznych oraz rehabilitacyjnych. Na koniec pobytu każdy z uczestników mógł skorzystać z poczęstunku.

ZABAWA ANDRZEJKOWA
W dniu 27.11.2014r. odwiedzili nas zaprzyjaźnieni goście – Słuchacze Szkoły Policji w Pile. Wspólnie zorganizowaliśmy świetną zabawę taneczną. Oprawę muzyczną przygotował nasz uczestnik Andrzej. Wróżby andrzejkowe i zabawy taneczne prowadzone były przez terapeutów. Nie zabrakło również pysznego poczęstunku. Na koniec wolontariusze z kursów specjalistycznych obdarowali naszych uczestników słodyczami oraz upominkami.

Dzień Pracownika Socjalnego
W dniu 07.11.2014r. jak co roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile odbył się Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego. Podczas uroczystości wyróżnieni zostali pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Z naszej placówki w tym roku dyplom odebrała Pani Iwona Kaczmarska. Oprócz występów artystycznych uroczystości towarzyszyły również VIII Targi Rzeczy Pięknych, na których można było podziwiać i zakupić prace wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy CARITAS w Pile, mieszkańców Domów Pomocy Społecznej oraz wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Pile.

Wycieczka do Ostrowca
W dniu 16.09.2014r. udaliśmy się na jednodniową wycieczkę do Ośrodka Wypoczynkowego CARITAS w Ostrowcu. Główną atrakcją naszego pobytu było: pływanie rowerkiem wodnym, piesze wędrówki po lesie, podziwianie natury, która dla niektórych osób nie jest codziennością. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko, przy którym zajadaliśmy się pysznymi kiełbaskami.

I Samorządowy Tydzień

Kultury Krajeńskiej w Łobżenicy
W dniach od 08.09 – 14.09.2014r. odbył się I Samorządowy Tydzień Kultury Krajeńskiej w Łobżenicy. W zorganizowanej imprezie uczestniczyliśmy tylko w pierwszym dniu 08.09.2014r.. Jako Warsztat z Powiatu Pilskiego mogliśmy zaprezentować prace wykonane przez naszych uczestników. Dodatkowymi atrakcjami był występ piosenkarki Ewy Kryza oraz Chóru „Con Passione” z Wysokiej. Dla wszystkich uczestników czekał smaczny posiłek.

Dożynki Gminne w Skrzatuszu
W dniu 06.09.2014r. odbyły się Dożynki Gminne w Skrzatuszu. Mieliśmy okazję i my uczestniczyć w imprezie poświęconej świętu wszystkich rolników, ogrodników, pszczelarzy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Następnie korowód przeszedł na miejsce uroczystości. W trakcie trwania imprezy zaprezentowaliśmy dotychczasowy dorobek twórczości naszej placówki.

II Powiatowe Zawody Wędkarskie

dla Osób Niepełnosprawnych
Dnia 21.08.2014r. (czwartek) nad jeziorem w Młotkówku koło Wyrzyska odbyły się II Powiatowe Zawody Wędkarskie dla Osób Niepełnosprawnych. Dwóch uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy i Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile godnie reprezentowało placówki. Po zakończonych zawodach nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. Na zakończenie dla zaproszonych gości odbył się integracyjny piknik.

Wycieczka do Warszawy
W dniach od 22-24.08.2014r. byliśmy wspólnie z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile na wycieczce w Warszawie i Pułtusku. W piątek w godzinach porannych wyruszyliśmy z pod Galerii Kasztanowej w Pile. W pierwszym dniu zwiedziliśmy lotnisko Modlin, Twierdzę Modlin. Zakwaterowanie w czasie całego pobytu mieliśmy w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Komornicy. Wieczorem po posiłku odbył się trening w strzelaniu z broni pneumatycznej do tarczy i dyskoteka. W sobotę z rana wyruszyliśmy zwiedzać Warszawę, udało nam się zwiedzić Stadion Narodowy, Łazienki Warszawskie, Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki. Byliśmy także w Wydziale Ruchu drogowego Komendy Stołecznej Policji. Wieczorem odbyły się zawody strzeleckie i dyskoteka. W niedzielę wyruszyliśmy do Pułtuska, w którym zwiedziliśmy dawny Pałac Biskupów , spacerowaliśmy po najdłuższym rynku w Europie . Następnie pływaliśmy gondolami po rzece Narwi. Niedzielne atrakcje zwieńczyło wspólne grillowanie. Po wyśmienitym grillowaniu ruszyliśmy w drogę powrotną do Piły. Bardzo dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za ich życzliwość i dobro jakie nam okazali. Bez nich tak wspaniała wycieczka nie miałaby miejsca. Jesteście wspaniali.

X Festiwalu Piosenki

Żołnierskiej Seniorów
Dnia 21.08.2014r. (czwartek) Uczestnicy naszego warsztatu brali udział w X Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych w Bornem Sulinowie. Przed występem na scenie odbył się uroczysty pochód wszystkich zespołów. Na scenie nasi podopieczni przy akompaniamencie gitary zaprezentowali wokalnie dwa utwory: „Hej, Hej Ułani”, „Rozkwitają pąki białych róż”. W trakcie imprezy była możliwość pobiesiadować przy stołach zastawionych m.in. owocami, słodkościami oraz wojskową grochówką. Oprócz występów wokalnych można było udać się na strzelnicę rywalizując o puchar Starosty szczecineckiego dla najlepszego strzelca. Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu był zespół BIG BAND Szkoły Muzycznej w Szczecinku.

IV Zawody Wędkarskie

nad jeziorem w Kaczorach
W dniach 26.06.2014r. nad jeziorem w Kaczorach odbył się IV Piknik Wędkarski. Z wielkim zapałem uczestniczyliśmy w tych zawodach. Naszą placówkę reprezentowało trzech zawodników: Andrzej Łykus, Krzysztof Majtka, Marek Raczkowski. W trakcie trwania zawodów dodatkową atrakcją były różne konkurencje sprawnościowe. Atmosfera była miła a pogoda dopisała, co sprzyjało świetnej zabawie i rywalizacji. W rezultacie zajęliśmy I miejsce. Na koniec imprezy odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

PIKNIK Z NOCLEGIEM
W dniach 26-27.06.2014r. już po raz trzeci w naszym WTZ odbył się piknik z noclegiem. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym imprezę mogliśmy rozpocząć na zewnątrz. Ognisko, kiełbaski i ciasto w połączeniu z muzyką puszczaną przez naszego Didżeja Andrzeja, dały nam świetną zabawę. Dzięki obecności Pani Oli, nie zabrakło również grania na gitarze i śpiewów przy ognisku. W dniu tym oprócz radosnych chwil, przeżywaliśmy również rozstanie. Odchodzi od nas nasza wspaniała psycholog Ewa. Wręczaliśmy jej prezent oraz pamiętnik z wpisami uczestników i kadry, była to bardzo wzruszająca chwila dla nas wszystkich. Następnie dla wytrwałych uczestników został wyświetlony film, pozostali w tym czasie mogli położyć się spać by rano wstać wyętym i z dobrym humorem.

Pielgrzymka do Sanktuarium

Matki Bożej Bolesnej

w Skrzatuszu
W sobotę 07.06.2014r. odbyła się II Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin I Wolontariuszy w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Patronat honorowy nad pielgrzymką objął JE bp Ordynariusz Edward Dajczak. Na Diecezjalną Pielgrzymkę przybyły osoby ze Wspólnoty Wiara i Światło przy Parafii N.M.P. Wspomożenia Wiernych w Pile, ze Stowarzyszenia OPOKA z Koszalina, Przedstawiciele z Biblioteki Parafialnej i Ministranci Seniorzy z Trzcianki, Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Okonka, Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Caritas” przy Parafii św. St. Kostki, Chorzy i Niepełnosprawni z Parafii M.B. Częstochowskiej Piła-Motylewo, Duszpasterstwo Chorych przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym w Pile, Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym CARITAS w Pile, Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej CARITAS w Leżenicy przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym CARITAS w Pile. Pielgrzymi mieli możliwość uczestnictwa w konferencji ks. Prałata Stanisława Łady diecezjalnego duszpasterza osób niepełnosprawnych. Uroczysta Eucharystia odbyła się pod przewodnictwem Biskupa Krzysztofa Zadarki. W trakcie uroczystości nastąpiła prezentacja i poświęcenie przywiezionego przez placówki własnoręcznie wykonanego wizerunku św. Jana Pawła II. Po ceremonii kościelnej przez uczestników ŚDS Caritas w Pile została zaprezentowana Etiuda pod nazwą: „W Świetle Nadziei”. Następnie wszyscy wierni udali się na ciepły posiłek. Na zakończenie diecezjalnej pielgrzymki odbyło się czuwanie modlitewne połączone z katechezą ks. Prałata Stanisława Łady.

WIOSENNA SPARTAKIADA
Dnia 31.05.2014r. w Zespole Szkół im. J. Korczaka w Szydłowie odbyła się Wiosenna Integracyjna Spartakiada LZS Osób Niepełnosprawnych. W Olimpiadzie brały udział osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej i Zespołu Szkół. Naszą drużynę godnie reprezentowało 6 osób: Adriana Drzewiczewska, Renata Mikołajczyk, Barbara Tober, Andrzej Łykus, Krzysztof Zyzik, Łukasz Wiśniewski. Braliśmy udział w 5 konkurencjach sportowych. W konkurencji „Rzut lotką do tarczy” nasi zawodnicy: Adriana Drzewiczewska, Andrzej Łykus, Krzysztof Zyzik, Łukasz Wiśniewski zajęli III miejsce otrzymując medale. Z Olimpiady wróciliśmy z pucharem w ręku i uśmiechem na twarzy.

XI POWIATOWY DZIEŃ

GODNOŚCI OSOBY

NIEPEŁNOSPRAWNEJ

W KACZORACH
W dniu 16.05.2014r. odbył się XI Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej w Kaczorach. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele p.w. bł. Franciszki Siedliskiej w Kaczorach. Wzięli w niej udział licznie zaproszeni goście oraz osoby niepełnosprawne z Warsztatów i ŚDS „Caritas” w Pile. Po wspólnej modlitwie wszyscy zebrani przemaszerowali ulicami Kaczor na Stadion LZS, gdzie miała miejsce dalsza część imprezy. Uczestnicy mieli okazję oglądać występy artystyczne w wykonaniu osób niepełnosprawnych, nie zabrakło również prezentacji piosenek i tańców. W trakcie uroczystości goście mogli skorzystać z poczęstunku. Osoby niepełnosprawne z Warsztatów mieli możliwość zaprezentować na stoiskach prace artystyczne wykonane własnoręcznie.


DROGA KRZYŻOWA
W dniu 11.04.2014r. zgromadziliśmy się na drodze krzyżowej w Kościele Parafialnym Matki Bożej Częstochowskiej w Pile-Motylewie, prowadzonej przez podopiecznych z WTZ w Leżenicy. Uczestnikami spotkania były osoby niepełnosprawne z Warsztatu Terapii Zajęciowej CARITAS w Leżenicy, Środowiskowego Domu Samopomocy CARITAS w Pile oraz miejscowi parafianie. Po wspólnej modlitwie i skupieniu każdy z uczestników złożył zapalony znicz pod Krzyżem Misyjnym.


ŚNIADANIE WIELKANOCNE
Zgodnie z tradycją w dniu 10.04.2013r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Leżenicy odbyło się Śniadanie Wielkanocne. W spotkaniu uczestniczyło wielu znakomitych gości m.in. w-ce Starosta Powiatu Pilskiego Kazimierz Sulima, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Martenka, Sekretarz Rady Powiatu p. Wojciech Szutkowski, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Aktywizacji Niepełnosprawnych p. Iwona Siwecka, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie p. Anna Szarzyńska, Wójt Gminy Szydłowo p. Dariusz Chrobak, Sekretarz Gminy Szydłowo p. Iwona Mazur, Przewodniczący Rady Gminy Szydłowo Edward Bęben, w-ce Przewodnicząca Rady Gminy Szydłowo p. Krystyna Józefowicz, Radny Gminy Szydłowo p. Mirosław Pierko, Skarbnik Gminy Szydłowo Mirosław Przygodzki, Kierownik GOPS w Szydłowie p. Marzena Hertel, Przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności p. Andrzej Komisarek, , Starszy Administrator p. Gwidon Góźdź, p. Tomasz Olszewski – pracownik PCPR w Pile, Sołtys Wsi Leżenica p. Mieczysław Dubowy, p. Mirosław Pierko, Dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile Ks. Leonard Zych, Wszystkich przybyłych gości bardzo serdecznie przywitała Pani Kierownik Warsztatu Iwona Thiel gorąco składając życzenia wielkanocne na nadchodzące święta. Następnie Ks. Dyrektora Leonard Zych pobłogosławił potrawy na świątecznym stole. Po odmówionej modlitwie wszyscy zasiedli do wspólnego ucztowania. Dopełnieniem uroczystego świętowania było wręczenie dla gości przez naszych uczestników wcześniej przygotowanych upominków. W organizację śniadania zaangażowali się wszyscy podopieczni, już na kilka dni przed spotkaniem uczestnicy włączali się w prace dekoracyjne, w sporządzanie upominków oraz w przygotowywanie posiłków.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W dniu 08.04.2014r. z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w WTZ CARITAS w Leżenicy odbyły się Rekolekcje Wielkopostne. Naukę wygłosił Selezjan Ks. Mirosław Pluskota. Każdy z uczestników miał możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi świętej.


