DIECEZJALNA PIELGRZYMKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH



Co roku odbywa się Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych organizowana przez Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej. Niestety przyczyny epidemiologiczne i panująca obecnie pandemia uniemożliwiła uczestnictwo w tradycyjny sposób, jak to co roku to było w Skrzatuszu. Jednakże 9 czerwca 2020 roku w kaplicy Domu Społecznej w Bobolicach prowadzonym przez siostry pallotynki ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego odbyło się takie pielgrzymowanie, z którym nasi uczestnicy mogli się połączyć z formie online. Było to inne niż zwykle, ale równie bogate w przeżycia spotkanie. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z otwartym sercem wysłuchali konferencji, którą wygłosił ks. Dawid Andryszak i przedstawił wszystkim postać Hanny Chrzanowskiej, błogosławionej pielęgniarki. Całość spotkania uwieńczyła Msza św. pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka. W swojej homilii podkreślił moc zaufania Bożej opatrzności. Dziękujemy, że mogliśmy i w tym roku uczestniczyć w tej pielgrzymce. Troszkę w okrojonym składzie, troszkę w innej formie, ale jakże bardzo wymownie i pięknie.

DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN W ŚDS PIŁA



6 marca 2020 roku w środowiskowym Domu Samopomocy obchodziliśmy bardzo uroczyście i wesoło Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny. Zostało przygotowanych mnóstwo atrakcji. W niezwykłość tego dnia wszyscy wspólnie, bez wyjątku włączyli się w przygotowania. Były kwiaty, słodkie upominki, piękne i płynące z głębi serca życzenia, przepyszne desery owocowe i atrakcje rozrywkowe. Dla każdego coś miłego i wesołego. Odbył się teleturniej „Milionerzy”, tak jak w prawdziwym programie telewizyjnym z odpowiednio przygotowaną oprawą muzyczną i doborowymi pytaniami. Nawet nasz prowadzący - Hubert Urbański (p. Andrzej) zapewnił dreszczyk emocji i humoru przy dokonywaniu odpowiedzi. Ale udało się wygrać najwyższą wygraną. Czek z nagrodą miliona uścisków trafił w odpowiednie ręce Miała miejsce także „Randka w ciemno”, w której nasza uczestniczka Madzia zadawała przez siebie samodzielnie przygotowane pytania uczestnikom po drugiej stronie parawanu…A na swoją romantyczną randkę ze swoim wybranym partnerem wybrała się na kawkę i ciacho Oj działo się działo w tym dniu. Wszystkie buzie były uśmiechnięte od ucha do ucha.

BAL WALENTYNKOWO – KARNAWAŁOWY



W dniu 14 lutego 2020 roku to dzień szczególny bo wszyscy obdarowują się uśmiechem, sympatią i miłym słowem. Jest to dzień Świętego Walentego. Dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile był to bardzo wyczekiwany dzień, ponieważ zostaliśmy zaproszeni do naszych przyjaciół z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy na niezwykły bal karnawałowy. W tym dniu zostały połączone dwa niezwykłe wydarzenia: bal karnawałowy i walentynki. Radości było co niemiara. Wesoła, dyskotekowa muzyka, zabawy i konkursy oraz poczta walentynkowa. Całą imprezę rozpoczęła wizyta niezwykłego gościa, którego w tym dniu nie mogło oczywiście zabraknąć, czyli AMORA, który obdarował wszystkich uczestników dotykiem swojej strzały i piękną sentencją na dobry humor. Była możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć ze swoimi przyjaciółmi, poczęstowania się pysznymi słodkościami i zabawy w doborowym towarzystwie Uczestnicy zorganizowali również konkurs – niespodziankę dla swoich terapeutów. Ależ była to wesoła zabawa. Na koniec została rozdana poczta walentynkowa, którą uczestnicy pisali do swoich przyjaciół przez cały tydzień. Ileż radości i uśmiechu na twarzy wywoływał taki liścik z serduszkiem. Ale to był fantastyczny dzień.

„XVIII TURNIEJ BOWLINGOWY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH”



W dniu 17 stycznia 2020 roku odbył się XVIII Turniej Bowlingowy Osób Niepełnosprawnych w kręgielni Bowling Rodło w Pile. I my też tam byliśmy i się świetnie bawiliśmy… no i też nagrody i puchary zdobyliśmy. Konkurencje rozgrywały się w trzech kategoriach: indywidualna, kadra i drużynowo. Udało nam się zdobyć dwa II miejsca w konkurencji indywidualnej i drużynowej. Jesteśmy z tego bardzo dumni. A po całej rozgrywce odbyły się tańce i zabawy. Głównym celem tego turnieju, nie była rywalizacja, ale doskonała zabawa w dobrym nastroju, zaangażowanie sportowe i integracja środowiska osób niepełnosprawnych.

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK Z ZESPOŁEM WOKALNYM „WRZOSY”



W dniu 15 stycznia 2020 roku w Ośrodku ŚDS w Pile odbył się koncert kolęd i pastorałek, który zaprezentował nam zespół wokalny „Wrzosy”, składający się z seniorów Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Pile. Jak zawsze uraczyli nas niezwykłym zapałem, pięknym śpiewem i melodią oraz ciekawostkami okresu bożonarodzeniowego. Do swojego występu zaprosili i nas. Nasi uczestnicy bardzo cenią sobie te występy i niezwykłe wizyty koncertowe. Już nie możemy doczekać się następnych.

ZAKOŃCZENIE ROKU TERAPEUTYCZNEGO 2018/2019



28 czerwca 2019 roku uroczyście i na wesoło zakończyliśmy rok terapeutyczny 2018/2019. Po owocnej, wytrwałej i sumiennej pracy przez cały rok przyszedł czas na odpoczynek i zasłużony urlop. Wszyscy przez cały miniony czas brali udział w licznych zajęciach i warsztatach terapeutycznych podnosząc tym samym swoje umiejętności i sprawności, dlatego też na zakończenie każdy z uczestników otrzymał w nagrodę indywidualny dyplom i słodką niespodziankę. Były też tańce i wesołe zabawy integracyjne. A po wakacjach wszyscy wypoczęci i pełni werwy zabieramy się powrotem do pracy.

„WYCIECZKA NAD MORZE ….”



W dniu 25 czerwca 2019 roku uczestnicy ŚDS z Piły wraz z przyjaciółmi z WTZ w Leżenicy i kadrą wybrali się na wycieczkę nad morze do Mielna. Pogoda nam sprzyjała, gdyż świeciło przepiękne słońce, które było wymarzone do plażowania i wypoczynku nad Bałtykiem. Szum fal, odgłos mew i promienie ogrzewającego nas słońca wpływały bardzo pozytywnie i relaksująco na nasz wypoczynek. Wszystkim dopisywały niezwykle wesołe humory. Był to czas na miłą rozmowę z drugą osobą, na podziwianie przepięknego krajobrazu, skosztowanie zimnych i pysznych lodów i kąpiel w morzu. A po udanym dniu na plaży, w drodze powrotnej udaliśmy się na przepyszny obiad w Koszalinie. Ach jak przyjemnie upłynął ten dzień.

DIECEZJALNA PIELGRZYMKA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DO SKRZATUSZA



18 czerwca 2019 roku odbyła się po raz kolejny Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Skrzatusza, na której oczywiście nie mogło zabraknąć i naszych uczestników. Był to naprawdę, bardzo piękny i duchowy dzień. Pod wielkim namiotem na skrzatuskich błoniach, spotkało się ponad tysiąc osób. Całą uroczystość rozpoczęło wniesienie kopii cudownej Piety, która jako Matka Bolesna patronowała pielgrzymce. Modlitwie i Eucharystii przewodniczył bp Edward Dajczak. Konferencję wygłosiła s. Maria Bihun, salezjanka pracująca z młodzieżą w Pile. Poruszyła ona problem przebaczenia, które otwiera serce na miłosierdzie Boże. Serdecznie dziękujemy, że mogliśmy wraz z naszymi najbliższymi celebrować tak wzruszające chwile.

XVI POWIATOWY DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ W MORZEWIE



22 maja 2019 roku odbył się już po raz szesnasty Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. Tym razem cała impreza odbyła się w Morzewie. Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Św. w kościele p.w Przemienienia Pańskiego w Morzewie, po czym licznie zgromadzeni uczestnicy, w asyście strażaków i policjantów, przemaszerowali na plac przed salą wiejską w Morzewie. Tam też w formie fantastycznego pikniku odbyła się doskonała zabawa „pod chmurką”. W części artystycznej można było posłuchać krótkiego koncertu uczestników WTZ z Morzewa i Piły, oraz zespołu Sonata z Kaczor. Można było również zobaczyć i nauczyć się zasad z pierwszej pomocy, które zostały zaprezentowane przez dzieci ze szkoły podstawowej, potańczyć przy wesołej muzyce, wykonać sobie tatuaż zmywalny, pokazać talent artystyczny w konkursie plastycznym, przejechać się bryczką itd. Atrakcji było bardzo dużo, dlatego też każdy znalazł coś ciekawego dla siebie i na pewno nikt nudzić się nie mógł. Najfajniejszą atrakcją była jednak chyba zabawa z pianie, którą wyrzucili dla wszystkich uczestników zabawy strażacy. Och co to był za fantastyczny „szał”. Naszym uczestnikom bardzo się podobał ten dzień, a najlepszym dowodem na to były uśmiechnięte buzie i chęć do zabawy.

