Zgodnie z dokumentacją konkursową, beneficjentami projektu będzie łącznie 120 (70K i 50M) osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,o czym świadczyć będzie fakt posiadania lub doświadczania dysfunkcji utrudniajacych powrót na rynek pracy i czynne korzystanie zycia społecznego. Naszymi beneficjentami będą osoby niepełnosprawne (posiadające orzeczenie o niepełn., w tym osoby z zaburzeniami psychicznymi, osoby z dysfunkcją ruchu, osoby niepełn. z powodu chorób wewnętrznych, a także osoby z upośledzeniem intelektualnym), niezatrudnione, zamieszkujące na terenie powiatu pilskiego. Zamierzamy objąć wsparciem więcej kobiet(58%), gdyż bardzo zauważalna dysproporcja (65% dane PZOON) między ilością pracujących niepełnosprawnych kobiet i mężczyzn. Zamierzonym skutkiem realizacji projektu będzie wyrównanie tej dysproporcji - będzie to projekt równościowy.

Beneficjenci wezmą udział w warsztatach komunikacyjnych oraz artystycznych. W ramach zajęć będą mogli uczestniczyć w wyjściach do kina, muzeum. Zapewniony zostanie dowóz uczestników na zajęcia. W ramach zadania AS zorganizujemy równiez pikniki integracyjne dla osób niepełnopsrawnych i ich rodzin. Warsztaty komunikacyjne są to zajęcia terapeutyczne wchodzące w skład bloku Aktywizacji społecznej, które mają na celu podniesienie umiejętności interpersonalnych u osób niepełnosprawnych, wzmocnienie poczucia własnej wartości oraz doskonalenie umiejętności komunikowania się i współpracy z innym i ludźmi.

Warsztaty artystyczne są to zajęcia terapeutyczne wchodzące w skład bloku Aktywizacji społecznej, które mają na celu zaangażowanie osób niepełnosprawnych w różnorodne formy spędzania wolnego czasu, m.in. ich udział w życiu społeczno-kulturalnym oraz prezentacje talentów aktorskich, plastycznych oraz muzycznych.

Kontakt
Tel: (67) 215-57-12
Fax: (67) 215-57-12
Email: lzych@caritas.pl

Beneficjenci skorzystają z doradztwa personalnego, zawodowego oraz poradnictwa prawnego. Ponadto zostaną zatrudnieni do pomocy przy szukaniu i wchodzeniu na rynek pracy tzw. trenerzy pracy. Zakupiony zostanie sprzęt do gabinetu AZ, komplet filmów szkoleniowych z zakresu poruszania sie po rynku pracy oraz program komputerowy do samobadania Wstępna Orientacja Zawodowa ( wersja 10-stanowiskowa). Uczestnicy wezmą udział także w zajęciach z komputerem prowadzonych przez informatyka. Na zajęcia zapewniony będzie dowóz.

Trening pracy czyli zatrudnienie wspomagane osób niepełnosprawnych na tzw. otwartym rynku pracy polega na pomocy osobie niepełnosprawnej w znalezieniu pracy, wprowadzenie jej na rynek pracy oraz wspomaganie na stanowisku pracy przez pierwsze najtrudniejsze m-ce miesiące. Zważając na fakt, iż osoby niepełnosprawne ( w tym osoby z upośledzeniem umysłowym, osoby chore psychicznie, osoby z niepełnosprawnością ruchową) wymagają o wiele więcej czasu na wdrożenie się do pracy niż osoby zdrowe, dla których również pierwsze m-ce są najtrudniejsze, pomoc im jest po prostu niezbędna. Pomysł wprowadzenia tego zadania do naszego projektu został zaczerpnięty z programu PFRON realizowanego również na terenie powiatu pilskiego. Funkcję trenera pracy pełnić będą osoby, które ukończyły kurs „Trenera pracy” oraz pracowały na tym stanowisku we wspomnianym projekcie.