Kiermasz Wielkanocny
Dnia 06.04.2014r. w świetlicy wiejskiej w Szydłowie odbył się Gminny Kiermasz Wielkanocny pod hasłem: „W Kręgu Tradycji Wielkanocnych” połączony z warsztatami. W dniu tym mieliśmy możliwość podziwiać wystawę rękodzieł wykonanych przez sołectwa z terenu gminy. Zapoznaliśmy się z technikami zdobienia jaj, sporządzania palm wielkanocnych, bibułkarstwem, wikliną papierową. Mieliśmy okazję również brać udział w degustacji potraw wielkanocnych. W trakcie imprezy prezentowaliśmy wielkanocne prace artystyczne i włączyliśmy się w dekorację stołu wielkanocnego.


ŚRODA POPIELCOWA
W dniu 05.03.2014r. w Centrum Charytatywno-Opiekuńczym CARITAS miała Miejsce Msza Święta rozpoczynająca Wielki Post, połączona z obchodem posypania głów popiołem. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Oleszkiewicz. Uczestnikami Mszy św. były osoby niepełnosprawne z WTZ Caritas Leżenicy, Uczestnicy ŚDS Caritas w Pile oraz dzieci z przedszkola Niepublicznego nr 1 Caritas.


WIZYTA UCZNIÓW

Z ZS W STAREJ ŁUBIANCE
W dniu 23.01.2014r. odwiedziły nas dzieci klas. II i III Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance. Wizytę swą zawdzięczają chęcią poznania funkcjonowania Warsztatu Terapii a także dowiedzenia się w jaki sposób spędzają swój czas wolny uczestnicy warsztatu i czym się w trakcie pobytu zajmują. Podczas odwiedzin instruktorzy terapii przeprowadzili dla dzieci zajęcia plastyczne. W trakcie zorganizowanego czasu każdy z gości własnoręcznie mógł wykonać kartkę walentynkową. Dodatkową atrakcją dla dzieci była relaksacja w Sali Doświadczania Świata przeprowadzona przez psychologa WTZ w Leżenicy. Na koniec wszystkie dzieci w raz z uczestnikami warsztatu degustowali przywiezione przez gości pyszne ciasta. Aby umilić pobyt naszych gości Pani Kierownik przygotowała dla uczniów drobne upominki w postaci kolorowych maskotek. Każdy z uczniów opuścił Warsztat z uśmiechem na twarzy.


WIZYTA SŁUCHACZY

SZKOŁY POLICJI W PILEDnia 15.01.2014r. po raz kolejny odwiedzili nas zaprzyjaźnieni Słuchacze Szkoły Policji w Pile. Goście zawsze pamiętając o uczestnikach, przywożą wspaniałe upominki, tak było i tym razem. W dniu tym zorganizowaliśmy świetną zabawę karnawałową. Dzięki miłej i przyjaznej atmosferze nikogo nie trzeba było porywać do tańca. W trakcie imprezy dla wszystkich gości został zorganizowany w ramach pracowni gospodarstwa domowego pyszny poczęstunek. Mamy nadzieję, że wspólna zabawa długo pozostanie w naszej pamięci.

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA

NOWEGO SAMOCHODUWarsztat Terapii Zajęciowej w Leżenicy dla osób niepełnosprawnych powstał w 2009r. Obecnie z terapii dziennej korzysta 25 uczestników. W ramach integracji społecznej Warsztat angażuje się w imprezy charytatywne i kulturalne, współpracując z licznymi ośrodkami i instytucjami na terenie powiatu pilskiego i poza nim. Ponadto celem warsztatu jest również aktywizacja zawodowa uczestników. Dnia 15.01.2014r. przed budynkiem WTZ w Leżenicy odbyło się oficjalne poświęcenie fabrycznie nowego samochodu dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Za życzliwe podejście i wszelką pomoc w realizacji prowadzonego przez nas dzieła wyrażamy wdzięczność dla Starostwa Powiatowego w Pile, Wójta Gminy wraz z Radą Gminy Szydłowo oraz CARITAS POLSKA i CARITAS Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 1600. Zaproszonych gości przywitał serdecznie Dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego CARITAS w Pile Ks. Leonard Zych oraz Kierownik WTZ w Leżenicy Pani Iwona Thiel. Uroczystego poświęcenia samochodu dokonał Ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej JE. Biskup Edward Dajczak. Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Pilski Pan Mirosław Mantaj, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Marian Martenka, Sekretarz Rady Powiatu Pan Wojciech Szutkowski, Wójt Gminy Szydłowo Pan Dariusz Chrobak, Sekretarz Gminy Szydłowo Pani Iwona Mazur, w-c Przewodnicząca Rady Gminy Szydłowo Pani Krystyna Józefowicz, w-c Dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Koszalinie Pani Agnieszka Kukiełka, Sekretarz Biskupa Diecezjalnego Ks. Rafał Zabłoński, Dyrektor Ośrodka Charytatywnego CARITAS w Ostrowcu Ks. Piotr Szczepaniuk, Pan Ryszard Politycki. Po uroczystości poświęcenia naszego auta wszyscy zgromadzeni goście wraz z uczestnikami i ich rodzicami udali się na poczęstunek.

Turniej BowlingowyDnia 10.01.2014r. odbył się XII Otwarty Turniej Bowlingowy osób niepełnosprawnych zorganizowany przez WTZ „Caritas” Piła przy parafii pw. St. Kostki w Pile. Turniej uroczyście otworzył w-ce Starosta Pilski Kazimierz Sulima poprzez pierwszy rzut kulą. Zawody rozegrano w 3 kategoriach: osób niepełnosprawnych, opiekunów, oraz drużynowo. Po rozegraniu Turnieju odbyło się wręczenie nagród i zabawa taneczna. Wszyscy świetnie się bawili i ostro rywalizowali.

Spotkanie opłatkowe z rodzicamiW dniu 18.12.2013r. odbyło się spotkanie opłatkowe z rodzicami i opiekunami naszych podopiecznych. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym śpiewaniem kolędy i wysłuchaniem myśli bożonarodzeniowej czytanej przez podopieczną. Następnie po wspólnej modlitwie i przeczytanej Ewangelii wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie najserdeczniejsze życzenia i zasiedliśmy do suto zastawionego stołu.

Spotkanie opłatkoweW dniu 17.12.2013r. odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Przy wigilijnym stole wspólnie zasiedli zaproszeni goście: W-ce Starosta Pilski Pan Kazimierz Sulima, Etatowy Członek Zarządu Pan Stefan Piechocki, Sekretarz Rady Powiatu Pan Wojciech Szutkowski, Skarbnik Rady Powiatu Pan Tomasz Pawłowski, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile Pani Anna Szarzyńska, Przewodniczący Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności Andrzej Komisarek, Wójt Gminy Szydłowo Pan Dariusz Chrobak, Sekretarz Gminy Szydłowo Pani Iwona Mazur, Przewodniczący Rady Gminy Pan Edward Bęben, w-ce Przewodnicząca Rady Gminy Pani Krystyna Józefowicz, Kierownik GOPS Pani Marzena Hertel, Proboszcz Parafii Róża Wielka Ks. Adam Paź, Starszy Cechu Pan Jan Janczewski, Podstarszy Cechu Pani Urszula Kwiatkowska. Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się wspólnym śpiewaniem kolędy, a następnie wysłuchaniem czytanej prze podopieczną bożonarodzeniowej myśl. Zebranych gości ciepłym słowem przywitała Pani Kierownik Warsztatu. Po wspólnej modlitwie i przeczytanej Ewangelii dzieląc się opłatkiem złożyliśmy sobie najszczersze życzenia. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania.

REKOLEKCJE ADWENTOWEJW dniu 16.12.2013r. odbyły się u nas Rekolekcje Adwentowe, naukę wygłosił Ks. Krzysztof Oleszkiewicz. W trakcie spotkania można było skorzystać z sakramentu pojednania.

MIKOŁAJKIW dniu 10.12.2013r. odwiedził naszą placówkę Święty Mikołaj. Nie zapominając o uczestnikach Warsztatu Terapii Zajęciowej w Leżenic, każdego z nich obdarował drobnymi upominkami.

TURNIEJ MIKOŁAJKOWYPogoda w dniu 07.12.2013r. zmusiła organizatorów Mikołajkowego Turnieju Osób Niepełnosprawnych w Kaczorach do przesunięcia zawodów na 12.12.2013r. Drużyna w składzie: Sławomir Stróż, Krzysztof Wencki, Łukasz Wiśniewski, Barbara Tober, Krzysztof Baran godnie reprezentowała placówkę w konkurencjach sportowych natomiast Adriana Drzewiczewska w konkursie plastycznym. Każdy z uczestników otrzymał paczkę mikołajkową, drobne upominki a cała drużyna została nagrodzona pucharem.

ZABAWA ANDRZEJKOWADnia 29 listopada 2013r. odbyła się Zabawa Andrzejkowa z udziałem zacnych gości – słuchaczy Szkoły Policji w Pile. Dzięki radosnej i przyjaznej postawie uczestników oraz gości stworzyliśmy wspaniałą atmosferę integracji. Nie zabrakło wyśmienitego poczęstunku przygotowanego w ramach pracowni gospodarstwa domowego oraz tradycji andrzejkowych, które wywołały uśmiech na twarzy oraz falę marzeń i wizji na przyszłość. Oprawą muzyczną zajął się tradycyjnie nasz uczestnik Dj Jędrula, którego bogaty, profesjonalny repertuar muzyczny nie pozwolił stać w miejscu. Nikogo nie trzeba było zachęcać do tańca – roztańczona grupa dała dowód na to, że tętni życiem i chętnie podejmuje aktywność ruchową.

DZIEŃ PRACOWNIKA

SOCJALNEGOW dniu 04.11.2013r. jak co roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile obchodziliśmy Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego, który jest wielkim świętem wszystkich pracowników socjalnych. Podczas uroczystości wyróżnieni zostali pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Z naszej placówki dyplom odebrała Pani Emilia Herman-Śmigielska. Podczas uroczystości odbyły się również VII Targi Rzeczy Pięknych, na których można było podziwiać twórczość osób niepełnosprawnych.

PIKNIK Z POLICJANTAMIW dniu 10.10.2013r. odwiedzili nas Słuchacze ze Szkoły Policji w Pile. Po raz kolejny mogliśmy bawić się w ich towarzystwie. Spotkanie odbyło się przy ognisku na terenie naszego obiektu. Zaproszeni goście zaskoczyli nas świetnym pokazem treningu MUAYTHAI prowadzonym przez instruktora technik interwencji sierż. sztab. Tomasza Ptaka. Po pokazie wykonanym przez Słuchaczy odbyły się wspólne ćwiczenia dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Piknik połączony z zabawą taneczną minął w miłej i słonecznej atmosferze.

PIKNIK W WTZ W LEŻENICYW dniu 27.09.2013r. już po raz drugi w naszym warsztacie odbył się piknik z noclegiem. Cała impreza rozpoczęła się ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i ziemniaków, nie zabrakło również bigosu, pysznego ciasta oraz pączków przywiezionych przez naszych przyjaciół Panią Kasię i Pana Waldemara. W piknikową atmosferę włączyli się również nasi goście: Ks. Dyrektor Leonard Zych, Księgowa Pani Agnieszka Raźniak, uczestnicy ŚDS Caritas z Piły. Kolejną atrakcją wieczoru była dyskoteka, w trakcie której prowadzone były konkursy z nagrodami. Dla bardziej wytrwałych po tanecznej imprezie wyświetlony został film, bardziej zmęczeni mogli położyć się spać, by rano wstać wypoczętym i z dobrym humorem przywitać dzień. Nasi goście niestety nie korzystali z noclegu, z żalem rozstawali się z nami.