TEATR „RAZEM” I SPEKTAKL „PINOKIO”



Teatr „Razem”, który tworzą uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy wystawiają przedstawienie pt. „Pinokio” w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile. Premiera spektaklu odbyła się 17 kwietnia 2019 roku. Przedstawienia skierowane są głównie do dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci są bardzo wdzięczną widownią; w sposób znaczący wpływają terapeutycznie na osoby niepełnosprawne. W ramach zajęć teatralnych, prowadzonych przez P. Aleksandrę - osoby niepełnosprawne uczą się odbudowywania wiary we własne siły, odzyskują poczucie wartości, doskonalą umiejętności komunikacyjne i nabierają dystansu wobec otaczającego ich świata. Występy, które już się odbyły spotkały się z wielką aprobatą i radością małych widzów. Aktorzy żywo i z pełnym profesjonalizmem angażują się w odgrywane przez nich role- czyniąc to w sposób doskonały. Pinokio prowadząc dialog z dziećmi pokazuje im najważniejsze wartości w życiu. Tak często my dorośli zapominamy, iż dzieci najlepiej uczą się przez to co widzą, nawet jeżeli to jest bajka czy teatralne przedstawienie. Jesteśmy bardzo dumni z naszych aktorów i dziękujemy im za tak fantastycznie przedstawione widowisko teatralne.

WIOSENNY KONCERT Z ZESPOŁEM „WRZOSY”



W dniu 08.05.2019 roku gościliśmy w naszym ośrodku zespół wokalny „Wrzosy” składający się z seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Pile, który przedstawił nam przepiękny koncert o tematyce wiosennej. Występy wokalne przeplatane były wierszami i refleksją związaną z tym, co przynosi nam świat wiosną. Była to doskonała okazja do wspólnego śpiewu i wesołej zabawy. Cały występ wszystkim bardzo się podobał, czego dowodem były głośne brawa. W podziękowaniu uczestnicy wręczyli wykonawcom ręcznie robione drobne upominki oraz zaprosili na mały poczęstunek przy kawie i słodkościach.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE



W dniu 15 kwietnia 2019r. tradycyjnie jak każdego roku z okazji Świąt Wielkanocnych, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy, zaproszeni goście i pracownicy uczestniczyli w uroczystym śniadaniu wielkanocnym, które odbyło się w restauracji „Zacisze” w Szydłowie. Spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze. A jak Wielkanoc to oczywiście nie mogło zabraknąć pysznych tradycyjnych polskich potraw: jaj, żurku, kiełbas, mazurków, babek drożdżowych, serników itp. A apetyt dopisywał wszystkim☺ . Całość uroczystości uświetniła część artystyczna, czyli fragment przedstawienia pt. „Pinokio”. Było to zaproszenie wszystkich uczestników i gości na zbliżającą się premierę tego spektaklu, który przygotował Teatr RAZEM składający się z grupy osób z ŚDS Caritas w Pile i WTZ Caritas z Leżenicy. Na koniec tradycyjnie każdy uczestnik otrzymał prezent od „zajączka wielkanocnego”.

ŚRODA POPIELCOWA



06.03.2019 roku w kaplicy Centrum Charytatywno – Opiekuńczego odbyła się Msza Św. rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Została ona odprawiona przez ks. Adama Saksa, który na znak pokuty posypał wiernym głowy popiołem. We Mszy Św. Wzięli udział uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Piły, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy, dzieci z Niepublicznego Przedszkola CARITAS oraz kadra i pracownicy. Po mszy uczestnicy mieli okazję obejrzeć film o tematyce refleksyjnej. Był to dla wszystkich dzień pełen zadumy i głębokich przemyśleń.

BAL KARNAWAŁOWY



26.02.2019 roku uczestnicy ŚDS wzięli udział w integracyjnym balu karnawałowym, na który zostali zaproszeni przez swoich przyjaciół z WTZ w Leżenicy. Bal ten odbył się również z udziałem wyjątkowych gości – Słuchaczy Szkoły Policji w Pile. Cała impreza przebiegła pod hasłem: „KOGEL – MOGEL I MISZ-MASZ”. Wszyscy uczestnicy imprezy przebrani w barwne i wymyślne stroje, wesoło bawili się do skocznej muzyki, którą przygrywał DJ Andrzej oraz brali udział w zabawach integracyjnych. Po uśmiechniętych twarzach widać było, że zabawa jest naprawdę udana. Był także czas na smaczny poczęstunek, kawkę i ciasto. Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy na tak fajną zabawę.

ZABAWA WALENTYNKOWA



14.02.2019 roku odbyła się w ośrodku Środowiskowego Domu Samopomocy CARITAS w Pile wspaniała zabawa walentynkowa, która wprowadziła każdego uczestnika w doskonały nastrój. Do tego dnia wszyscy bardzo intensywnie się przygotowywali. W pracowniach przygotowywane były piękne czerwone dekoracje, uczestnicy samodzielnie pisali i wykonywali niezwykłe walentynki dla swoich kolegów i koleżanek, poczym wrzucali je do specjalnie przygotowanej skrzynki poczty walentynkowej. A już w samym dniu 14 lutego cały ośrodek zabłysnął i zaczerwienił się. Była dyskoteka, słodkie ciasteczka i lizaki w kształcie serduszek. Ach co to był za piękny dzień. A najpiękniejsze były uśmiechnięte twarze wszystkich osób w ośrodku.

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO



06.02.2019 roku obchodziliśmy w naszym ośrodku Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II, aby zwrócić uwagę na osoby zmagające się z chorobą, bólem i cierpieniem. W kaplicy C.CH.O. CARITAS odbyła się uroczysta Msza Św., którą poprowadził ks. Adam Saks. Uczestnikom został udzielony także sakrament namaszczenia chorych. A po części uroczystej i duchowej był również czas na ciepły i słodki poczęstunek oraz wesołe zabawy integrujące uczestników WTZ z Leżenicy, ŚDS z Piły i całą kadrę.

TURNIEJ BOWLINGOWY



01.02.2019 roku dwóch uczestników reprezentujących Środowiskowy Dom Samopomocy CARITAS w Pile wzięło udział w Otwartym Turnieju Bowlingowym dla Osób Niepełnosprawnych. Cała impreza odbyła się w Klubie Bowling Rodło w Pile. Nasi uczestnicy wraz z terapeutą wytrwale przygotowywali się do tych rozgrywek. Celem spotkania nie była tylko rywalizacja, ale przede wszystkim dobra zabawa, aktywne spędzenie czasu i integracja poszczególnych środowisk. Po całej części rozgrywek w kręgle odbyła się dyskoteka i poczęstunek. Nasi zawodnicy wrócili do ośrodka ze świetnym humorem, dyplomami i pucharem. Jak zawsze jesteśmy ogromnie dumni z sukcesów naszych chłopaków.

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO



23.01.2019 roku odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora MOSIR PIŁA. Zawodnicy byli podzieleni na trzy kategorie: szkoły ponadgimnazjalne, szkoły podstawowe, osoby niepełnosprawne. W zawodach tych wzięli udział także nasi uczestnicy. Celem imprezy była popularyzacja tenisa stołowego jako aktywnej formy rekreacji fizycznej. Nasi reprezentanci wytrwale trenowali i przygotowywali się do zawodów, dlatego też tak dzielnie poradzili sobie w rozgrywkach. Zajęliśmy I i II miejsce z czego jesteśmy bardzo dumni.

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE Z ZESPOŁEM „WRZOSY”



W dniu 15.01.2019 roku w ośrodku Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile gościliśmy naszych wspaniałych przyjaciół i przesympatyczny zespół wokalny „Wrzosy” działający przy Dziennym Domu Pomocy w Pile. Była to okazja do wspólnego pośpiewania kolęd i piosenek świątecznych oraz posłuchania interesujących opowieści o tradycjach bożonarodzeniowych. Rozegrany został także konkurs z nagrodami „Jaka to melodia…?” Dobrej zabawy nie brakowało a doskonały humor dopisywał każdemu uczestnikowi przez cały dzień.

PRZEDSTAWIENIE „DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI”



W niedzielę 13 stycznia w dzień Chrztu Pańskiego grupa teatralna składająca się z uczestników ŚDS w Pile i WTZ z Leżenicy zaprezentowali swoją sztukę pt. „Dziewczynka z zapałkami” w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Pile – Motylewie. Aktorzy pod czujnym okiem Pani Aleksandry wytrwale i sumiennie przygotowywali się do wystawienia tej pięknej historii o małej, biednej dziewczynce, która w czasie świąt Bożego Narodzenia sprzedawała małe zapałki, aby uzbierać trochę pieniędzy na święta. Opowieść ta została przedstawiona w tak cudny i prawdziwy sposób, że poruszyła za serce aż do łez niejednego widza. Dzień później, czyli 14 stycznia nasza grupa teatralna wystąpiła dla cudownych, małych widzów z Przedszkola Niepublicznego CARITAS nr 1 w Pile. Przedstawienie tak bardzo się wszystkim podobało, że nasi aktorzy w podziękowaniu otrzymali gromkie brawa i miłe upominki. Jesteśmy dumni z naszych świetnych aktorów i dziękujemy im oraz Pani Oli za takie przepiękne wrażenia, które zagościły z pewnością w każdym widzu.

SPOTKANIE WIGILIJNE



W dniu 19.12.2018 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile wspólnie z kadrą, uczestnikami WTZ z Leżenicy oraz zaproszonymi gośćmi spotkali się przy wspólnym stole z restauracji „Zacisze” w Szydłowie na uroczystej Wigilii. W tym dniu towarzyszyła nam wszystkim miła, ciepła i pełna wzruszeń atmosfera, która rozgrzewała wszystkim serca. Było wspólne łamanie się opłatkiem, piękne życzenia od każdego i dla każdego oraz przepyszny poczęstunek zgodnie z tradycją bożonarodzeniową. Całość tego wydarzenia uświetnił występ uczestników ŚDS i WTZ do którego przygotowywali się sumiennie już od wakacji. Przedstawili oni cudowną opowieść pt. „Dziewczynka z zapałkami”, który wzruszył każdego widza, a nawet aktorów. Nie zabrakło również przeuroczego i zabawnego Mikołaja z workiem pełnym prezentów.