WYCIECZKA DO WROCŁAWIAW dniach 19-21.09.2013r. udaliśmy się na trzydniową wycieczkę do Wrocławia. Już w pierwszym dniu mieliśmy okazję zwiedzić Wrocławskie ZOO gdzie podziwialiśmy nieznane nam gatunki zwierząt, ptaków i ssaków. Pełni wrażeń i dobrych humorów autokarem udaliśmy się do hotelu aby się zakwaterować, zjeść kolacje i chwilkę odpocząć. Gdy zapadł zmrok, spacerkiem poszliśmy zwiedzać Stare Miasto (katedra, Pomnik Aleksandra Fredry). Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy na nocleg do hotelu. Drugiego dnia pod okiem przewodnika udaliśmy się do Panoramy Racławickiej, która robiła na nas niesamowite wrażenie. Następnie w drodze na Stadion Śląsk-Wrocław przez szyby autokaru przy opowieściach przewodnika, podziwialiśmy zabytki miasta. Osiągnięty cel budził ogromne zachwycenie w oczach naszych chłopaków. Mieliśmy tutaj okazję zwiedzać najmniejsze zakamarki stadionu. W drodze powrotnej do hotelu odwiedziliśmy Arkady Wrocławskie – jedną z galerii handlowych miasta, tu był czas na odpoczynek, kawę i deser. Kolejną atrakcją miasta podziwianą przez nas w godzinach wieczornych była fontanna tryskająca kolorami w takt pięknej melodii. Wszyscy byliśmy nią oczarowani. Trzeci dzień wycieczki to czas pakowania się i powrotu do domu. Na trasie zatrzymaliśmy się jeszcze w miejscowości Trzebnica gdzie mogliśmy podziwiać piękne Sanktuarium Św. Jadwigi. W Lesznie zatrzymaliśmy się w Mac Dnalds by coś przekąsić. Wyjazd ten był dla nas niesamowitym przeżyciem, które długo pozostanie w naszej pamięci.

Dożynki GminneW dniu 07.09.2013r. odbyły się Dożynki Gminne w Starej Łubiance. Mieliśmy okazję i my uczestniczyć w imprezie poświęconej świętu wszystkich rolników, ogrodników, działkowców i pszczelarzy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża w Starej Łubiance. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe gdzie miała miejsce dalsza część imprezy. W trakcie święta plonów otrzymaliśmy nagrodę pieniężną za zajęcie II miejsca w konkursie na najładniejsze sołectwo, zagrodę, posesję i najładniej zagospodarowany plac przed firma w Gminie Szydłowo w 2013r. w Kategorii Plac przed Firmą. Również mieliśmy przyjemność zaprezentować na stoisku prace wykonane przez naszych uczestników.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki

ŻołnierskiejDnia 22.08.2013r. już po raz trzeci wzięliśmy udział w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Bornem Sulinowie. Do Domu Pomocy Społecznej pięknie położonym na skraju lasku, zjechali się uczestnicy z całej Polski. Nasz warsztat reprezentowany był przez Andrzeja Łykusa, Adrianę Drzewiczewską i Beatę Spławską. Wśród wielu gości był gość specjalny gwiazda piosenki polskiej Pan Jerzy Połomski. Śpiewał swoje wspaniałe szlagiery a uczestnicy festiwalu wspaniale się bawili a nawet zaczęli tańczyć z czego Pan Jerzy nie był zbyt zadowolony. Pogoda jednak dopisywała i gdy Beata i Adriana tańczyły przy estradzie to w tym czasie Andrzej na strzelnicy wystrzelił III miejsce w zawodach strzeleckich. Suto zastawione stoły, chleb ze smalcem i ogórki kiszone oraz inne smakołyki a do tego świetna zabawa, to pozostanie na długo w pamięci.

Pielgrzymka do Sanktuarium

Matki Bożej Bolesnej w SkrzatuszuW sobotę 29.06.2013r. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin I Wolontariuszy w Skrzatuszu. Patronat honorowy nad pielgrzymką objął JE bp Ordynariusz Edward Dajczak. Zgromadzeni pielgrzymi mieli możliwość uczestnictwa w katechezie i świadectwie Ks. Marka Bałwasa (kapłana na wózku). Uroczysta Eucharystia odbyła się pod przewodnictwem Biskupa Krzysztofa Zadarki. Z okazji 25 rocznicy koronacji Matki Bożej odbyła się prezentacja i poświęcenie przywiezionych przez placówki własnoręcznie sporządzonych Ikon Matki Bożej. Po ceremonii kościelnej wszyscy wierni udali się na ciepły posiłek. Następnie odbył się koncert w wykonaniu Pani Dominiki Wróbel.

III PIKNIK WĘDKARSKI

NAD JEZIOREM W KACZORACHW dniach 27.06.2013r. nad jeziorem w Kaczorach odbył się III Piknik Wędkarski. Z wielkim zapałem uczestniczyliśmy w tych zawodach. Naszą placówkę reprezentowało dwóch zawodników: Andrzej Łykus i Krzysztof Wencki. W trakcie trwania zawodów braliśmy udział w różnych konkurencjach sprawnościowych. Atmosfera była miła a pogoda dopisała, co sprzyjało dobrej zabawie i rywalizacji. W rezultacie zajęliśmy I miejsce. Na koniec imprezy odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

V Turniej Sportowo-Rekreacyjny

Osób NiepełnosprawnychDnia 26.06.2013r. po raz piąty mieliśmy okazję uczestnictwa w Turnieju Sportowo-Rekreacyjnym Osób Niepełnosprawnych w Pile. Pięcioosobowa drużyna godnie reprezentowała placówkę. Braliśmy udział w sześciu konkurencjach sportowych z czego II miejsce zajął Arkadiusz Podkowa w konkurencji wyścig na wózku, III miejsce Renata Mikołajczyk w konkurencji bieg z przeszkodami oraz III miejsce Sławomir Stróż w konkurencji puzzle. Na czternaście zespołów sportowych nasz zespół zajął II miejsce. Każdy z nas otrzymał dyplom uczestnictwa oraz drobne upominki.

Wiosenna SpartakiadaDnia 22.06.2013r. w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie odbyła się Integracyjna Wiosenna Spartakiada LZS Osób Niepełnosprawnych. Warsztat Terapii Zajęciowej „Caritas” w Leżenicy reprezentowała 5 osobowa drużyna w składzie: Barbara Tober, Adriana Drzewiczewska, Łukasz Wiśniewski, Krzysztof Wencki, Krzysztof Baran. Na 7 zespołów reprezentacyjnych placówki nasz zespół zajął piąte miejsce. Uczestnicy z WTZ Leżenica brali udział w sześciu konkurencjach sportowych z czego w konkurencji rzut beretem zajęli II miejsce a w konkurencji rzut podkową III miejsce. Nasze sportowe spotkanie zakończyło się smacznym poczęstunkiem. Wróciliśmy z uśmiechem na twarzy i pucharem.

Piknik połączony

ze spotkaniem z rodzicamiDnia 20.06.2013r. po raz kolejny odbył się piknik wiosenny połączony ze spotkaniem z rodzicami naszych podopiecznych. Wspaniała pogoda i miła atmosfera sprzyjała degustacji kiełbasek z grilla, wiosennych surówek i smacznego ciastem. Na zakończenie imprezy Pani Kierownik Warsztatu Iwona Thiel wręczyła wszystkim podopiecznym imienne dyplomy.

VI Wałeckie Spotkanie Artystyczne

Osób Niepełnosprawnych

„Con Anima”12 czerwca 2013 r. był dla nas WYJĄTKOWYM DNIEM spędzonym w duchu integracji, życzliwości i twórczości. W dniu tym wzięliśmy udział w VI Wałeckich Spotkaniach Artystycznych Osób Niepełnosprawnych „Con Anima”, które miały miejsce w Wałeckim Centrum Kultury. Wspaniała atmosfera, pełna ciepła i oddania organizatorów wywarła na nas ogromne wrażenie. W trakcie imprezy mieliśmy przyjemność zaprezentować naszą twórczość rękodzielniczą oraz teatralną. Wykonane prace cieszyły się dużą popularnością i podziwem ze strony gości, a spektakl „Cztery pory roku” otrzymał wyróżnienie. Pełni wrażeń wróciliśmy do pracy, ale pamięć minionej uroczystości na długo pozostanie w naszych sercach. Serdecznie dziękujemy Organizatorom - Warsztatowi Terapii Zajęciowej przy SDN „UŚMIECH” za wspaniałą organizację i przemiłą twórczą atmosferę.

XV Jubileuszowym Ogólnopolskim

Festiwalu Osób Niepełnosprawnych

w Skórzewie8 czerwca 2013r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w XV Jubileuszowym Ogólnopolskim Festiwalu Osób Niepełnosprawnych, który w tym roku odbył się w Skórzewie k. Poznania. Wśród niepełnosprawnych wykonawców znaleźli się tancerze, wokaliści, aktorzy. W trakcie uroczystości Teatr Poszukiwanie z WTZ Leżenica miał zaszczyt zaprezentować spektakl pt.”Cztery pory roku”, który otrzymał WYRÓŻNIENIE za oryginalne przedstawienie tematyki przemijania w życiu człowieka. Festiwalowy czas spędziliśmy bardzo aktywnie i twórczo, a wrażenia kulturalne i estetyczne na długo pozostaną w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim uczestnikom festiwalu za mile spędzony czas!

Wizyta Biskupa27.05.2013r. zaszczycił nas swoja obecnością Biskup Pomocniczy Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Jego Ekscelencja Krzysztof Zadarko a towarzyszyli Mu Ks. Proboszcz Parafii Róża Wielka Andzrej Malczyński oraz Ks. Dyrektor Leonard Zych. Po przywitaniu dostojnego gościa podopieczni warsztatu zaprezentowali poezję własnej twórczości. Odbył się również pokaz slajdów przedstawiający najciekawsze chwile z życia warsztatu. Po przeprowadzonej rozmowie z uczestnikami, Ks. Biskup udzielił swego pasterskiego błogosławieństwa i udał się na zwiedzanie warsztatu. Mamy nadzieję, że ta ważna wizyta pozostanie w naszych sercach na bardzo długo i doda nam sił do pokonywania trudów codzienności.

DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY

NIEPEŁNOSPRAWNEJ W UJŚCIUDnia 17.05.2013r. obchodziliśmy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej w Ujściu. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie w uroczystym pochodzie wszyscy przeszli ulicami Ujścia do Ujskiego Domu Kultury gdzie nastąpiło przywitanie gości oraz prezentacje artystyczne Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych na terenie powiatu pilskiego. Nasi uczestnicy mieli przyjemność zaprezentować spektakl pt.”Cztery pory…”. W trakcie uroczystości można było również podziwiać twórczość osób niepełnosprawnych zaprezentowaną na stoiskach każdego warsztatu.

Wycieczka do KołobrzeguW dniach 26-28.04.2013r. udaliśmy się do miejscowości Gościno niedaleko Kołobrzegu. Już pierwszy dzień okazał się dla nas atrakcyjnym, po zakwaterowaniu wszyscy udaliśmy się na pokaz prezentowany przez straż graniczną, pożarną i policję. Następnie zostaliśmy zaproszeni na pyszną wojskową grochówkę. Popołudnie spędziliśmy w Kołobrzegu spacerując promenadą. Po powrocie do internatu część grupy skorzystała z kręgielni a pozostali brali udział w zawodach strzeleckich. Na drugi dzień ponownie udaliśmy się ponadmorskiej miejscowości, tym razem zwiedzać jej zabytki a mianowicie: Muzeum Wojska Polskiego, Katedrę oraz Port. Wieczorem w miejscu naszego zakwaterowania odbyła się dyskoteka. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, humor nam dopisywał. Wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń.

NOWY SPEKTAKLPoczątek roku 2013 jest dla nas pracowitym okresem także pod kątem artystycznym. Jesteśmy w trakcie przygotowania nowej sztuki teatralnej w oparciu o techniki arteterapii, która nawiązuje tematyką do zmieniających się pór roku. Cztery Pory Roku stanowią dla nas inspirację do tworzenia obrazu, ruchu scenicznego oraz scenografii, nadają też określony charakter emocjonalny etiud. Próby arteterapii to dla nas doskonała okazja do refleksji, ćwiczenia wyobraźni, pamięci oraz rozładowania napięcia wewnętrznego.

„Noszę w sobie promień słońca…
krople deszczu…
podmuch wiatru…
Cztery pory roku tańczą we mnie…”

Wizyta Słuchaczy Szkoły PolicjiW dniu 23.04.2013r. po raz kolejny mieliśmy okazję gościć Słuchaczy ze Szkoły Policji w Pile. Oprócz wspaniałej zabawy tanecznej oraz pysznego poczęstunku, zaproszeni goście wzbudzili w nas zainteresowanie spadochroniarstwem. Zaprezentowali nam odpowiedni do skoków sprzęt jak również przeprowadzili interesującą na ten temat rozmowę. Braliśmy również udział w pokazie niesamowitych sztuczek karcianych.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

W WARSZTACIE TERAPII

ZAJĘCIOWEJ W LEŻENICYZgodnie z tradycją w dniu 25.03.2013r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Leżenicy odbyło się Śniadanie Wielkanocne. W spotkaniu uczestniczyło wielu znakomitych gości m.in. Starosta Pilski p. Mirosław Mantaj, w-ce Starosta Pilski Bogusław Mikita, Sekretarz Rady Powiatu p. Wojciech Szutkowski, Skarbnik Rady Powiatu p. Tomasz Pawłowski, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie p. Anna Szarzyńska, Wójt Gminy Szydłowo p. Dariusz Chrobak, Sekretarz Gminy Szydłowo p. Iwona Mazur, Przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności p. Andrzej Komisarek, Kierownik GOPS p. Marzena Hertel, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Caritas nr 1 w Pile p. Wiesława Żelazna, Starszy CECHU p. Jan Janczewski, Dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile Ks. Leonard Zych, Wszystkich przybyłych gości bardzo serdecznie przywitała Pani Kierownik Warsztatu Iwona Thiel gorąco składając życzenia wielkanocne na nadchodzące święta. Następnie Ks. Dyrektora Leonard Zych pobłogosławił potrawy na świątecznym stole. Po odmówionej modlitwie wszyscy zasiedli do wspólnego ucztowania. Dopełnieniem uroczystego świętowania było wręczenie dla gości przez naszych uczestników wcześniej przygotowanych upominków. W organizację śniadania zaangażowali się wszyscy podopieczni, już na kilka dni przed spotkaniem uczestnicy włączali się w prace dekoracyjne, w sporządzanie upominków oraz w przygotowywanie posiłków.

„W kręgu tradycji wielkanocnych”W dniu 21.03.2013r. udaliśmy się na kiermasz połączony z warsztatami „W kręgu tradycji wielkanocnych” w Zespole Szkół w Starej Łubiance. Wśród wielu wystawców mieliśmy możliwość zaprezentować nasze prace. Uczestnicy kiermaszu mieli okazję własnoręcznie wykonać pisankę metodą batikową lub spróbować wypleść „wiklinowy” koszyk. Jednym z punktów programu była degustacja tradycyjnych potraw Organizatorem imprezy byli Zespół Szkół w Starej Łubiance i Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie, którym bardzo serdecznie dziękujemy zaproszenie i miłą atmosferę.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNEW dniach od 4.03.2013 – 6.03.2013 marca w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Motylewie, Niepublicznym Przedszkolu Caritas, w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas w Pile oraz WTZ w Leżenicy odbyły się wielkopostne rekolekcje. Wygłosił je ks. doktorant Piotr Szczepaniuk - dyrektor ośrodka Caritas w Ostrowcu koło Wałcza. W czasie rekolekcji spotykał się również z grupami modlitewnymi parafii motylewskiej, młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania i młodymi małżeństwami.

Wielki Post

Rozpoczęto Wielki Post w Centrum Charytatywno-Opiekuńczym. W środę, 13 lutego 2013 r., o godzinie 11.00, miała miejsce Msza Święta połączona z obchodem posypania głów popiołem. We Mszy Św. uczestniczyły dzieci z Przedszkola Niepublicznego nr 1 Caritas, uczestnicy Środowiskowego Domu i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy.

TURNIEJ UMIEJĘTNOŚCI

ZAWODOWYCH WTZ 2013Dnia 29 stycznia 2013r. odbył się w naszej placówce Turniej Umiejętności Zawodowych zorganizowany w celu sprawdzenia i doskonalenia umiejętności społecznych i zawodowych uczestników. Wśród konkurencji zawodnicy mieli do wykonania następujące czynności: przygotowanie estetycznych kanapek, wykręcanie śrub, przyszywanie guzików, łamigłówki literowe, selekcjonowanie nasion, malowanie palcami wielkoformatowych obrazów, pokonanie toru przeszkód. Mimo dużego wysiłku, włożonego w sprostanie konkurencjom, atmosfera panująca w trakcie Turnieju była bardzo przyjazna i pozytywnie motywująca do podjęcia wyzwania. Dla wszystkich uczestników zostały przygotowane nagrody rzeczowe.

XI Otwarty Turniej BowlingowyDnia 10.01.2013r. odbył się XI Otwarty Turniej Bowlingowy osób niepełnosprawnych. Organizatorami były WTZ „Caritas” przy Parafii św. St. Kostki w Pile. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i zaciętej rywalizacji. Oprócz turnieju kolejną atrakcją była wspólna zabawa dla wszystkich uczestników.

Pusta ChoinkaDnia 15 grudnia 2012r. wzięliśmy czynny udział w Koncercie Charytatywnym „Pusta Choinka”, wspierającym dzieci z ubogich rodzin, który odbyła się w Galerii Atrium Kasztanowa w Pile. Teatr „Poszukiwanie” z naszego warsztatu zaprezentował baśniowy spektakl „Trzy odsłony Japonii”. Koncert był przede wszystkim okazją do podzielenia się dobrem i serdecznością z człowiekiem potrzebującym, jak i niebywałym spotkaniem z lokalnymi twórcami w świecie sztuki.

Spotkanie opłatkowe z rodzicamiDnia 13.12.2012r. odbyło się po raz kolejny spotkanie opłatkowe z rodzicami i opiekunami naszych uczestników. Wszyscy wspólnie zasiedliśmy przy wigilijnym stole dzieląc się opłatkiem, składając sobie życzenia i śpiewając kolędy.

Spotkanie opłatkoweW dniu 12.12.2012r odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Przy wigilijnym stole wspólnie zasiedli zaproszeni goście: Starosta Pilski P. Mirosław Mantaj, Przewodniczący Rady Powiatu p. Marian Martenka, Etatowy Członek Zarządu Pan Stefan Piechocki, Sekretarz Rady Powiatu Pan Wojciech Szutkowski, Skarbnik Rady Powiatu Pan Tomasz Pawłowski, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie p. Anna Szarzyńska, Wójt Gminy Szydłowo P. Dariusz Chrobak, Sekretarz Gminy Szydłowo p. Iwona Mazur, w-c Przewodnicząca Rady Gminy p. Krystyna Józefowicz, Członek Rady Gminy p. Mirosław Pierko, Kierownik GOPS p. Marzena Hertel, Dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile Ks. Leonard Zych, Dyrektor Ośrodka Charytatywnego Caritas w Ostrowcu Ks. Piotr Szczepaniuk, Proboszcz Parafii Róża Wielka Ks. Andrzej Malczyński, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Caritas nr 1 w Pile p.. Wiesława Żelazna, w-ce Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Caritas nr 1 w Pile p.. Janina Jaworska, Starszy CECHU p. Jan Janczewski. Spotkanie opłatkowe rozpoczął spektakl przygotowany przez uczestników Warsztatu. Następnie zebranych gości ciepłym słowem przywitała Pani Kierownik Warsztatu. Po wspólnej modlitwie i przeczytanej Ewangelii dzieląc się opłatkiem złożyliśmy sobie najszczersze życzenia. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania.

Święty MikołajW dniu 06.12.2012r. po raz kolejny odwiedził nas Święty Mikołaj i tym razem nie zapomniał o uczestnikach naszego warsztatu. Każdego z podopiecznych obdarował upominkiem.

Zakończenie projektuW dniu 27.11.2012r. w WTZ w Leżenicy odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Akademia zdrowia – Metamorfoza” w połączeniu z zabawą andrzejkową. W imprezie uczestniczyły zaproszone warsztaty biorące aktywny udział w projekcie: WTZ Ujście, WTZ Browarna, WTZ Rzadkowo, jak również współorganizator projektu Środowiskowy Dom Samopomocy w Pile. Uroczystość rozpoczęła się gorącym przywitaniem gości. W ramach projektu Akademia Zdrowia-Metamorfoza każdemu z uczestników projektu wręczono CERTYFIKAT ukończenia warsztatu aktywizacji społecznej i zawodowej. Atrakcją imprezy była zabawa oraz wróżby andrzejkowe. Podczas uroczystości wszyscy goście mogli skorzystać z poczęstunku.

Dzień Pracownika SocjalnegoDnia 23.11.2012r. (piątek) w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile obchodziliśmy Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego połączony z Jubileuszem 20-lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego nagrodę z naszej placówki otrzymała terapeutka Pani Aleksandra Garstecka. Podczas imprezy w holu Młodzieżowego Domu Kultury odbyły się również VI Targi Rzeczy Pięknych, na których można było podziwiać twórczość osób niepełnosprawnych.

OBCHODY Jubileuszu 10-leciaDnia 21.11.2012r (środa) braliśmy udział w obchodach Jubileuszu Dziesięciolecia istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas i Niepublicznego Przedszkola nr 1 przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile, których Dyrektorem jest Ksiądz Leonard Zych. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kaplicy w Centrum Charytatywno-Opiekuńczym, której przewodził JE Ks. Biskup Krzysztof Zadarko. Następnie obchody jubileuszu zostały przeniesione do Auditorium Maximum w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile. Dalsza część imprezy obejmowała występ dzieci z Przedszkola Caritas oraz przedstawienie teatralne podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy. W dniu tym mieliśmy również możliwość zaprezentowania prac wykonanych przez naszych uczestników.

„DUSZA W PODRÓŻY”„Prawdziwa sztuka to taka,
która powstaje dzięki potrzebie tworzenia”

Albert Einstein


Dnia 24 września 2012r. o godz.18:00 w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” odbyło się OTWARCIE WYSTAWY uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy Doroty Petryk i Andrzeja Łykus „DUSZA W PODRÓŻY”. Wernisaż uświetnił koncert Krzysztofa Jaryczewskiego „Jarego” Z ODDZIAŁU ZAMKNIĘTEGO. Organizatorem wystawy były Warsztaty Terapii Zajęciowej w Leżenicy przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym „Caritas” w Pile Dorota Petryk – pilanka; samouk malarstwa, które od dziecka było jej pasją; początkowo malowała postaci z baśni i bajek, następnie pejzaże i krajobrazy; do tworzenia inspirował ją Monet, Renoir, Vermeer; jest uważana za bystrą obserwatorkę otaczającej jej rzeczywistości, którą przedstawia w swoich obrazach, fotografiach oraz grafikach. W pracach ukazuje świat taki, w jakim chciałaby żyć. Andrzej Łykus – inicjator społecznych aktywności na rzecz osób niepełnosprawnych (prezenter zabaw tanecznych, uczestnik konkursów wokalnych); w roku 2011 brał udział w warsztatach plastycznych w ramach projektu „Akademia Zdrowia i Wiedzy” - pod kierunkiem Janusza Argasińskiego odkrył twórczą moc malarstwa, która pozwoliła mu otworzyć się na świat i nowe możliwości. Dzięki pasji odnalazł swoją nową drogę, której fragment chce podarować innym ludziom.

IV Turniej Sportowo-Rekreacyjny

Osób NiepełnosprawnychDnia 27.06.2012r. po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć w IV Turnieju Sportowo-Rekreacyjnym Osób Niepełnosprawnych w Pile. Pięcioosobowa drużyna w składzie: Urszula Wiesiołek, Renata Mikołajczyk, Krzysztof Majtka, Arkadiusz Podkowa, Sławomir Stróż pod opieką terapeutek Pani Aleksandry Garsteckiej i Pani Emilii Herman-Śmigielskiej godnie reprezentowała placówkę. Braliśmy udział w 6 konkurencjach sportowych z czego w dwóch zajęliśmy pierwsze miejsce natomiast w klasyfikacji drużynowej IV miejsce. Każdy z zawodników otrzymał dyplom uczestnictwa w Turnieju oraz drobne upominki.

Piknik z noclegiem w WTZ LeżenicaW dniu 26.06.2012 r. odbył się w WTZ piknik wraz z noclegiem. Podczas tego dnia kadra przygotowała dla nas wiele atrakcyjnych niespodzianek. Wiele wrażeń dostarczyły nam zajęcia z Panią Ewą oraz poszukiwanie skarbów na terenie placówki. Wieczorem mogliśmy ogrzać się przy wielkim ognisku, zajadając się pysznymi kiełbaskami. Tradycyjnie już w naszym ośrodku odbyła się dyskoteka na której bawiliśmy się do późnego wieczora. Po tylu atrakcjach, bardzo zmęczeni mogliśmy położyć się spać aby następnego dnia pełni sił, uczestniczyć w zajęciach.