Nie żyje ks. Leonard Zych



17 listopada po długiej i ciężkiej chorobie odszedł do wieczności ks. kan. Leonard Zych, proboszcz parafii w Pile-Motylewie i dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego pw. Matki Bożej Lourdes w Pile.

Ks. kanonik Leonard Zych urodził się 25 lutego 1957 r. w Pile. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1983 roku.

Był dyrektorem Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile, założycielem Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, sieci przedszkoli Caritas, Centrum Integracji Społecznej. Dzięki jego zaangażowaniu i pomysłowości, a także niewyczerpanej energii co roku z pomocy tych placówek i związanych z nimi inicjatyw korzystały setki dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. niepełnosprawnych, chorych, cierpiących i wykluczonych społecznie.

Ksiądz Leonard już jako młody ksiądz angażował się w dzieła pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym, wspierał dzieci i młodzież. Potem, jako dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego, czuwał nad prowadzeniem świetlicy socjoterapeutycznej i wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oraz dystrybucją żywności i odzieży używanej. Z pieniędzy unijnych realizował programy skierowane do osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży. Z jego inicjatywy organizowano latem i zimą kolonie i półkolonie, z których rocznie korzystało 150 dzieci i młodzieży z rodzin ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Dzięki ks. Leonardowi w każdą środę w kaplicy Centrum Charytatywno-Opiekuńczego wokół ołtarza gromadzili się niepełnosprawni, chorzy i cierpiący. Z nimi też pielgrzymował co roku do sanktuarium Matki Bolesnej w Skrzatuszu w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych.

Dzięki szerokiej współpracy z przyjaciółmi z niemieckich organizacji społecznych pozyskiwał liczne dary, które rozdysponowywano wśród potrzebujących. Aktywnie zabiegał o pieniądze i środki materialne na realizację celów statutowych placówek, którymi zarządzał.

Ksiądz Leonard został Człowiekiem Roku Wielkopolski 2012 w plebiscycie Tygodnika Pilskiego w kategorii kultura i działalność społeczna. Otrzymał kilkakrotnie nagrodę „Złote Serce” od Szpitala Specjalistycznego w Pile za bezinteresownie niesioną pomoc.

Kalendarium pracy duszpasterskiej śp. ks. Leonarda Zycha:

od 1990 r. (7 lat po przyjęciu święceń kapłańskich) pracował w Pile, gdzie uczył religii w przedszkolach i ośrodku szkolno-wychowawczym, a także działał w parafialnej Caritas, prowadzącej m.in. świetlicę

w 1998 r. został kierownikiem pierwszych w diecezji Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas. Powstały one przy pilskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki z inicjatywy proboszcza Zbigniewa Helona, który nie doczekał inauguracji działań placówki. Ks. Leonard Zych został pierwszym kierownikiem WTZ-ów Caritas i pełnił tę funkcję do 2002 r.

15 września 2000 r. dekretem bp. Mariana Gołębiewskiego w Pile zostało utworzone Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas pw. Matki Bożej z Lourdes, a jego dyrektorem mianowano ks. Leonarda Zycha

w styczniu 2002 r. z jego inicjatywy powołano Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas w Pile, początkowo sprawujący opiekę nad 5 osobami. Obecnie liczy 35 podopiecznych jako kolejny krok działań charytatywnych ks. Zych zaproponował utworzenie Przedszkola Niepublicznego Caritas nr 1 przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym. Powołano je w czerwcu 2002 r. uchwałą Zarządu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Przedszkole ruszyło w styczniu 2003 r., tworząc początkowo jeden oddział liczący 9 dzieci. Obecnie skupia 9 oddziałów i blisko 160 dzieci

27 sierpnia 2002 r. dekretem bp. Mariana Gołębiewskiego erygowano parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Pile-Motylewie, ks. Leonarda Zycha ustanawiając jej proboszczem

w grudniu 2009 r. przy pilskim Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas powstały kolejne Warsztaty Terapii Zajęciowej - w Leżenicy. Trafiło tu na zajęcia 25 osób z gminy Szydłowo

w kwietniu 2012 r. dzięki zabiegom księdza Leonarda powstało Centrum Integracji Społecznej w Pile

w sierpniu 2014 r. utworzono Przedszkole Niepubliczne Caritas nr 2 w Leżenicy

Polecajmy zmarłego księdza Leonarda Bożemu miłosierdziu.

PIKNIK INTEGRACYJNY W LEŻENICY



W dniu 27.06.2018 roku, korzystając z pięknej czerwcowej pogody, wybraliśmy się do WTZ w Leżenicy na piknik integracyjny w związku z zakończeniem roku terapeutycznego. Mieliśmy możliwość potańczyć na świeżym powietrzu przy muzyce rozrywkowej. W zabawie towarzyszyli nam zaznajomieni z naszymi ośrodkami policjanci. Był również czas na pyszne kiełbaski z grilla i inne smakołyki. Wracaliśmy w doskonałych humorach.

ZAWODY WĘDKARSKIE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 21.06.2018 r.



W dniu 21.06.2018 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas wzięli udział w VIII Pikniku Wędkarskim, który odbył się nad jeziorem „Kopcze”. Organizatorem całej imprezy były Warsztat Terapii Zajęciowej w Morzewie, przy wsparciu koła wędkarskiego w Kaczorach. Nasi wędkarze wykazali się dużą sprawnością, sprytem i cierpliwością. Swoim połowem ryb jeden z naszych podopiecznych wywalczył II miejsce. Nasz ośrodek reprezentowało dwóch podopiecznych i każdy z nich wrócił z upominkiem; wzbogaciliśmy się o wędkę i organizer. Jednak najważniejsza dla wszystkich była dobra zabawa i bliski kontakt z przyrodą. Jesteśmy dumni z naszych wędkarzy !!!!! Po raz pierwszy otrzymaliśmy puchar w tej dyscyplinie!!!!! GRATULUJEMY!!!!!

PIELGRZYMKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
DO SKRZATUSZA 2018



W dniu 19 czerwca uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile wzięli udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Skrzatusza. Przy rejestracji każdy z pielgrzymów otrzymał symboliczną pamiątkową plakietkę. Pielgrzymka rozpoczęła się zawiązaniem wspólnoty oraz konferencją prowadzoną przez ks. Tomasza Kancelarczyka ze Szczecina. Następnie odbyła się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej Krzysztofa Zadarko, a po krótkiej przerwie adoracja Najświętszego Sakramentu. Uczestnicy pielgrzymki zaopatrzyli się w pamiątki. Na pielgrzymkę do Skrzatuskiego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej przybyło ponad pół tysiąca osób niepełnosprawnych wraz ze swoimi opiekunami i bliskimi. Spotkanie zakończył piknik integracyjny z ciepłym posiłkiem!

X TURNIEJ SPORTOWO REKREACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH



W dniu 15 czerwca 2018 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych w Pile odbył się już X Turniej Sportowo – Rekreacyjny Osób Niepełnosprawnych, w którym udział wzięli również nasi uczestnicy. Patronat nad imprezą objął Starosta pilski Eligiusz Komarowski. Nasi uczestnicy wytrwale trenowali i sumiennie brali udział w przygotowaniach do poszczególnych konkurencji sportowych, czego efektem były zdobyte medale, dyplomy i bardzo dobre wyniki w konkurencjach na czas. Zdobyliśmy wszystkie „kolory”; na szyjach naszych podopiecznych zawisło złoto, dwa srebra oraz brąz. Do ośrodka wróciliśmy z pucharem wieńczącym II miejsce naszej drużyny. Nowością na tym turnieju była konkurencja teoretyczna z wiedzy ogólnej m.in. z historii, geografii, biologii, sportu i muzyki. Poziom wiedzy uczestników był naprawdę wysoki. Nasi podopieczni godnie reprezentowali nasz ośrodek i drużynę. Pomimo ostrej rywalizacji najważniejszy dla wszystkich był świetny humor i dobra zabawa. Miłą niespodzianką dla naszych sportowców było po powrocie do ośrodka powitanie przez kolegów i kadrę ogromnymi oklaskami. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom GRATULUJEMY !!!

POKAZ TALENTÓW DZIECI I MŁODZIEŻY



W dniu 12.06.2018r. mieliśmy zaszczyt gościć uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Siostry Faustyny w Trzciance w ramach I Szkolnego Pokazu Talentów. Zaprezentowano nam pokaz talentów dzieci i młodzieży; między innymi muzyki (gra na skrzypcach i pianinie), śpiewu, tańca towarzyskiego i poezji. Były śpiewane pieśni katolickie przez Pana Mariusza - naszego katechetę wraz z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy oraz dziećmi z przedszkola Niepublicznego nr 1 Caritas. Na koniec zostały wręczone drobne upominki. Wszystkim bardzo się podobało.

SZTUKA TEATRALNA PT. „MAŁY KSIĄŻE”



W dniu 23.05.2018 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy CARITAS w Pile i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy uczestniczyli w spektaklu pt.: ”Mały Książe”. Aktorzy, którymi byli uczniowie klas specjalnych Szkoły Przysposabiającej do Pracy i uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile pięknie przedstawili postać Małego Księcia. To opowieść chłopca o jego planecie, podróży międzygwiezdnej podczas której główny bohater zdobywa doświadczenie i mądrość życiową. Ta powieść to także terapia przeciwko chorobie zwanej dorosłością. Ponadto opowieść o Małym Księciu i jego wędrówce po planetach odkrywa przed odbiorcą wiele prawd moralnych. Miała ona na celu przedstawienie odbiorcom tak ważnych wartości, jak miłość, przyjaźń, sens życiowych wyborów czy odpowiedzialność za czyjeś życie. Uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem spektaklu. Na koniec spektaklu wręczyli drobne prezenty dla aktorów.