II Piknik wędkarski nad jeziorem

w KaczorachW dniu 22.06.2012 r. nad jeziorem w Kaczorach odbył się II Piknik Wędkarski. Z wielkim zapałem uczestniczyliśmy w tych zawodach. Naszą placówkę reprezentował Andrzej Łykus i Marek Raczkowski. W czasie trwania zawodów mogliśmy wziąć udział w różnych konkurencjach sprawnościowych, połączonych z grillowaniem na świeżym powietrzu. Atmosfera była miła a pogoda dopisała, co sprzyjało dobrej zabawie i rywalizacji. W rezultacie zajęliśmy I i VI miejsce. Pierwsze miejsce wywalczył dla nas Andrzej Łykus, natomiast szóste – Marek Raczkowski. Na koniec imprezy odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

Wizyta MotocyklistówDnia 22.06.2012 r. po raz pierwszy gościliśmy w naszym ośrodku motocyklistów. Nasi goście obdarowali nas miłymi upominkami oraz opowiedzieli o swojej niezwykłej pasji. Podczas naszego spotkania mogliśmy przybliżyć naszym znajomym charakter funkcjonowania placówki. Wspólne spotkanie uwieczniliśmy na fotografiach.

Wycieczka do Malborka i GdańskaW dniach 15- 16.06.2012 r. odbyła się wycieczka do Malborka oraz Gdańska. Jadąc trasą w kierunku Malborka, zajechaliśmy do Chojnic gdzie zwiedziliśmy piękną starówkę na której królowały gołębie. W Malborku po zakwaterowaniu i obiedzie wyruszyliśmy całą grupą zwiedzać zamek w towarzystwie Pani przewodnik, która dostarczyła nam mnóstwo wiedzy na temat życia Zakonu Krzyżackiego. Pełni wrażeń wróciliśmy do internatu żeby odpocząć i nabrać sił na wieczorny spacer po Malborku gdzie również obejrzeliśmy ładnie oświetlony zamek oraz deptak z uroczą różnobarwna fontanną. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy na nocleg. Drugiego dnia udaliśmy się do Gdańska, a po drodze zwiedziliśmy Westerplatte i tam Pan Wojtek opowiedział nam krótka historię walk, które się tam toczyły. W Gdańsku spacerując zwiedziliśmy starówkę, oraz zajechaliśmy na stadion, który został wybudowany na Euro 2012r. Ten wyjazd był dla nas niesamowitym przeżyciem, który na długo zostanie w naszej pamięci.

Wiosenny piknikDnia 22maja 2012 odbyl sie piknik wiosenny zorganizowany przez Centrum Charytatywno-Opiekuncze Caritas w Pile.Uroczystosc zorganizowano w uroczym plenerze Warsztatow Terapii Zajeciowej w Lezenicy.W uroczystosci wzieli udział zaproszeni goście: Starosta Powiatu Pilskiego pan Mirosław Mantaj, Wice-Starosta pan Bogdan Mikita ,Komendant Szkoły Policji mł.insp. Piotr Gaca, Dyrektor PCPR w Pile pani Anna Szarzyńska,Przewodniczący Zespołu d/s Orzekania Stopnia Niepełnosprawności pan Andrzej Komisarek ,Sekretarz Gminy Szydłowo pani Iwona Mazur, Kierownik GOPS w Szydłowie pani Marzena Hertel ,oraz opiekun Samorządu Szkoły Policji podinsp. Wojciech Thiel ze Słuchaczami Szkoły Policji w Pile, gościliśmy również uczestników i kadrę Warsztatow Terapii Zajeciowej z powiatu pilskiego oraz Srodowiskowego Domu Samopomocy z Piły. Piknik upłynął w przemilej slonecznej atmosferze pod haslem Fantazja to wieczna wiosna.Wsrod atrakcji znalazly miejsce zabawy integracyjne,taniec z balonem,przeciaganie liny,a takze konkurs plastyczny Land Art-Sztuka Ziemi.Uczestnicy pikniku mogli tez skorzystac z Salonow Atrakcji takich jak Salon Karykatur,Body-Art,Wizazu Artystycznego oraz Salon Masazu.Wiosenna atmosfera wywołała rumience na twarzy a nastroje uczestnikow imprezy byly sloneczne i kwieciste.Oprocz usmiechow i dobrego nastroju kazdy wyjechal z nagroda rzeczowa i wspomnieniami pelnymi wiosny.

Wizyta w GaleriiDnia 24.05.2012 r. po raz pierwszy udaliśmy się do Galerii "Labirynt" Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej L-W w Pile gdzie podziwialiśmy wystawę pt. "Spirydiony". Wystawa przedstawiała zbiór wielu fotografii autorstwa Artura Kobiranda. Spirydiony to cykl prac przedstawiających piękno otaczającej nas natury. Interpretacja każdego zdjęcia ma charakter indywidualny obserwatora i wzbudza nas do uruchomienia swojej wyobraźni. Wrażenia z wystawy by ły ekscytujące dla każdego z nas.

I Spartakiada „Na Leśnej”


w SławoborzuDnia 10 maja 2012 r. braliśmy udział w I Spartakiadzie „ Na Leśnej”, która odbyła się na Stadionie Sportowym w Sławoborzu. Impreza odbyła się z okazji Obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej, której organizatorem był Środowiskowy Dom Samopomocy w Sławoborzu. Skorzystaliśmy z zaproszenia i dzielnie reprezentowaliśmy naszą placówkę w zmaganiach sportowych. Z zawodów wróciliśmy trochę zmęczeni ale zadowoleni z naszych wyników niesamowitej rywalizacji.

Powiatowy Dzień Godności Osoby


Niepełnosprawnej w ŁobżenicyDnia 6 maja 2012 r. w Łobżenicy odbył się Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. Impreza była organizowana w charakterze Dzikiego Zachodu i o takiej tematyce były przedstawione scenki teatralne. Organizatorzy zadbali również o szereg atrakcji, które umilały nasz pobyt w Łobżenicy. Mogliśmy skorzystać z przejażdżki bryczką, motocyklem, spróbować swoich sił na strzelnicy oraz skorzystać z pysznego poczęstunku. Takie spotkania są dla nas bardzo miłym przeżyciem ponieważ mamy okazję do wspólnej zabawy, która niesie za sobą szczytny cel integracji społecznej uczestników WTZ.

Zabawa tanecznaW dniu 25.04.2012 r. w naszej placówce odbyła się zabawa taneczna. Z tej okazji przybyli do nas Słuchacze ze Szkoły Policji w Pile z miłymi upominkami. Słuchacze chętnie zwiedzili naszą placówkę, podziwiając twórczą pracę i cierpliwość podopiecznych WTZ. Wspólna zabawa taneczna jest już u nas tradycją i nikt się nie krępuje zatańczyć w tak bezpiecznym towarzystwie naszych gości. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę.

Śniadanie WielkanocneW dniu 29 marca 2012 r. w naszej placówce odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Ten dzień miał dla nas szczególne znaczenie. Oprócz tradycyjnych potraw, które jak zawsze były przepyszne i wszystkim smakowały, odbyła się recytacja wierszy napisanych przez uczestniczkę warsztatów- Krystynę Wiszniewską. Treść wierszy w pełni odzwierciedla wrażliwość jaką posiada nasza Krysia. Jesteśmy dumni, ze postanowiła podzielić się z nami swoją twórczością. Następną atrakcją tego dnia była wystawa prac malarskich wykonanych przez Dorotę Petryk i Andrzeja Łykus. Nasi malarze bardzo różnią się od siebie w technice wykonywania swoich prac. Dorota preferuje różnorodne pejzaże, wizerunek kwiatów oraz martwą naturę, zaś Andrzej uwielbia łączyć różne techniki, tworząc abstrakcje. Tego dnia mieliśmy dużo wrażeń, ale nie zapomnieliśmy o naszych gościach, którzy otrzymali ze szczerymi życzeniami świątecznymi miłe upominki. Jak widać, nasze spotkania świąteczne są coraz ciekawsze, mamy nadzieję że jest to nasz atut i wiemy na pewno, że to nie koniec niespodzianek:-)

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNEW naszej placówce dnia 3 kwietna 2012 r. odbyły się rekolekcje wielkopostne. Rekolekcjonistą był Brat Zdzisław Duma z Parafii Św. Antoniego w Pile. Rekolekcje Wielkopostne to czas, w którym w szczególny sposób powinniśmy zbliżać się do Boga. Rekolekcjonista uświadomił nas, że doskonałym sposobem jest modlitwa do Pana Boga. Nie powinniśmy zapominać o tym, że Wielki Post to czas zadumy, nawrócenia i odkrycia Jezusa Chrystusa na nowo. Przygotowujemy się w ten sposób na Jego Zmartwychwstanie.

Turniej BowlingowyDnia 18 stycznia 2012 roku skorzystaliśmy z zaproszenia organizatorów czyli WTZ "Caritas" przy Parafii św. St. Kostki w Pile i wzieliśmy udział w X Turnieju Bowlingowym Osób Niepełnosprawnych. W tym roku postawiliśmy na zręczność naszych najlepszych zawodniczek Uli i Adriany. Nie zawiodły nas ponieważ ich zapał wzbudził w nas podziw. Serdecznie dziękujemy organizatorom za miło spędzony czas.

Na balu jest zawsze bezpiecznieOrganizowany w naszym ośrodku bal karnawałowy połączyliśmy z wizytą Słuchaczy ze Szkoły Policji w Pile. Słuchacze plutonów IV i V kompani VI po raz pierwszy przyjechali do nas z taką wizytą. Dlatego chcieliśmy aby w naszym gronie czuli się bardzo miło a my naprawdę bezpiecznie:-) Nasi goście obiecali, że nie jest to ich ostatnia wizyta a my czekamy z wielka niecierpliwością na ten dzień.

ZIMOWY RAJDDnia 13 lutego grupa uczestników ŚDS oraz WTZ z Leżenicy wyruszyła na „Zimowy Rajd” do malowniczo położonej górskiej miejscowości - Przesieki. Karkonosze przywitały nas piękną, słoneczną pogodą oraz obficie zaśnieżonymi górskimi zboczami. Czas pięciodniowej wyprawy rozpoczął romantyczny (bo w Święto Zakochanych ;) spacer do Wodospadu Podgórnej. Wodospadu, jak się później okazało, który spłatał nam figla, ponieważ… zamarzł . ;) Nasza grupa górskich łazików niestrudzona tymczasowym zniknięciem głównej atrakcji udała się na poszukiwanie pomnika-tramwaju upamiętniającego czasy, kiedy to jeszcze mieszkańcy Przesieki mogli korzystać z takowych form przemieszczania się. I tym razem nic nie zniknęło i tryumfalnie wróciliśmy do ośrodka. Kolejne dni okazały się obfitować w silne opady śniegu, więc zmuszeni byliśmy skrócić nasze eskapady. W drodze na Chojnik po raz ostatni wybraliśmy się na górski szlak, aby potem oddawać się już tylko dobrej zabawie. Zjazdy na sankach przypomniały nam o czasach beztroski, a „tłusto-czwartkowe” pączki wyrównały poziom spalonych przez nas wcześniej kalorii… Wysoki poziom śniegu i jeszcze wyższy poziom dobrego humoru sprawił, że co niektórzy wcale nie myśleli o pakowaniu walizek i powrocie. Może jeszcze tu wrócimy? ;)

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGOCentrum Charytatywno – Opiekuńcze Caritas p.w. Matki Bożej z Lourdes w Pile aktywnie włączyło się w obchody Światowego Dnia Chorego. O godz. 10.00 odbyła się uroczysta Msza Święta, którą celebrował ks. Piotr Szczepaniuk, dyrektor Ośrodka Caritas w Ostrowcu. Wygłosił on także specjalnie przygotowaną homilię skierowaną do ludzi chorych i cierpiących. Podczas Mszy można było skorzystać z Sakramentu Namaszczenia Chorych. Po Mszy Świętej osoby chore i niepełnosprawne miały możliwość wzięcia udziału w zabawie karnawałowej, gdzie – oprócz dobrej muzyki – nie zabrakło wspólnych gier i zabaw oraz dobrego poczęstunku. Bo przecież choroba czy niepełnosprawność to nie tylko smutek i ból – to także poszukiwanie i docenienie radości i uśmiechu Boga w każdej chwili życia.

WigiliaSpotkanie opłatkowe, które rozpoczęło się występem podopiecznych oraz tradycyjnym podzieleniem się opłatkiem. Po uroczystym spożyciu wigilijnych potraw wszyscy otrzymali upominki wykonane przez podopiecznych Wtz (20.12.2011r.). Następnego dnia odbyło się kolejne spotkanie opłatkowe zorganizowane z myślą o rodzicach podopiecznych. Podczas wspólnego kolędowania zostały wręczone nagrody dla uczestników grupy teatralnej (21.12.2011r.).

PłotkiUczestnicy warsztatów w Leżenicy brali udział w projekcie, który został zorganizowany przez Centrum Charytatywno Opiekuńcze „Caritas” pod nazwą -„Akademia Zdrowia i Wiedzy” przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Wielkopolskiego na Płotkach w Pile od 12.12.- 14.12.2011 r. Projekt podzielono na dwie zasadnicze części:

AKADEMIA ZDROWIA I AKADEMIA WIEDZY.
Część realizowana przez Centrum Charytatywno-Opiekuńcze „Caritas” obejmuje następujące moduły:

MODUŁ AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ: projekt obejmuje aktywizujące społecznie i zawodowo warsztaty oraz zespoły aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych. Zawiera organizację warsztatów umiejętności społecznych, podnoszących aktywność społeczną uczestników projektu takich jak: SZKOŁA DOBRYCH MANIER, WARSZTATY RELAKSU I PRACY Z CIAŁEM, WARSZTATY, WARSZTATY, BLOK REHABILITACJI I GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

MODUŁ AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ: WARSZTATY AKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY, WARSZTATY NUNOFILCU

Wyróżnienie dla DorotyWyróżnienie dla uczestniczki warsztatów Doroty Petryk za wykonanie obrazu pt. „Dobre anioły” w IV Wielkopolskim Przeglądzie Twórczości Plastycznej Osób Niepełnosprawnych 2011 „Inny świat jest tu”, który został rozstrzygnięty w grudniu tego roku. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie „Światło Nadziei” oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Światło Nadziei w Kościanie.

Wyróżnienie dla AdrianyLampion, który wykonała Adriana Drzewiczewska podczas swoich zajęć w WTZ Leżenica został wyróżniony w XIII Powiatowym Konkursie na Lampę Roratnią. Organizatorami konkursu byli Referat Oświaty i Kultury Urzędu Gminy Szydłowo, Starostwo Powiatowe w Pile oraz Szkoła Podstawowa w Skrzatuszu. Jesteśmy dumni z tego osiągnięcia.

MikołajkiDnia 6 grudnia w WTZ w Leżenicy wszyscy uczestnicy otrzymali mikołajkowe prezenty. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z otrzymanych upominków od Świętego Mikołaja. Z wielkim żalem pożegnaliśmy Mikołaja. Mamy nadzieję, że w następnym roku też o nas będzie pamiętał i przyniesie nam prezenty.

Gwiazdkowa olimpiada LZSPo raz kolejny zmagaliśmy się w sportowych rozgrywkach, które odbyły się 3.12.2011 r. Zacięta rywalizacja zakończyła się miłym poczęstunkiem oraz słodkim upominkiem.

Dzień pracownika socjalnegoW dniu 21 listopada obchodzimy kolejne ważne święto, jest to Dzień pracownika socjalnego. Tym razem, ta szczególna data jest świętem dla całej kadry WTZ Leżenica. W Polsce święto to ma już swoją długoletnią tradycję, u nas obchodzimy ten dzień po raz drugi. Z tej okazji udaliśmy się do Pilskiego Domu Kultury dnia 2 grudnia, gdzie odbyło się spotkanie z władzami lokalnymi oraz wręczenie nagród. Podczas uroczystości wyróżnienie odebrała Pani Kierownik Iwona Thiel oraz Kamila Reczulska. Z tej okazji życzymy całej naszej kadrze dużo wytrwałości oraz satysfakcji z pracy.

AndrzejkiW tym roku podczas szalonej zabawy andrzejkowej mieliśmy okazję gościć wspaniałą wróżkę Nadzieję. Wróżka stworzyła niezwykłą atmosferę naszej ciekawości o niedaleką przyszłość. W trakcie imprezy każdy miał okazję skorzystać z wróżby na 2012 rok oraz pysznego poczęstunku. Wrażenia z balu zostały w naszej pamięci i na barwnych zdjęciach.

BiskupinDnia 22 września 2011 r. pojechaliśmy do Biskupina, gdzie odbywał się Dzień Muzy i Pieśni - Polihimnia. W tym dniu byliśmy uczestnikami pokazów różnych rzemiosł, którymi trudnili się Grecy oraz Rzymianie, jak wyglądali oni sami i ich otoczenie. Wszystkie stanowiska budziły nasze ogromne zainteresowanie ponieważ mogliśmy poszerzyć swoja wiedzę i pewne wyobrażenie o kulturze antyku. Nasza wyprawa była bardzo ciekawa, jednak jesteśmy przekonani że nie jest ostatnim fascynującym wyjazdem.

15.09.2011Dnia 15.09.2011 r. postanowiliśmy skorzystać z jeszcze letniej aury i zaproszonymi gośćmi z ŚDS w Pile i Słuchaczami Szkoły Policji w Pile, zorganizowaliśmy spotkanie piknikowe i zabawę taneczną. Podczas zabawy odbyła się zacięta rywalizacja między ochotnikami w wesołych konkurencjach a w przerwach korzystaliśmy z poczęstunku. Nasze piknikowanie zaliczyliśmy do bardzo udanych spotkań, zwłaszcza, że Słuchacze ze Szkoły Policji obdarowali nas prezentami, które zakupili z zebranych przez siebie środków. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc oraz pamięć. Z pewnością takie spotkanie nie było naszym ostatnim.

25.08.2011W dniu 25.08.2011 r. mieliśmy ogromną przyjemność uczestnictwa w VII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych w Bornem Sulinowie na terenie Domu Pomocy Społecznej. Na festiwalu osoby, które zostały wytypowane do zadania specjalnego czyli Adriana, Ula i Andrzej godnie reprezentowały naszą placówkę, śpiewając piosenkę pt. „ Serce w plecaku”. Wspaniałe wykonanie tego utworu wynagrodziły oklaski oraz wiele upominków przygotowanych przez organizatorów. W trakcie trwania tego spotkania mogliśmy zrobić sobie pamiątkową fotografię z gościem specjalnym czyli Panią Beatą Tyszkiewicz oraz przy podziwianych replikach wojskowych.

ŚWIERKOCIN


Dnia 11 sierpnia wybraliśmy się do Świerkocina, w którym w ZOO SAFARI mieliśmy okazję zobaczyć z bliska dzikie zwierzęta, które tak naprawdę były już oswojone i bardzo przyjazne dla ludzi. Wielu z nas wszystkich po raz pierwszy miało styczność z dotąd nieznanym światem dzikich zwierząt. Kolejną atrakcją naszego wyjazdu była wizyta w Parku Dinozaurów w miejscowości Nowiny Wielkie. Spacerując leśną ścieżką edukacyjną przenieśliśmy się kolejno w epoki, w których żyły dinozaury. Z naszej wyprawy wróciliśmy trochę zmęczeni ale za to bogaci w nowa i ciekawą wiedzę na temat wymarłych i obecnie żyjących zwierząt.

Szczecinek


Wycieczka do Szczecinka która odbyła się dnia 9 sierpnia 2011 r. okazała się bardzo ciekawą wyprawą. Mimo niedalekiej odległości, która dzieliła nas od celu wyprawy, mogliśmy zwiedzić interesujące miejsca tj. Pomnik żołnierzy, którzy zostali spaleni w stodole, zabytkowy kościół zbudowany bez użycia gwoździ. Będąc w Szczecinku spacerowaliśmy po deptaku oraz podziwialiśmy drogę krzyżową w całości wykonaną z kamieni. Celem wyprawy był upragniony rejs statkiem po jeziorze Ciesicko.

Grzybowo


Po miesięcznej przerwie urlopowej postanowiliśmy skorzystać z wakacyjnej aury i wybrać się na jednodniową wycieczkę nad Bałtyk do miejscowości Grzybowo. Podczas wyjazdu dopisała nam piękna pogoda, dzięki której mogliśmy rozkoszować się urokami nadmorskiego klimatu. Niektórzy z nas postanowili nawet skorzystać z kąpieli w morzu. Wróciliśmy do naszych domów trochę zmęczeni ale za to z piekną opalenizną.

TURNIEJ SPORTOWO – REKREACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


Dnia 30 czerwca 2011r. braliśmy udział w Turnieju Sportowo- Rekreacyjnym Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Starosty Pilskiego Mirosława Mantaja w sali sportowej w Szkole Podstawowej nr 12 w Pile. Osoby mniej sprawne fizycznie miały szansę zmierzyć się w różnych konkurencjach sportowych . Całemu spotkaniu towarzyszyła miła i życzliwa atmosfera , bo jak wiadomo najważniejsza jest dobra zabawa. Podopieczni naszych warsztatów zdobyli złoty i brązowy medal. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki.

PIKNIK WĘDKARSKI


Dnia 21 Czerwca 2011r. nasi podopieczni wzięli udział w Pierwszym Letnim Pikniku Wędkarskim Organizowanym przez Warsztat terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie. Zawody odbyły się nad malowniczym jeziorem w Kaczorach. Zaciętą rywalizację i zmęczenie wynagrodził wysokiej jakości sprzęt wędkarski, który otrzymali wszyscy uczestnicy. Po zawodach wszyscy obecni udali się na przygotowany poczęstunek.

PIKNIK Z POLICJĄ


W słoneczny czerwcowy dzień czyli 15.06.2011 r. mieliśmy okazję gościć naszych przyjaciół ze Szkoły Policji w Pile. Przy skocznej muzyce wspólnie zajadaliśmy przygotowane smakołyki z grilla oraz zdrowe surówki. Dużo wrażeń dla wszystkich dostarczył mecz w dwa ognie, który zakończył się zwycięsko dla Pań. Już tradycyjnie zostaliśmy obdarowani przez słuchaczy prezentem w postaci ślicznych sadzonek kwiatowych, które upiększają nasz ogród. Pragneliśmy się zrewanżować i wręczyliśmy naszym gościom własnoręcznie wykonane ozdoby.

Wycieczka do Kujania


Kolejną naszą wycieczką był wyjazd do Kujania, który odbył się w dniach od 20.05-do 22.05.2011r. W czasie słonecznego weekendu na podopiecznych ciekało wiele ciekawych atrakcji jak np:
-zabawy ruchowe na świeżym powietrzu;
-ćwiczenia relaksacyjne;
-hipoterapia , pływanie rowerkiem wodnym;
-gry i konkursy plenerowe;
-wspólne grillowanie i zabawa taneczna;
Po tak intensywnie spędzonym weekendzie podopieczni niechętnie wracali do swoich obowiązków
dnia codziennego . Szczęśliwi i zadowoleni z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd
Życzymy wszystkim tak wspaniałej atmosfery i tylu wrażeń.

Wycieczka do Karpacza


W czwartek 19.05.2011r. wyruszyliśmy na rajd w Karkonosze .Z kilkoma przygodami dotarliśmy wieczorem do hotelu ADMIRAŁ .Pełni emocji czekaliśmy już ranka, ponieważ mieliśmy w planie wyjście do Parku Rozrywki Western City , tam w klimacie kowbojskim przeżyliśmy super chwile . Wieczorny spacer po Karpaczu zakończył się ulewnym deszczem , który zmoczył nas do suchej nitki ale oczywiście nie był to powód do zmartwień . W drugi dzień kiedy już przywykliśmy do nowego klimatu wyruszyliśmy szlakiem turystycznym od Świątyni Wang do schroniska Samotnia a później do Strzechy Akademickiej wrażeń było co niemiara ,piękne widoki koiły nasze zmysły , było po prostu cudownie , zapomnieliśmy nawet o bolących nas nogach. Kolejny dzień i kolejne wyzwanie cudowne miniatury budowli podziwialiśmy w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Miniaturowe pałace perfekcyjnie zbudowane kojarzyły nam się z krainą baśni. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się aby zobaczyć zaporę , płynący potok Łomnica przeistoczył się w olbrzymi sztucznie zbudowany wodospad. Wieczorem mieliśmy jeszcze dużo siły aby wspólnie bawić się na dyskotece . Ostatni dzień naszego pobytu umiliła nam wyprawa szlakiem górskim , wyruszyliśmy autokarem serpentynową drogą , z okien podziwialiśmy pasma górskie , piękna pogoda , która towarzyszyła nam każdego dnia tworzyła niezwykłą oprawę . Kiedy dojechaliśmy do wyznaczonego celu, niebieskim szlakiem poszliśmy do Kaplicy Św . Anny . Po zapoznaniu się z historią większość z nas zdecydowała się na podjęcie próby przebiegnięcia z wodą w ustach ze źródełka 7 razy wokół kaplicy z pomyślanym marzeniem szczęśliwej miłości. Nie było to łatwe zadanie. To jednak nie koniec naszego wyzwania , czerwonym szlakiem udaliśmy się na Patelnię to wierzchołek góry Grabowiec , wiedząc że to ostatnie już chwile w górach nie mogliśmy oderwać się od podziwiania niezwykłych widoków. Korzystając z każdej chwili podjechaliśmy autokarem pod stację kolejki na Kopę i poszliśmy podziwiać piękno dzikiego wodospadu . Wieczór należał znowu do nas pieczone kiełbaski i zabawa przy wspaniałej muzyce nadały naszemu pobytowi super zakończenie . Życzymy wszystkim tak wspaniałej atmosfery i tylu wrażeń.