XV POWIATOWY DZIEŃ
GODNOŚCI OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ



W dniu 15.05.2018 roku odbył się w Ujściu XV Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. Spotkanie rozpoczęło się w kościele p.w. św. Mikołaja w Ujściu, gdzie wszyscy modlili się w intencji osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Następnie w uroczystym pochodzie przeszliśmy ulicami miasta do Ujskiego Domu Kultury, gdzie nastąpiło uroczyste powitanie gości. Część artystyczną wypełniły występy Pilskiego Teatru Tańca, działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Pile, uczestników WTZ z Piły i Morzewa oraz WTZ Caritas w Pile. A po całej oficjalnej części przyszedł czas na tańce i szaleństwa przy doskonałej muzyce rozrywkowej, którą zapewnił nam Pan Marek Górzyński. Była również możliwość podziwiania wystawy prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne z obecnych na uroczystości placówek. Oczywiście nie zabrakło także pysznego poczęstunku. Był to dla wszystkich dzień bardzo udany i obfitujący w niezwykle pozytywne wrażenia a uśmiech i dobry humor nie znikał z twarzy przez dłuższy czas !!!

WIOSENNY KONCERT
Z ZESPOŁEM „WRZOSY”



W dniu 09.05.2018 roku gościliśmy w naszym ośrodku zespół wokalny „Wrzosy” składający się z seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Pile, który przedstawił nam przepiękny koncert o tematyce wiosennej. Występy wokalne przeplatane były wierszami i refleksją związaną z tym, co przynosi nam świat wiosną. Była to doskonała okazja do wspólnego śpiewu i wesołej zabawy. Cały występ wszystkim bardzo się podobał, czego dowodem były głośne brawa. W podziękowaniu uczestnicy wręczyli wykonawczyniom ręcznie robione drobne upominki oraz zaprosili na mały poczęstunek przy kawie i słodkościach.

„BAL WIOSENNO – WIELKANOCNY”



W dniu 18.04.2018 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy CARITAS odbył się wspaniały bal wiosenno – wielkanocny. Wszyscy uczestnicy wraz z terapeutami solidnie się do tego wydarzenia przygotowywali. Panie ubrały kolorowe i kwieciste wianki symbolizujące wiosnę a panowie poprzypinali do swoich koszul kotylion z kwiatów. Bal rozpoczął się paradą i pokazem mody. Uczestnicy brali udział również w zabawach i konkursach o tematyce wiosennej i wielkanocnej np. przenoszenie jajek na łyżce, przelewanie wody na czas, przebieranie nasion, sadzenie kwiatków na rabatce, zabawy z chustą animacyjną i wiele innych. Były również tańce przy wesołej muzyce rozrywkowej. Punktem kulminacyjnym całej zabawy były wybory Miss i Mistera wiosny. Nasz bal udał się wyśmienicie a humor i uśmiech na twarzy wszystkich uczestników nie znikał przez cały dzień.

„MIASTECZKO POLICYJNE 2018”



W dniu 17.04.2018 roku w Pile na Placu Staszica rozbudowało się na kilka godzin „Miasteczko Policyjne 2018”. I my tam byliśmy i wszystko dokładnie widzieliśmy…. Atrakcji było wiele: wystawy sprzętu policyjnego, występy Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, pokazy technik samoobrony, tresura psów policyjnych, pokazy koni służbowych w akcji, musztra policyjna. Wszystkie te akcenty były bardzo efektowne i robiły duże wrażenie, ale najbardziej wyczekiwanym momentem przez wszystkich były manewry antyterrorystów z użyciem śmigłowca. Osoby bardziej odważne mogły zagrać w policyjną grę lub przeżyć dachowanie w symulatorze wypadków. Wrażenia i przeżycia z tego dnia na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci, a z tak przeszkoloną i przygotowaną policją możemy czuć się bezpiecznie…

ŚNIADANIE WIELKANOCNE



W dniu 27.03.2018 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy CARITAS w Pile wspólnie z uczestnikami WTZ w Leżenicy, kadrą i zaproszonymi gośćmi spotkali się w restauracji „Zacisze” w Szydłowie na uroczystym Śniadaniu Wielkanocnym. Wszyscy złożyli sobie ciepłe i serdeczne życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Nie zabrakło również „wielkanocnego zajączka”, czyli miłych niespodzianek dla wszystkich uczestników. Ten dzień był pełen uśmiechu, serdeczności, miłych, ciepłych życzeń i pozytywnych emocji.

„DZIEŃ KOBIET”



8 marca to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich kobiet. Dlatego też ten dzień uczestnicy, a głównie kobiety Środowiskowego Domu Samopomocy CARITAS w Pile świętowali bardzo uroczyście i wyjątkowo. Przy słodkim poczęstunku słuchaliśmy nastrojowych piosenek oraz wesołych kabaretów o kobietach i mężczyznach. – śmiechu było co nie miara. Ponadto dla przedstawicielek płci pięknej przewidziana była miła niespodzianka w postaci pięknego kwiatka i wyjścia do pobliskiej kawiarni na pyszne desery i ciasto. Ten dzień spędziliśmy bardzo przyjemnie.

„WYJŚCIE DO MUZEUM”



Dnia 02.03.2018 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy CARITAS wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Okręgowego w Pile, gdzie została utworzona interesująca wystawa pt. „Chleb w kulturze ludowej”. Chleb w naszej polskiej kulturze zawsze zajmował wyjątkowe miejsce. Jako owoc ciężkiej pracy na roli traktowany był z wielkim szacunkiem. Na wystawie prezentowane były sprzęty służące do wypieku chleba używane na przełomie XIX i XX wieku, przedstawione poszczególne etapy przygotowania i wypieku chleba. Natomiast w ekspozycji poświęconej roli chleba wystawione zostały wypieki chlebowe towarzyszące zwyczajom rodzinnym i dorocznym w różnych regionach Polski, m.in. korowaje, szyszki weselne, szczodraki, bocianie łapy i wiele innych. W drodze powrotnej wstąpiliśmy również do pobliskiego Muzeum Stanisława Staszica w Pile, gdzie została nam w piękny i obrazowy sposób opowiedziana działalność i życie tego wspaniałego pilanina. Mieliśmy również przyjemność obejrzenia galerii obrazów malarstwa abstrakcyjnego Mirosławy Rocheckiej pt. „Dwa kolory…i nic”. Wystawa ta zrobiła na nas ogromne wrażenie i wywołała wiele miłych i pozytywnych emocji. Był to dla nas bardzo wyjątkowy dzień, wypełniony nowymi doświadczeniami, ciekawostkami z życia i refleksją.

ŚRODA POPIELCOWA



14.02.2018 roku w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Motylewie, odbyła się Msza Św. rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Została ona odprawiona przez proboszcza ks. Leonarda Zycha, który na znak pokuty posypał wiernym głowy popiołem. We Mszy Św. wzięli udział również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Piły, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy oraz kadra. Po Mszy Św. wszyscy uczestnicy udali się do ośrodka na ciepły posiłek oraz film o tematyce refleksyjnej. Był to dzień pełen zadumy i głębokich przemyśleń.

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO



W dniu 12.02.2018 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II, by zwrócić szczególną uwagę na osoby, które w jakikolwiek sposób są świadkami zmagań z chorobą, bólem i cierpieniem. Dlatego też uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas, WTZ w Leżenicy, kadra, rodzice i opiekunowie wzięli udział w uroczystej Mszy Św. połączonej z sakramentem namaszczenia chorych, która odbyła się w kaplicy Centrum Charytatywno – Opiekuńczego w Pile. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia po pysznym obiedzie, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy udali się do zaprzyjaźnionej niedaleko kawiarni „Przytulna Cafe” na przepyszne desery lodowe.

WSPÓLNE ŚPIEWANIE Z ZESPOŁEM

WOKALNYM „WRZOSY”



W dniu 31.01.2018 r. w ośrodku Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas gościliśmy niezwykły zespół wokalny WRZOSY, działający przy DPS w Pile. Podczas koncertu mieliśmy niezwykła okazję wspólnego kolędowania i pośpiewania starych ale jak pięknych piosenek z dawnych lat. Był to występ, który stworzył razem z naszymi uczestnikami niezwykły klimat i możliwość wspólnej zabawy z artystami i muzyką.

TEATR DUET Z PRZEDSTAWIENIEM

„POMARAŃCZOWA PANTERA”



Dnia 26.01.2018 r. w naszym ośrodku gościliśmy teatr żywego aktora – Teatr Duet z przedstawieniem pt.: „POMARAŃCZOWA PANTERA”. Aktorzy przebrani w efektowne i kolorowe kostiumy z barwną scenografią zabrali swoich widzów w magiczny świat bajki. Opowiadała ona o nauce, wytrwałości , konsekwentnym dążeniu do celu, walce z przeciwnościami oraz kreatywnym, elastycznym i abstrakcyjnym myśleniu. Uczyła też innowacyjnego i przedsiębiorczego podejścia do życia. Bajka składała się z trzech humorystycznych scen, w których pantera wraz z zaprzyjaźnioną krową zmagała się z przeciwnościami, jakie szykuje im los. Przepiękny i bardzo budujący był końcowy morał jaki wypływał z tej bajki, aby umieć w życiu cieszyć się nawet z małych rzeczy !!!