VIII Powiatowy Dzień

Godności Osoby Niepełnosprawnej


Dnia 15.05.2011r. w Zespole Szkół w Szydłowie odbył się VIII Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej pod honorowym patronatem Starosty Pilskiego Mirosława Mantaja. Tradycyjnie impreza rozpoczęła się mszą św. w intencji osób niepełnosprawnych w kościele parafialnym. Po uroczystym przemarszu do hali sportowej przy Zespole Szkół w Szydłowie zaprezentowana została część artystyczna Warsztatu Terapii Zajęciowej w Leżenicy i Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile. Wszyscy goście mieli możliwość skorzystania z poczęstunku przygotowanego wspólnie przez wszystkie WTZ w powiecie pilskim. Każdy z WTZ miał okazję zaprezentować swoją twórczość na wystawie prac.

Śniadanie wielkanocne


Po raz drugi mieliśmy okazję spotkać się wspólnie przy wielkanocnym stole w naszym WTZ dnia 20-04-2011 roku. Tegoroczne śniadanie rozpoczęła ciepłym słowem, skierowanym do wszystkich P. Iwona Thiel. Następnie w skupieniu wysłuchaliśmy przemówień gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Po uprzednim poświęceniu wielkanocnych potraw, mogliśmy przystąpić do pełnej konsumpcji tych smakołyków. Korzystając z okazji, wręczyliśmy naszym gościom świąteczne upominki, które zostały wykonane podczas zajęć w naszych pracowniach. Nasze śniadanie wielkanocne przebiegło w bardzo miłej atmosferze, która pozytywnie nastawiła nas do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego.

Igrzyska sportowe


Dnia 16-04-2011 roku w Zespole Szkół w Szydłowie odbyła się Wiosenna Integracja Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Zawody przebiegały w miłej atmosferze sportowej rywalizacji, która nastawiła nas pozytywnie do aktywności fizycznej.

TURNIEJ UMIEJĘTNOŚCI

ZAWODOWYCH W WAŁCZU


Dnia 7 kwietnia 2011r. mieliśmy przyjemność skorzystania z zaproszenia do udziału w Turnieju Umiejętności Zawodowych organizowanych przez WTZ Wałcz w ramach projektu skierowanego do osóbb niepełnosprawnych. Nasi zawodnicy bardzo dzielnie próbowali swoich sił w następujących konkurencjach w których mieli za zadanie wykonać: wazon z gliny, stroik wiosenno- wielkanocny, komplet biżuterii, zając z drewna oraz przygotowanie śniadania. Nasi zawodnicy bardzo starali się wykonać swoje zadanie jak najlepiej potrafili. W ich oczach można było dostrzeć lekką ale mobilizującą tremę. W konkurencji wykonania stroika wiosenno- wielkanocnego najlepsza okazała się nasza Ula, która wzbogaciła świeżą jeszcze kolekcję pucharów dla WTZ o następne trofeum. Wszyscy zawodnicy otrzymali bogate upominki, które mobilizują ich do angażowania się i reprezentowania naszej placówki na zewnątrz.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W WTZ LEŻENICA


W poniedziałkowe przedpołudnie 4 kwietnia 2011 roku zawitał do WTZ Leżenica Ojciec Kapucyn Jan Bońkowski, który swoim ciepłym słowem uświadamiał nas, że rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Z uwagą wysłauchaliśmy tak wielu mądrych słów Ojca Jana i przystąpiliśmy do sakramentów świętych bardzo ważnych dla tego szczególnego czasu oraz dla nas samych.

Bal karnawałowy


Niezwykle radosnym akcentem uczestnicy WTZ Leżenica pożegnali karnawał. Przy skocznej muzyce warsztatowi cze prezentowali swoje zabawne przebrania, które bardzo poprawiły ich nastroje. Każdy uczestnik naszego balu na kilka godzin wcielił się w inną postać. Nie zabrakło klownów, marynarza, kotka oraz naszych pań w balowych sukniach. W tak miłej atmosferze i z małymi przerwami na słodki poczęstunek moglibyśmy bawić się bez końca, lecz niestety karnawał ma swój kres.

Wizyta Policji w WTZ Leżenica


Kolejny raz mieliśmy zaszczyt gościć słuchaczy z pilskiej Szkoły Policji, którzy pełni optymizmu zwiedzili naszą placówkę. Funkcjonariusze zapoznali się z celami działania warsztatów terapii zajęciowej oraz mogli osobiście nawiązać kontakt z uczestnikami. Zostali bardzo ciepło przyjęci przez kadrę oraz samych uczestników, którzy darzą ich niezwykłą sympatią. Jest nam niezmierni miło, że słuchacze z zebranych przez siebie składek, zakupili dla nas ogromną niespodziankę, która chociaż trochę pozwoli nam osłodzić chwile spędzone razem w te mroźne dni.

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO


Dnia 11 lutego 2011r. obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Całą grupą udaliśmy się do Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Dla uczczenia święta uczestniczyliśmy w Mszy Św. prowadzonej przez Ks. Leonarda Zycha. Każdy z nas na koniec uroczystości został namaszczony. W tym dniu mieliśmy również okazję uczestnictwa w Balu Karnawałowym zorganizowanym przez naszych przyjaciół z ŚDS. W trakcie trwania zabawy mieliśmy możliwość korzystania z poczęstunku. Duże zainteresowanie wzbudził w nas przygotowany przez grupę teatralną „Abisal” prowadzoną przez Panią Ewę Staśkiewicz – Niemczewską spektakl pt.”Legenda o chryzantemie” .

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK


W dniu 27.01.2011r. w Pilskim Domu Kultury w Pile odbył się organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pile „I Przegląd Kolęd i Pastorałek dla Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych”. Uczestnikami imprezy były zespoły oraz soliści z WTZ i Szkół. Naszą placówkę reprezentował sześcioosobowy zespół w składzie: Beata Spławska, Urszula Wiesiołek, Adriana Drzewiczewska, Małgorzata Trzeciak, Andrzej Łykus, Tomasz Kwiecień, przygotowywany przez terapeutki: Emilię Herman-Śmigielską i Beatę Baranowską. W wyniku końcowej klasyfikacji Zespół z WTZ z Leżenicy otrzymał wyróżnienie.

Wigilia


W uroczystym nastroju i świątecznej atmosferze w dniu 22.12.2010r odbyło się Spotkanie Wigilijne WTZ w Leżenicy. Przy wigilijnym stole zasiedli wspólnie zaproszeni goście: Ks. Biskup Krzysztof Zadarko, wicestarosta Bogdan Mikita Dyrektor PCPR-u Anna Szarzyńska, przedstawiciele Władz Gminy Szydłowo: Wójt Gminy Dariusz Chrobak, Sekretarz Gminy Iwona Mazur, Kierownik GOPS-u Marzena Hertel Dyrektor Centrum Charytatywno Opiekuńczego „Caritas” Ks. Leonard Zych, oraz Starszy Administrator PCPR- u Tomasz Olszewski, , podopieczni oraz pracownicy WTZ w Leżenicy. Zebranych gości ciepłym słowem przywitała Kierownik Warsztatu Iwona Thiel. Po wspólnej modlitwie i przeczytanej Ewangelii wszyscy przełamali się opłatkiem składając sobie płynące prosto z serca najserdeczniejsze życzenia. Następnie był czas dla naszych uczestników, którzy z pełnym zaangażowaniem przedstawili symbolikę Bożego Narodzenia. Nie zabrakło również wspólnego, radosnego śpiewania kolęd wraz z Panią Dominiką Wróbel, która współpracuje z naszym warsztatem w ramach realizacji projektu. Wszyscy nasi podopieczni otrzymali prezenty od Władz Urzędu Gminy Szydłowo i WTZ.

Turniej bowlingowy


W dniu 14.12.2010r. na kręgielni w Hotelu GROMADA w Pile odbył się „Turniej Bowlingowy Osób Niepełnosprawnych” organizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej „CARITAS” w Pile. Mieliśmy zaszczyt reprezentować naszą placówkę w następującym składzie: terapeuta Iwona Kaczmarska, Krzysztof Majtka, Krzysztof Baran. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i zaciętej rywalizacji. Oprócz turnieju kolejną atrakcja była wspólna zabawa taneczna dla wszystkich uczestników.

Wyjazd na kręgielnię


W dniu 10 grudnia 2010r udaliśmy się do Bowlingu na kręgielnię. Dla większości podopiecznych było to pierwsze zetknięcie się z tego rodzaju grą. Na wstępie zaznajomiliśmy się z zasadami. Zostaliśmy przydzieleni do jednego toru. Gra bardzo nas wciągnęła, kiedy emocje sięgnęły zenitu, kończyła się nasza godzina gry. Następnie udaliśmy się na poczęstunek przy którym omawialiśmy swoje wrażenia z pobytu.

Mikołajki


Do odległej Leżenicy również zawitał Święty Mikołaj, który nie zapomniał o bardzo grzecznych uczestnikach WTZ. Nieco speszeni widokiem przybyłego z tak dalekiego kraju Mikołaja uczestnicy warsztatów przyznali się, że przez cały rok nie sprawiali większych problemów swoim bliskim. W nagrodę za wzorowe zachowanie Mikołaj obdarował każdego słodkimi upominkami, również słuchacze Szkoły Policji w Pile kolejny raz ufundowali nam wielką niespodziankę tym razem w postaci „Policyjnego Mikołaja” . W miłej atmosferze pożegnali gościa i zaprosili na wspólny wieczór wigilijny.

26.11.2010r.

Dnia 26 listopada w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Leżenicy odbyła się zabawa Andrzejkowa. Uczestnikami zorganizowanej imprezy byli podopieczni oraz terapeuci warsztatu. W trakcie zabawy odbywały się różnego rodzaju wróżby m.in. lanie wosku, buty-przepowiadające szybkie zamążpójście, wróżba z sercem i imionami itp. Podczas tanecznej zabawy wszyscy mogli skorzystać z poczęstunku. Podopieczni wracali do domu z uśmiechem na twarzy, co było dowodem udanej zabawy.

Projekt „Ku aktywności.

Aktywizacja społeczna i zawodowa

osób zagrożonych wykluczeniem

społecznym w powiecie pilskim”.


Projekt „Ku aktywności. Aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w powiecie pilskim” był realizowany w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Leżenicy. Pierwszym etapem realizacji projektu było wystawienie Misterium Męki Pańskiej w 100-lecie powstania Kalwarii, które odbyło się 28.03.2010r. w Ujściu przy Parafii pw. św. Mikołaja. Udział w spektaklu teatralnym wzięli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Ujścia, Rzadkowa i Leżenicy. Drugim etapem realizacji projektu był wyjazd na turnus rehabilitacyjny do nadmorskiej miejscowości Niechorze w terminie od 10 do 24 sierpnia bieżącego roku. Podopieczni wraz ze swoimi opiekunami mieli możliwość noclegu w przepięknym ośrodku wypoczynkowym „MARYSIA”. Czas spędzony na turnusie był bardzo ciekawie zorganizowany. Uczestnicy brali udział w rożnych zabiegach leczniczych m.in.: masaże wodne w dżakuzi, basen, siłownia. Czysta szeroka, piaszczysta plaża była miejscem pieszych wędrówek. Uczestnicy zwiedzili też wiele ciekawych zabytków i poznali interesujących ludzi. Wszystkiemu towarzyszyła ciekawa i radosna atmosfera, dzięki temu wszyscy podopieczni wrócili zadowoleni i wypoczęci.

Na trzeci etap projektu składają się: szkolenie przygotowujące do wykonywania zadań wymagających znajomości technik gipsowania i szpachlowania oraz do wykonania zadań malarza pokojowego i laboratorium usprawniania zmysłów. Szkolenie prowadzone było przez Przedsiębiorstwo Usług Specjalistycznych „Spadochroniarz” kierowane przez mgr inż. Waldemar Piotrowskiego.


Drugą część tego etapu stanowi Laboratorium Usprawniania Zmysłów, którego celem było wykorzystanie różnorodnych metod terapii alternatywnych takich jak chromoterapia, aromaterapia, fototerapia i masaże lecznicze z elementami terapii. Zajęcia prowadzone były przez psycholog Ewę Staśkiewicz-Niemczewską WTZ w Leżenicy.

Czwarty etap projektu to indywidualna rehabilitacja uczestników. Każdy z podopiecznych miał możliwość korzystania z dostosowanych indywidualnie do jego potrzeb zajęć rehabilitacyjnych, które odbywały się w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej – fizjoterapii DAKMED. Zakres rehabilitacji obejmował: ćwiczenia w wodzie oraz gimnastykę.

25.11.2010r.Dnia 25.11.2010 r. odbył się Turniej Osób Niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. W tym turnieju godnie reprezentował naszą placówkę Arkadiusz Podkowa. Nie zawiódł naszych oczekiwań i mimo bardzo ostrej rywalizacji, zajął II miejsce w konkurencji : rzut do kosza. Arek nie zawiódł się również na niezawodnych kibicach swoich kolegów z WTZ, którzy dopingowali z wszystkich sił przedstawiciela naszej placówki. Organizatorzy Turnieju nie zapomnieli o poczęstunku dla wszystkich uczestników oraz bardzo cennych nagrodach dla naszego zwycięzcy. Arek wraz z koleżankami i kolegami z WTZ powrócił do domu bardzo dumny ze swoich wyczynów. Wszyscy mamy nadzieję, że w następnym roku również będziemy mogli pojechać w to samo miejsce i ponownie poczuć ten niesamowity dreszczyk emocji, który towarzyszył nam podczas trwania turnieju.

10.11.2010 r.


W dniu 10 listopada odbył się w Warsztatach Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy BAL JESIENI, zorganizowany w ramach projektu JA TEŻ POTRAFIĘ. Na Bal przybyli zaproszeni goście z :
• Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas
• WTZ Caritas z Browarnej
• WTZ z Liszkowa
• WTZ z Rzadkowa
• WTZ z Ujścia
Po uroczystym powitaniu gości odbyły się zajęcia aktywizujące w ramach:
• Salonu Relaksu
• Salonu Body – Art.
• Salonu Projekcji Audiowizualnej
• Salonu Zabaw Interaktywnych
Po tak licznych atrakcjach wszyscy uczestnicy skorzystali z suto zastawionego stołu, posilając się przed punktem kulminacyjnym – dyskoteką, w ramach której, oprócz zabawy tanecznej, przeprowadzono wiele konkursów i zabaw, a najwięcej radości wzbudziły konkursy dla kadry. Po licznych atrakcjach wszyscy z uśmiechami na twarzach pożegnali miłych gospodarzy. Mamy nadzieję, że już niedługo będzie okazja, aby spotkać się ponownie.

RÓWNE SZANSE, RÓWNY DOSTĘP


28 października 2010 teatr ABISAL, w skład którego wchodzą uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy, mieli okazję czynnie uczestniczyć w uroczystym wręczeniu nagród przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu „RÓWNE SZANSE, RÓWNY DOSTĘP”. Warto zaznaczyć, że w tym roku Powiat Pilski zajął I miejsce w konkursie. Nasi uczestnicy przedstawili krótki spektakl teatralny „ Rozkwit nadziei”.

9-13.09.2010 r


W dniach 09-13 września 2010r. wybraliśmy się po raz kolejny nad polskie Morze Bałtyckie. Miejscowością letniskową odwiedzaną przez nas było Niechorze, położone na zachodnim wybrzeżu koło Rewala. Naszym obiektem noclegowym był przepiękny ośrodek wypoczynkowy „Marysia”. Czysta, szeroka, piaszczysta plaża była miejscem częstych wędrówek pieszych. Największą atrakcją Niechorza jest Latarnia Morska, która umożliwiła nam podziwianie pięknej panoramy okolicy. Gospodarze zorganizowali nam również świetną zabawę taneczną. Całą grupą braliśmy również udział w wieczornej, sobotniej mszy świętej. W trakcie naszego pobytu braliśmy udział w dwóch wycieczkach. Pierwszą z nich był wyjazd do Kołobrzegu. Pod opieką przewodnika odkrywaliśmy piękno miasta, zwiedziliśmy Katedrę, Nowy Port, Słone Źródełko, Starówkę, Pomnik Zaślubin z Morzem . Drugą zaplanowaną wycieczką był przejazd kolejką wąskotorową do małej miejscowości turystycznej Wybrzeża Rewalskiego Trzęsacz. To tutaj jak nigdzie indziej widoczna jest niszczycielska siła morskich fal zabierających ląd. Nad samym urwiskiem klifowego brzegu stoją ruiny zabytkowego kościoła. Z miejscem tym związana jest również ciekawa legenda. W Trzęsaczu zwiedziliśmy również „Multimedialne Muzeum” im. Władysława Jagiełły położone na 15 południku wyznaczającym czas środkowo europejski. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat, który jest oryginalnym dokumentem wydawanym tylko przez miasta leżące na 15 południku podróżnikom i poszukiwaczom przygód. W drodze powrotnej do ośrodka odwiedziliśmy stadninę koni. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

22.07.2010

Tego upalnego dnia gościliśmy w WTZ specjalnych gości. Oprócz naszych stałych bywalców z ŚDS w Pile, swoim przybyciem zaszczycili nas goście z Pilskiej Szkoły Policji z Panem Komendantem Jerzym Powieckim, Przewodniczący Samorządu Szkolnego Szkoły Policji podinspektor Wojciech Thiel oraz słuchacze kursów specjalistycznych. Wspólnie ze słuchaczami pilskiej szkoły braliśmy udział w ciekawych zabawach oraz warsztatach bębniarskich. Zaproszeni goście, ku naszemu zaskoczeniu zjawili się z miłymi upominkami dla obu placówek. Oczywiście od nas też nie wrócili z pustymi rękami.

13.07.2010

Górka Klasztorna k. Łobżenicy w woj. wielkopolskim to najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne. Matka Boża objawiła się w tym miejscu pasterzowi w roku 1079. Dzisiaj miejsce to jest znane z Cudownego Obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda z chwilą ukazania się Maryi nabrała cudownych właściwości. Tutaj właśnie udaliśmy się wspólnie z zaprzyjaźnioną grupą uczestników oraz opiekunów z ŚDS w Pile dnia 13 lipca 2010 roku. Wspólnie oddając się modlitwie w naszych osobistych intencjach, podziwialiśmy cudowny obraz Matki Bożej.

12.07.2010

Grillowanie to nasza ulubiona forma wypoczynku!!! Takim też kolejnym spotkaniem na świeżym powietrzu poza murami WTZ w Leżenicy był wyjazd do Dobrzycy (gmina Szydłowo). Dzięki uprzejmości .... mogliśmy zrelaksować się na świeżym powietrzu, tradycyjnie zajadając się pysznymi kiełbaskami z grilla.

9.07.2010

Nasza gościnność jest na najwyższym poziomie, dlatego po raz kolejny zaprosiliśmy naszych przyjaciół z ŚDS w Pile. Podczas tego spotkania mogliśmy wspólnie uczestniczyć w warsztatach bębniarskich oraz brać udział w rozmaitych konkursach. Całemu spotkaniu towarzyszyła skoczna muzyka, która również "znalazła" swoich zwolenników do tańca. Poza tym, nie zabrakło pysznej przekąski przygotowanej przez kadrę WTZ specjalnie zmyślą o nas.

30.06.2010

Dnia 30.06.2010r. po raz pierwszy mieliśmy okazję uczestnictwa w II Turnieju Sportowo-Rekreacyjnym Osób Niepełnosprawnych w Pile. Pięcio osobowa drużyna z WTZ z Leżenicy pod opieką Pani Magdaleny Herman godnie reprezentowała placówkę. Braliśmy udział w 8 konkurencjach sportowych z czego w dwóch zajęliśmy pierwsze miejsce. Naszym sukcesem stało się IV miejsce. Każdy z nas otrzymał dyplom uczestnictwa w Turnieju oraz drobne upominki w postaci słodyczy.

29.06.2010

Dnia 29.06.2010r. udaliśmy się nad Polskie Morze Bałtyckie. Miejscowością odwiedzaną przez nas był Kołobrzeg, najstarsze miasto na Pomorzu Zachodnim oraz jedno z największych miast uzdrowiskowych w Polsce. Miasto odkryło przed nami wiele atrakcji jednak cel naszej podróży był ukierunkowany na korzystanie z uroków lata (słońce, woda, piasek). Upalny dzień pozwolił nam na kąpiel wodną i słoneczną. Mieliśmy również okazję rejsu statkiem Santa Maria. Z wyprawy wróciliśmy wszyscy zadowoleni.

21.05.2010

W Pile na Śródmiejskim deptaku dnia 21.05.2010 r. uczestnicy WTZ Leżenica po raz pierwszy uczestniczyli w obchodach Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Impreza rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Stanisława Kostki na ul. Browarnej w Pile. Następnie po błogosławieństwie, odbył się przemarsz ulicami miasta Piły w kierunku deptaku, gdzie czekał na nich poczęstunek oraz wystawy prac, które budziły ogromne zainteresowanie wszystkich odwiedzających pilski deptak. Uczestnicy wszystkich WTZ, DPS oraz ŚDS mieli okazję wykazać się na scenie w specjalnie przygotowanych przez siebie przedstawieniach artystycznych. Również osoby z naszego warsztatu brały w tym niezwykłym widowisku swój udział. Wspólnie z grupą teatralną "Abisal" prowadzoną przez Panią Ewę Staśkiewicz-Niemczewską wystąpili w pantomimie pt. "Życie to ocean możliwości". Sztuka ta zawierała niesamowity sens, tak bardzo ważny dla osób niepełnosprawnych. Dlatego warto w pewnych momentach swojego życia zastanowić się nad istotą znaczenia tych zwrotów: "ŚWIAT TO OCEAN PEŁEN MOŻLIWOŚCI" i "CAŁY ŚWIAT CIĘ KOCHA"...

WIOSNA

Budząca się do życia wiosna wyzwoliła w terapeutach i ich podopiecznych mobilizację i chęć do prac porządkowych wokół obejścia warsztatu. Wiele radości i humoru sprawiło grabienie pozostałych po ziemie liści oraz zamiatanie placu betonowego. Zajęliśmy się również sadzeniem pozyskanych tui i zakupionych kwiatów.

12.05.2010

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Leżenicy zaprosiły do siebie osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile na piknik. Oprowadziliśmy naszych gości po ośrodku, po czym z wiekim apetytem konsumowaliśmy kiełbaski z grilla i grochówkę. Posiłek dodał nam sił do uczestnictwa w zawodach sportowych. Były wyścigi z piłką (slalom, podawanie górą i dołem), biegi z jajkiem, rzuty woreczkiem do celu, koszykówka. W rozgrywkach oprócz uczestników ŚDS i WTZ brali udział znakomici goście - słuchacze Szkoły Policji. Na koniec pikniku kadra obydwu placówek rozegrała z policjantami mecz "w dwa ognie". Walka była zacięta i dostarczyła wielu emocji.

12.05.2010

Dnia 12.05.2010r. mieliśmy przyjemność brać udział w Warsztatach Muzycznych – Międzypokoleniowe Muzykowanie organizowanych przez Stowarzyszenie Wspierania Osób Niepełnosprawnych w Gołuszycach. Warsztaty prowadził Pan Krzysztof „Jary” Jaryczewski . Grupa bębniarzy i muzyków ze Środowiskowego Samopomocy z Piły oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy wniosła bardzo miły akcent podczas organizowanych warsztatów. W atmosferze życzliwości i twórczej zabawy uczestnicy nasi integrowali się z mieszkańcami DPS Gołuszyce oraz młodzieżą z okolicznych szkół. Podczas imprezy mieliśmy również okazję podzielić się naszą twórczością – teatr „Abisal” zaprezentował sztukę „Nieskończoność w nas”, w wykonaniu uczestników ŚDS„Caritas”, reżyserii Ewy Staśkiewicz-Niemczewskiej.

UROCZYSTOŚĆ ŚNIADANIA

WIELKANOCNEGO

W związku z istniejącą tradycją wielkanocną w dniu 24.03.2010r. odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz ich rodziców, kadry i zaproszonych gości.


Aby wkroczyć w ten szczególny świąteczny czas, nasze spotkanie poprzedziły Rekolekcje Wielkopostne prowadzone przez ks. Mirosława Mazgułę. Wszyscy uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej mogli przystąpić do sakramentów świętych , aby z czystym sumieniem w pełni przygotowani mogli oczekiwać na duchowe przeżycie Zmartwychwstania Pańskiego. Przed uroczystym Śniadaniem Wielkanocnym zaproszeni goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością złożyli pełne serdeczności życzenia świąteczne. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej również nie zapomnieli o wspierających nas gościach i wręczyli każdemu drobne upominki.