BAL KARNAWAŁOWY



19 stycznia 2018 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy CARITAS wzięli udział w integracyjnym balu karnawałowym, na który zostali zaproszeni przez swoich przyjaciół z WTZ w Leżenicy. Bal ten odbył się również z udziałem wyjątkowych gości – Słuchaczy Szkoły Policji w Pile. Zabawa przebiegała pod hasłem „CEKINADA”, dlatego też w barwnych strojach królowały piękne cekiny i błyszczące elementy. Czas imprezy wszyscy spędzili w miłej atmosferze, przy rozrywkowej muzyce, skocznych tańcach i wesołych zabawach karnawałowych. Nie zabrakło również pysznego poczęstunku. A na sam koniec wszyscy uczestnicy balu zatańczyli przepięknego POLONEZA. Był to dla wszystkich dzień pełen wrażeń i doskonałego humoru….

XVI OTWARTY TURNIEJ BOWLINGOWY

OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH



12 stycznia 2018 roku dwóch uczestników reprezentujących Środowiskowy Dom Samopomocy CARITAS w Pile wzięło udział w turnieju bowlingowym. Cała impreza odbyła się w Klubie Bowling Rodło w Pile. Celem spotkania była nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim świetna zabawa, aktywne spędzenie czasu i integracja poszczególnych środowisk. Zawodnicy ŚDS wraz z terapeutą wytrwale przygotowywali się do zawodów, gdyż jako drużyna wywalczyli I miejsce. W nagrodę otrzymali piękny puchar, dyplom i ciekawą nagrodę rzeczową. Po zakończeniu rywalizacji odbyła się dyskoteka i poczęstunek. Była to dla wszystkich niezwykła zabawa i niezapomniana przygoda.




Światowy Dzień Chorego

12.02.2018r. obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Zapraszamy chorych i niepełnosprawnych na Mszę św. połączoną z sakramentem namaszczenia. Msza św. o godz. 1100 w Kaplicy Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile.

SPOTKANIE OPŁATKOWE



W Dniu 19.12.2017 roku w restauracji „Zacisze” w Szydłowie odbyło się spotkanie wigilijno – opłatkowe uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy oraz zaproszonych gości. Całość uroczystości uświetnił występ chóru Halka, który wprowadził wszystkich w bożonarodzeniowy, świąteczny klimat. Było wprost magicznie: niezwykłe życzenia od każdego, dzielenie się opłatkiem, cudowna muzyka, śpiew, ciepły klimat i przepyszny poczęstunek. Na koniec nie mogło oczywiście zabraknąć prezentów od Gwiazdora, na które wszyscy tak bardzo czekali   

PUSTA CHOINKA



09.12.2017 roku w Galerii „Kasztanowa” w Pile odbyła się już po raz szósty akcja charytatywna PUSTA CHOINKA, zorganizowana przez Centrum Charytatywno – Opiekuńcze CARITAS w Pile. Na pięknej choince zawisły zamiast bombek białe serduszka, na których wypisane były marzenia dzieci niepełnosprawnych z Piły i okolic. Osoby, które w tym dniu przyszły na zakupy, mogły wybrać sobie serduszko i zrobić prezent dla potrzebującego dziecka. Całe wydarzenie uświetniały występy zaproszonych artystów oraz dzieci z przedszkoli i szkół. W ten sposób zachęcano publiczność do zrobienia świątecznego prezentu. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy także włączyli się w pomoc przy organizacji tej akcji. Jak dobrze, że na świecie jest jeszcze tyle dobra, miłości i chęci pomocy dla potrzebujących osób.

MIKOŁAJKI



06.12.2017 roku uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile odwiedził pewien tajemniczy gość…Był to oczywiście Mikołaj, który przywiózł ze sobą pełen wór słodkich prezentów. A ponieważ wszyscy uczestnicy w tym roku byli bardzo grzeczni, dlatego też nikogo ta słodka niespodzianka nie ominęła. Drogi Mikołaju, czekamy w przyszłym roku!!!

ZABAWA ANDRZEJKOWA



Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Dlatego też dnia 29.11.2017 r. zostaliśmy zaproszeni na niezwykle szaloną zabawę do naszych przyjaciół z WTZ w Leżenicy. Była to dyskoteka połączona z wróżbami, zabawami i oczywiście imieninami naszych dwóch uczestników Andrzeja B. i Andrzeja D. Można było sprawdzić z „gwiazd” co czeka nas w najbliższym czasie, jakie poznamy nowe sympatie i przyjaźnie oraz wylosować magiczne przesłania ukryte w pysznych ciasteczkach. Nie mogło również zabraknąć tradycyjnej wróżby lania wosku, w której niezwykła kreatywność i interpretacja powstałych figur była dla wszystkich wspaniałym doświadczeniem. Uśmiech i dobry humor na twarzach wszystkich uczestników jest dowodem na to, że zabawa była naprawdę bardzo udana.

ZESPÓŁ WOKALNY „WRZOSY”

Z WYSTĘPEM Z OKAZJI

ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI



15.11.2017 r. z okazji Święta Niepodległości gościliśmy w naszym ośrodku zespół wokalny „Wrzosy” działający przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Pile. Artyści zaprezentowali nam przepiękne utwory o tematyce patriotycznej i opowiedzieli niezwykłe ciekawostki z historii. W podziękowaniu goście otrzymali od nas miłe niespodzianki. Po występie był także czas na słodki poczęstunek. Dziękujemy za tak piękne i poruszające chwile.

„JESIENNE SPACERY”



Wykorzystując piękną pogodę i śliczną złotą jesień, uczestnicy wraz z terapeutami spędzają aktywnie czas na świeżym powietrzu…..

XIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ W BORNEM SULINOWIE



28 sierpnia 2017 roku odbył się XIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej, którego organizatorem był Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie. Na scenie zaprezentowali się również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas ze swoim żołnierskim repertuarem. Uczestnicy zaśpiewali dwie piosenki: „Białe róże” , która wprowadzała w nostalgiczny nastrój i kolejną – bardziej radosną „Przybyli ułani”. Na uczestników festiwalu oprócz muzycznych doznań czekało jeszcze wiele innych atrakcji m.in.: prezentacja pojazdów i gadżetów militarnych, możliwość zjedzenia niezwykle oryginalnych wojskowych potraw oraz turniej strzelania z wiatrówki o Puchar Starosty Szczecineckiego. Gościem specjalnym festiwalu była Halina Kunicka. Nasi artyści otrzymali dyplomy i miły upominek. Wszystkim towarzyszyła fantastyczna pogoda, niezwykły nastrój i doskonała zabawa.

ZAWODY WĘDKARSKIE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 22.08.2017 r.



W dniu 23.08.2017 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas wzięli udział w zawodach Zawodach Wędkarskich dla Osób Niepełnosprawnych, które odbyły się na jeziorze Młotkowieckim. Organizatorem całej imprezy był DPS w Chlebnie, przy wsparciu wyrzyskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasi wędkarze wykazali się dużą sprawnością, sprytem i cierpliwością zdobywając. Swoim połowem ryb wywalczyliśmy IV miesce. Jednak najważniejsza dla wszystkich była dobra zabawa i bliski kontakt z przyrodą. Jesteśmy dumni z naszych wędkarzy !!!!! GRATULUJEMY

WYCIECZKA DO OŚRODKA EDUKACJI LEŚNEJ „KALINKA”



W dniu 17.08.2017 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wybrali się na krótką wycieczkę edukacyjną połączoną z piknikiem do Ośrodka Edukacji Leśnej KALINKA w nadleśnictwie Kaczory. W towarzystwie ponad stuletniego drzewostanu dębowo – sosnowego mieliśmy możliwość podziwiania pięknej przyrody, wzięcia udziału w zabawach sportowych oraz przede wszystkim wysłuchania interesujących opowieści o przyrodzie, które przedstawiła nam pani leśnik. Najmilszym momentem było dla wielu uczestników było śpiewanie harcerskich piosenek przy ognisku. Na koniec wszyscy otrzymali drewniane małe upominki. Do ośrodka wróciliśmy napełnieni pozytywną energią i z uśmiechem na twarzy.

PIKNIK INTEGRACYJNY W LEŻENICY I WIZYTA W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W SKRZATUSZU



W dniu 11.08.2017 roku, korzystając z pięknej sierpniowej pogody, wybraliśmy się do Leżenicy. Mieliśmy możliwość wzięcia udziału w zajęciach ruchowych z ZUMBY na świeżym powietrzu i potańczyć przy muzyce rozrywkowej. Był również czas na pyszne kiełbaski z grilla i inne smakołyki. W drodze powrotnej do Piły odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, gdzie był czas na chwilkę zadumy i modlitwy.

ZAKOŃCZENIE ROKU TERAPEUTYCZNEGO 2016/2017



30.06.2017 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy CARITAS zakończyli rok terapeutyczny 2016/2017. Był to dla wszystkich rok pełen nowych doświadczeń, umiejętności, wspólnych podróży i emocji. Ten ostatni dzień przed wakacjami, uczestnicy wspólnie z kadrą postanowili spędzić przy wspólnych wspomnieniach, zabawach integracyjnych w połączeniu z dyskoteką. Na koniec zostały rozdane dyplomy i słodkie upominki. BYŁ TO BARDZO UDANY ROK !!!

WYCIECZKA DO BORNEGO SULINOWA



W dniu 29 czerwca 2017 roku odbyła się kolejna wspólna wycieczka uczestników ŚDS „Caritas” i WTZ z Leżenicy wraz z kadrą – tym razem do BORNEGO SULINOWA. Program wycieczki otworzyła wizyta w Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie, gdzie opowiedziano nam i pokazano interesującą projekcję na temat historii miasta, szczególnie podczas II wojny światowej i PRL. Następnie udaliśmy się do Gościńca „Rossija” na pyszny obiad w towarzystwie pięknej muzyki rosyjskiej, po którym ochotnicy mogli spróbować swoich sił przy strzelaniu do tarczy. Oczywiście dla najlepszych strzelców przygotowane zostały puchary i medale. Był również czas na zakupy w specjalnie zaopatrzonym sklepie w produkty typowo z Rosji i urządzonym w klimacie z dawnych lat. Wszyscy mieliśmy okazję wypocząć i aktywnie spędzić czas.

WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY W DNIU 22.06.2017 ROKU



W dniu 22.06.2017 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Caritas” wspólnie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy wybrali się na wycieczkę do Bydgoszczy. Zwiedziliśmy między innymi Stare Miasto, gdzie przewodnik opowiedział nam o historii miasta i jego zabytkach. W programie zwiedzania była również wieża ciśnień jako Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia filmu przedstawiającego historię wody, sposobach jej pozyskiwania, obieg wody w przyrodzie, jej oczyszczanie i uzdatnianie itp. a dla ochotników i odważnych udostępniony był taras widokowy na szczycie 45 – metrowej wieży. Uczestnicy po pokonaniu niemal 170 stopni mogli podziwiać przepiękną panoramę Bydgoszczy. Bardzo ciekawym i interesującym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie dowiedzieliśmy się jak na przestrzeni wieków ludzie dbali o higienę od starożytności aż po współczesność. Każdy uczestnik miał również możliwość wykonania własnoręcznie pięknego mydełka według ściśle określonej receptury. Znalazł się również czas na chwilkę wytchnienia i odpoczynku, połączony ze zwiedzaniem miasta z zupełnie innej perspektywy, czyli z wody. Tramwajem wodnym wyruszyliśmy w rejs po rzece Brdzie, gdzie po wpłynięciu do śluzy poziom wody wraz ze statkiem podniósł się o prawie 3,5 metra. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Po tylu niezwykłych przygodach i wrażeniach przyszedł również czas na przepyszny posiłek, który mogliśmy zjeść spoglądając na rzekę i podziwiając przepiękne widoki. Wzbogaceni w nowe doświadczenia i ciekawe informacje o Bydgoszczy wróciliśmy do Piły. I na pewno będziemy mile wspominać ten dzień.

PIELGRZYMKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DO SKRZATUSZA



W dniu 20 czerwca uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile wzięli udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Skrzatusza. Pielgrzymka rozpoczęła się niezwykłym spotkaniem z Janem Melą, niepełnosprawnym podróżnikiem, który na co dzień wspiera niepełnosprawnych w swojej fundacji Poza Horyzonty. Następnie przed Najświętszym Sakramentem wierni modlili się o uzdrowienie, po czym odbyła się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Spotkanie zakończył piknik integracyjny z ciepłym posiłkiem!

IX TURNIEJ SPORTOWO

REKREACYJNY OSÓB

NIEPEŁNOSPRAWNYCH





W dniu 20 czerwca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Pile odbył się już IX Turniej Sportowo – Rekreacyjny Osób Niepełnosprawnych, w którym udział wzięli również nasi uczestnicy. Patronat nad imprezą objął Starosta pilski Eligiusz Komarowski. Nasi uczestnicy wytrwale trenowali i sumiennie brali udział w przygotowaniach do poszczególnych konkurencji sportowych, czego efektem były zdobyte medale, dyplomy i bardzo dobre wyniki w konkurencjach na czas. Pomimo ostrej rywalizacji najważniejszy dla wszystkich był świetny humor i dobra zabawa. Wspaniałym urozmaiceniem turnieju był występ tancerzy z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Iskra”, który został nagrodzony gromkimi brawami. Miłą niespodzianką dla naszych sportowców było po powrocie do ośrodka powitanie przez kolegów i kadrę ogromnymi oklaskami oraz miłymi upominkami od kierownika ośrodka. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom GRATULUJEMY !!!

„SZAFA OTWARTA”





W Pile na przełomie maja i czerwca odbyła się akcja Szafa Otwarta, której ambasadorką była Małgorzata Rozenek - Majdan. Celem tej akcji była zbiórka dobrych ubrań, którym można nadać „drugie życie” . Zebrane rzeczy po wielkim finale zostały przekazane do Centrum Charytatywno – Opiekuńczego Caritas w Pile. W ramach całej tej akcji, w dniu 2 czerwca uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy gościli znaną stylistkę Ewę Nierzwicką, która udzieliła wielu cennych rad i wskazówek dotyczących zasad modnego doboru ubrań, omówiła rodzaje sylwetek i pomogła w wyborze nowej odzieży. Nasi uczestnicy wraz z kadrą wzięli również udział w wielkim finale całej akcji, gdzie mieli niecodzienną okazję porozmawiać z panią Małgorzatą Rozenek – Majdan i wziąć udział w konkursach o modzie. Były to dla wszystkich bardzo emocjonujące dni i pełne miłych doświadczeń.

WYSTĘPY ARTYSTYCZE DZIECI Z

PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO

CARITAS NR 1 W PILE





W dniach przed Świętami Wielkanocnymi uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy zostali zaproszeni do poszczególnych grup dzieci z Przedszkola Niepublicznego Caritas nr 1 w Pile na wesołe występy artystyczne o tematyce wiosenno – wielkanocnej. Dzieci tanecznie i śpiewająco wprowadziły swoich gości w wiosenny i świąteczny nastrój. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał miłe upominki, własnoręcznie wykonane przez przedszkolaków. Bardzo nam się podobały wszystkie niespodzianki i występy, czego dowodem były gromkie brawa i wesołe uśmiechy na buziach każdego. DZIĘKUJEMY !!!

MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY

28.05.2017 r.



Dnia 28.05.2017 roku ulicami Piły odbył się MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy także włączyli się w tą akcję. Po uroczystej Mszy Św. w kościele Św. Antoniego, w której brał udział także bp Edward Dajczak, uczestnicy wspólnie z innymi, niosąc białe balony i transparenty godnie manifestowali swoje przywiązanie do życia, rodziny i wartości rodzinnych. Podczas przemarszu wszystkim towarzyszył miły nastrój, radość i pozytywna energia przy wesołej zabawie.

„XIV POWIATOWY DZIEŃ GODNOŚCI

OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ”

12.05.2017 r.



Dnia 12.05.2017 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Caritas” w Pile wraz z kadrą wzięli udział XIV Powiatowym Dniu Godności Osoby Niepełnosprawnej, który w tym roku odbył się w Łobżenicy. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Św. Trójcy w Łobżenicy oraz uroczystym przemarszem do Parku Miejskiego, gdzie w wesołych nastrojach świętowano ten piękny dzień. Całość imprezy uświetniły również występy artystyczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Liszkowa oraz dzieci ze szkół podstawowych z Fanianowa, Łobżenicy i Wiktorówka. Nasi uczestnicy mieli również okazję wykazać się w konkursach sportowych takich jak: przeciąganie liny, rzut woreczkiem do celu, rzut ringiem, slalom z piłką oraz w konkursie plastycznym na wykonanie pięknej laurki dla mamy. Był również czas na zabawę taneczną na świeżym powietrzu, o którą zadbał zespół „Przeznaczenie”. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia mogli liczyć na wspaniałą pomoc, którą zagwarantowało im grono wspaniałych, młodych wolontariuszy. Nie zabrakło również pysznego poczęstunku w gronie przyjaciół i w blasku pięknego słońca. Był to dla wszystkich wesoły i pięknie przeżyty dzień. Uśmiechnięte buzie naszych uczestników są doskonałym dowodem, że bawili się świetnie.

„ŚNIADANIE WIELKANOCNE”

10.04.2017 r.



Jak co roku, w poniedziałek 10 kwietnia, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej przeżywali uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, zasiadając do symbolicznego śniadania wielkanocnego, które odbyło się w restauracji Zacisze w Szydłowie. Na spotkanie przybyło również wielu zacnych gości, którzy złożyli wszystkim ciepłe i serdeczne życzenia wielkanocne. Uroczystość uświetnił krótki, ale bardzo wymowny występ uczestników WTZ. Nie zabrakło również „wielkanocnego zajączka”, czyli miłych niespodzianek dla wszystkich uczestników. Ten dzień był pełen uśmiechu, serdeczności, miłych, ciepłych życzeń i pozytywnych emocji.

„DROGA KRZYŻOWA I WYJAZD DO SANKTUARIUM MARYJNEGO W GÓRCE KLASZTORNEJ”

07.04.2017 r.



W dniu 07.04.2017 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Pile – Motylewie. Po skończonym nabożeństwie, pełni zadumy i refleksji wszyscy uczestnicy udali się do Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej koło Łobżenicy. Jest to najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne, w którym w 1079 roku Matka Boża objawiła się pasterzowi. Dzisiaj miejsce to jest znane z Cudownego Obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda z chwilą ukazania się Maryi nabrała cudownych właściwości uzdrawiających. Uczestnicy mieli okazję posłuchać bogatej historii tego miejsca, zobaczyć miejsce objawień, umocnić się duchowo lub kupić piękne pamiątki. Na zakończenie wszyscy udaliśmy się na ciepły posiłek. Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do ośrodka.

KONCERT ZESPOŁU WOKALNEGO WRZOSY”

22.03.2017 r.



22.03.2017 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pile odbył się koncert zespołu wokalnego „Wrzosy”, którego tematem przewodnim była wiosna. Nasi goście zaprezentowali bogaty repertuar piosenek oraz wierszy utrzymanych w wesołym nastroju i zachęcali nas do wspólnego śpiewania. Cały występ wszystkim bardzo się podobał, czego dowodem były głośne brawa. W podziękowaniu uczestnicy wręczyli wykonawczyniom ręcznie robione drobne upominki oraz zaprosili na mały poczęstunek przy kawie i słodkościach.



„DZIEŃ KOBIET”

08.03.2017 r.



8 marca to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich kobiet. Dlatego też 08.03.2017 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy CARITAS w Pile świętowali uroczyście DZIEŃ KOBIET. Przy słodkim poczęstunku słuchaliśmy nastrojowych piosenek oraz wesołych kabaretów o kobietach i mężczyznach. – śmiechu było co nie miara. Ponadto dla przedstawicielek płci pięknej przewidziana była miła niespodzianka w postaci pięknego kwiatka i wyjścia do kina na film pt.: „Porady na zdrady”. Ten dzień spędziliśmy bardzo przyjemnie.

ŚRODA POPIELCOWA

01.03.2017 r.



01.03.2017 roku w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Motylewie, odbyła się Msza Św. rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Została ona odprawiona przez proboszcza ks. Leonarda Zycha, który na znak pokuty posypał wiernym głowy popiołem. We Mszy Św. Wzięli udział również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Piły , Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy oraz kadra. Po Mszy Św. wszyscy uczestnicy udali się do ośrodka na ciepły posiłek oraz film o tematyce refleksyjnej.

Walentynki



Z okazji Dnia Św. Walentego mieliśmy okazję uczcić naszą wzajemną sympatię i przyjaźń na zabawie integracyjnej zorganizowanej u naszych przyjaciół w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Leżenicy. Walentynkowe przysmaki w kształcie serduszek były przepyszne, a wesoła zabawa, muzyka i miła atmosfera sprzyjały szaleństwom na parkiecie. Wszędzie dominował kolor czerwony, małe serduszka i świetny nastrój wszystkich uczestników.

„ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO”



10.02.2017r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pile obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. W kaplicy odbyła się uroczysta Msza św. z namaszczeniem, w której brali udział uczestnicy ŚDS i WTZ z Leżenicy, terapeuci, najstarsza grupa dzieci z przedszkola, parafianie i zaproszona grupa policjantów. Następnie uczestnicy udali się do kina „Helios” na wesoły film animowany, który rozbawił każdego widza. Dla grupy chętnych osób odbyło się również spotkanie z dietetykiem, który przekazał słuchaczom wiele cennych informacji dotyczących zdrowego odżywiania i dbania o swój stan zdrowia. Był to dzień obfitujący w piękne wydarzenia i ciekawe atrakcje.

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO



09.02.2017r. odbył się Feryjny Turniej Tenisa o puchar Dyrektora MOSIR Piła. Brali w nim udział również uczestnicy ŚDS w Pile. Celem imprezy była popularyzacja tenisa stołowego jako aktywnej formy rekreacji fizycznej. Zajęliśmy III miejsce, z czego jesteśmy bardzo dumni.

„GOŚCIE Z MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W TRZCIŃCU”



W dniu 08.02.2017 roku gościliśmy w naszym ośrodku chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu, którzy przyjechali do nas z przepięknym przedstawieniem teatralnym o życiu św. Jana Bosko. Ich talent artystyczny został nagrodzony gromkimi brawami i wielkim uśmiechem naszych uczestników.

„NIECH ŻYJE BAL…”



03.02.2017r. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbył się, z niecierpliwością wyczekiwany - kolorowy bal karnawałowy. Tego dnia nasza sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową pełną balonów i błyszczących serpentyn. Kolorowym korowodem przebierańców, zabawę rozpoczęli wszyscy uczestnicy wraz z terapeutami tańcząc przepięknego Poloneza. Uczestnicy w fantastycznych strojach i doskonałych nastrojach, świetnie się bawili przy muzyce rozrywkowej i pysznym poczęstunku. Nie zabrakło również wesołych zabaw i konkursów tanecznych. Tradycyjnie, jak co roku, wybrano króla i królową balu. Ach, co to był za bal….

„TURNIEJ BOWLINGOWY”



20.01.2017 r. odbył się XV Otwarty Turniej Bowlingowy Osób Niepełnosprawnych, w którym wzięli udział również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Zajęliśmy II miejsce w kategorii grupowej i indywidualnej. Otrzymaliśmy piękny puchar. Po zakończeniu rywalizacji odbyły się dyskoteka i poczęstunek. Nasi uczestnicy bawili się świetnie i przeżyli fajną przygodę.

BALIK SYLWESTROWY



W dniu 29.12.2016 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy postanowili wspólnie z terapeutami pożegnać mijający rok, dlatego też zorganizowaliśmy wspólnie zabawę przy skocznej i tanecznej muzyce. Wszystkim towarzyszył świetny humor i moc pozytywnej energii. Zabawa była rewelacyjna !!!!

SPOTKANIE OPŁATKOWE



W dniu 20.12.2016 roku odbyło się spotkanie opłatkowe uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy. W tym dniu do restauracji Zacisze w Szydłowie przybyło wiele znamienitych gości. Byli przedstawiciele gminy Szydłowo wraz z panem Wójtem Dariuszem Chrobakiem, przedstawiciele Starostwa, Pani Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i wielu innych życzliwych nam osób. Ten wyjątkowy czas upłynął nam przy pysznie zastawionym wigilijnym stole, integracji obu placówek Caritasu i przy wspólnym śpiewaniu kolęd.

AKCJA „PUSTA CHOINKA”



10.12.2016 roku w Centrum Handlowym Atrium Kasztanowa odbyła się po raz kolejny akcja „Pusta Choinka”, która została zorganizowana przez Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej wraz z Centrum Charytatywno – Opiekuńczym Caritas p.w Matki Bożej z Lourdes w Pile. Na wielkiej i pięknej choince zawisły zamiast bombek – białe papierowe dzwoneczki, na których wypisane były wymarzone prezenty świąteczne dla 60 niepełnosprawnych dzieci z powiatu pilskiego. Dzieci prosiły m.in. o buty, kurtkę, spodnie, gry lub klocki itp. Osoby, które w tym dniu przyszły na zakupy, mogły zdjąć dzwoneczek z choinki i kupić wypisane na nim rzeczy, spełniając tym samym marzenia dzieci. W czasie trwania kwesty odbywały się różne występy wokalne i teatralne. Wszystkim za każdy wyraz dobroci płynący z serca składamy serdeczne Bóg Zapłać.

MIKOŁAJKI



06.12.2016 roku uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile odwiedził pewien tajemniczy gość…Był to oczywiście Mikołaj, który przywiózł ze sobą pełen wór słodkich prezentów. A ponieważ wszyscy uczestnicy w tym roku byli bardzo grzeczni, dlatego też nikogo ta słodka niespodzianka nie ominęła. A ponieważ Mikołaj też był grzeczny to i on otrzymał w podziękowaniu od uczestników ręcznie robiony podarunek. Drogi Mikołaju, czekamy w przyszłym roku!!!

ZABAWA ANDRZEJKOWA



Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Dlatego też dnia 30.11.2016 r. w naszym ośrodku odbyła się jak co roku huczna zabawa andrzejkowa, połączona z imieninami naszych dwóch uczestników Andrzeja B. i Andrzeja D. Oczywiście jak tradycja nakazuje nie zabrakło również staropolskich zabaw i wróżb andrzejkowych, którym towarzyszył doskonały humor uczestników i terapeutów. Można było sprawdzić z „gwiazd” co czeka nas w najbliższym czasie, jakie poznamy nowe sympatie oraz wylosować magiczne przesłania ukryte w pysznych ciasteczkach. Dla wszystkich uczestników dostępny był również stół szwedzki, na którym stały przepyszne i pięknie udekorowane przekąski przygotowane przez pracownię gospodarstwa domowego.

WYCIECZKA DO MUZEUM ŁOWIECTWA W ŚMIŁOWIE



W dniu 16.11.2016 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczce do Pawilonu Trofeów Myśliwskich w Śmiłowie. Do udziału w wycieczce zostaliśmy zaproszeni przez pana Bogdana Likusa. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy zwiedzali i podziwiali trofea myśliwskie, które są własnością pana H. Stokłosy. Pawilon składa się z trzech części tj. Wielka Piątka Afrykańska (nosorożec, słoń, lew, lampart i bawół), zbiory europejskie i północnoamerykańskie oraz zbiory afrykańskie i argentyńskie. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia kolekcji samolotów w dużym hangarze. Do ośrodka wróciliśmy wszyscy pełni wrażeń i emocji.

WYCIECZKA DO KOŁOBRZEGU



W dniach 25-27.10.2016 roku odbyła się trzydniowa wycieczka grupy uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy do KOŁOBRZEGU. Po zakwaterowaniu w Ośrodku Charytatywnym dla Dzieci i Młodzieży pw. św. Aniołów Stróżów w Kołobrzegu na uczestników czekało wiele atrakcji. Mieliśmy możliwość m. in. podziwiać nadmorski krajobraz, korzystać podczas spacerów po plaży lub molo ze zdrowego i leczniczego powietrza, wejść na latarnię morską, obserwować wpływające statki do portu oraz z wielką przyjemnością zjeść pyszne gofry z bitą śmietaną. Pomimo tak wielu wrażeń i długich spacerów po plaży w ciągu dnia, mieliśmy jeszcze dość siły, aby wieczorem pobawić się i potańczyć przy świetnej muzyce dyskotekowej. Ostatni dzień to pożegnalny spacer brzegiem morza, ale również w drodze powrotnej zwiedzanie OGRODÓW TEMATYCZNYCH „HORTULUS” w Dobrzycy k. Kołobrzegu, w których można podziwiać ponad 6 tyś. gatunków i odmian roślin. Mogliśmy przespacerować się i zobaczyć ogród: japoński, francuski, śródziemnomorski, kamienny, skalny i wodny, ale również ogrody zmysłów np. ogród dźwięku lub ogród barw: biały, niebiesko – żółty, lila- róż, purpury i ognia czy nawet ogród cienia. Było naprawdę pięknie, nawet jesienią, gdyż „każda pora roku maluje innymi kolorami farb”. Do Piły wróciliśmy cali i zdrowi, ale również z ogromnym uśmiechem na twarzy i napełnieni pozytywną energią. BYŁO SUUUPER !!!

WYCIECZKA DO TORUNIA



W dniu 21.10.2016 roku uczestnicy ŚDS w Pile i WTZ w Leżenicy wspólnie wybrali się na wycieczkę do przepięknego „miasta piernika i Kopernika” , czyli do Torunia, które jest jednym z najstarszych miast polskich. Atrakcji było co nie miara. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie ŻYWEGO MUZEUM PIERNIKA i własnoręczne wykonanie prawdziwych pierników według staropolskiego przepisu. Po doskonałej zabawie w cukierników, uczestnicy udali się na seans w Planetarium, gdzie z zapartym tchem oglądaliśmy film „Wirująca Ziemia” i uczyliśmy się rozpoznawać gwiazdy na niebie. Po pysznym obiedzie przyszedł jeszcze czas na spacer z przewodnikiem po Starym Mieście w Toruniu, gdzie mogliśmy zobaczyć m. in. pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, stanąć pod Krzywą Wieżą oraz posłuchać wspaniałych legend i opowieści związanych z tym magicznym i wspaniałym miejscem. TORUŃ JEST NAPRAWDĘ PIĘKNY A WYCIECZKA BYŁA WSPANIAŁA!!!!!

Wycieczka do Człuchowa



W dniu 20 września 2016 r. uczestnicy ŚDS Piła i WTZ w Leżenicy spakowali w plecaki świetne humory oraz duży uśmiech i wspólnie udali się na wycieczkę autokarem do Człuchowa. Mieliśmy okazję przeżyć niecodzienną przygodę wśród egzotycznych zwierząt w ZOO, gdzie spotkaliśmy m. in Lwa Aleksandra, Hipopotama Tosię, Tygrysa, rozbawione małpy i kolorowe postacie z bajki „Epoka Lodowcowa”. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ZAMKU KRZYŻACKIEGO w Człuchowie, który jest najcenniejszym zabytkiem w regionie. Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się na pyszny obiad. ALEŻ TO BYŁ UDANY DZIEŃ !!!

Wycieczka do Ostrowca



W dniu 12.09.2016r. uczestnicy ŚDS wspólnie z WTZ korzystając z przepięknej pogody, wybrali się do Ośrodka Rekolekcyjno – Wypoczynkowego CARITAS w Ostrowcu. Wszyscy mieli okazję do zabaw integracyjnych na świeżym powietrzu, relaksu na łonie przyrody, wspólnego posiłku oraz śpiewu i tańców przy ognisku. TO BYŁ DLA WSZYSTKICH UDANY DZIEŃ !!!

Festiwal Piosenki Żołnierskiej



Dnia 25.08.2016 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z terapeutą uczestniczyli w XII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Żołnierskiej dla seniorów i osób niepełnosprawnych w Bornym Sulinowie . Grupa zaśpiewała dwie piosenki „ Serce w plecaku” oraz „Przybyli ułani” , brała udział w zawodach strzeleckich o Puchar Starosty Szczecinieckiego, wysłuchała pięknego koncerty gościa specjalnego- Krystyny Giżowskiej. Była także możliwość obejrzenia militarnych eksponatów. Na uczestników czekał także poczęstunek.

Zawody Wędkarskie



24 sierpnia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z terapeutą uczestniczyli w IV Powiatowych Zawodach Wędkarskich dla osób niepełnosprawnych na jeziorze w Młotkówku. Drużynowo grupa z ŚDS zdobyła 4 miejsce. Była nie tylko świetna zabawa ale również poczęstunek i pogoda która sprzyjała.





Zakończenie roku terapeutycznego



W dniu 22.07.2016r. gościliśmy w Pile młodych pielgrzymów ze Szwajcarii, którzy przybyli do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Z tej okazji uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy razem z kadrą i pielgrzymami uczestniczyli w pikniku integracyjnym w Leżenicy. Piękna, słoneczna pogoda była doskonałą okazją do śpiewu i zabaw przy ognisku oraz do gry w piłkę. Był to dla wszystkich miło spędzony czas.

Zakończenie roku terapeutycznego



01.07.2015 Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy zakończyli rok terapeutyczny. Był to bardzo dobry rok dla uczestników, dlatego też zakończyli go wspólnymi wspomnieniami, dyskoteką a także wspólnymi zabawami integrującymi grupe. Rozdane zostały słodkie niespodzianki za udział w terapi oraz konkurencjach. Wszyscy dobrze się bawili w końcu spotykamy się już za trzy tygodnie.

Wycieczka



Dnia 28.06.2016 r, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile oraz WTZ Caritas z Leżenicy, wraz z terapeutami uczestniczyli w wycieczce rekreacyjnej do Gospodarstwa Agroturystycznego w Krostkowie. Na uczestników czekało wiele atrakcji, m.in. jazda konna, pływanie łódką po stawie, łowienie ryb, grill a także różne gry i zabawy integrujące grupę. Na wycieczce wyróżnione zostały także osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy, które zasłużyły się zarówno po przez swoją aktywność, ciężką prace, zaangażowanie ale i również godne reprezentowanie ŚDS – otrzymały w podziękowaniu dyplomy a także prezenty. Wszyscy świetnie się bawili, dopisała nam również pogoda dzięki czemu wycieczka była naprawdę udana.

Brzydkie Kaczątko



Dnia 22.06.2016 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pile odbyło się przedstawienie teatralne pt. Brzydkie Kaczątko. Aktorami byli zarówno uczestniczy ŚDS , Dzieci z Przedszkola Niepublicznego Caritas nr 1 oraz kadra. Celem występu była integracja osób niepełnosprawnych, dzieci a także kadry. Gościliśmy terapeutów oraz uczestników WTZ Leżenica. Po wystąpieniu wszyscy udaliśmy się wspólnie do kina na film.

Wycieczka rowerowa



Dnia 21.06, grupa uczestników ŚDS wraz z terapeutkami wybrali się na wycieczkę rowerową nad jezioro Płotki. Wszystkim dopisywały świetne humory.

Piknik wędkarski



Już po raz szósty 16 czerwca odbył się piknik wędkarski nad jeziorem Kopcze, zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie przy współpracy z Kołem Wędkarskim PZW z Kaczor. Było to spotkanie rekreacyjno- integracyjne dla podopiecznych WTZ i ŚDS. Celem tej imprezy była aktywizacja i terapia w terenie osób niepełnosprawnych. Dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Caritas” było to oczekiwane wydarzenie i fajna zabawa. Prócz zawodów był poczęstunek oraz zabawy integracyjne na świeżym powietrzu.

Turniej sportowy



Dnia 15.06.2016r odbył się VIII Turniej Sportowo- Rekreacyjny Osób Niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 12 w Pile. Organizatorem zawodów był WTZ „Caritas” przy parafii św. Stanisława Kostki w Pile. Udało nam się jako Środowiskowemu Domu Samopomocy zdobyć dwa złote medale w dwóch konkurencjach: toczenie gumowej piłki oraz układanie puzzli. Obydwie konkurencje były na czas. Największym sukcesem dla nas jednak jest zdobycie pierwszego miejsca i Pucharu dla całej drużyny. Po zawodach była zabawa taneczna, oraz ciepły posiłek. Wszystkim dopisywały świetne humory.

Piknik



Dnia 10.06.2016 r. wybraliśmy się do Leżenicy na Piknik połączony z zabawami i różnymi konkurencjami sportowymi. Wspólnie piekliśmy kiełbaski przy ognisku, śpiewaliśmy oraz spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu.

Wycieczka



Dnia 08.06.2016 uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z terapeutką uczestniczyli w zwiedzaniu szlaku w rejonie jeziora Jeleniowego. Głównie były to okolice bagien łączących cieki wodne jeziora Bagiennego i jeziora Płotki. Zwiedziliśmy bunkry ( betonowe, schrony), które są pozostałością po niemieckich umocnieniach pozycji Pilskiej w czasów II wojny światowej. Przewodnikiem był p. Henryk Dębski oraz p. Tadeusz Klejna, dzięki nim nabyliśmy dużo historycznej wiedzy. Następnie odpoczęlismy na kocach, przy słodkim ciastku i napojach. Wszyscy bawili się znakomicie.

XIII Powiatowy Dzień

Godności Osoby Niepełnosprawnej



Dnia 25.05.2016 r W Leżenicy na terenie Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas odbył się XIII Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. Uczestniczyli w nim podopieczni, pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile, delegacje Domów Pomocy Społecznej oraz zaproszeni goście. Obchody rozpoczęła Msza święta, następnie udaliśmy się wspólnym przemarszem z orkiestrą na teren Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas na piknik. Było wiele atrakcji takich jak: karaoke, zabawa taneczna, warsztaty bębniarskie, rzut piłką do bramki. Był również smaczny poczęstunek jak to na pikniku kiełbasa z grilla oraz coś słodkiego.

Marsz dla Życia i Rodziny



Dnia 5.06.2016 roku w niedzielę, o godzinie 12:30 wyruszył Marsz dla Życia i Rodziny poprzedzony Mszą Świętą w kościele św. Antoniego w Pile. Marsz , stanowiący inicjatywę obrony życia, przeszedł trasą spod kościoła św. Antoniego pod pomnik Jana Pawła II. Uczestniczyło w nim kilkaset osób

Przedstawienie Czerwony Kapturek



Dnia 26.04.2016 w Środowiskowym Domu Samopomocy gościliśmy grupę teatralną Muzolaki , która zaprezentowała nam bajkę „ Czerwony Kapturek”. Występ był bardzo ciekawy. Osoby chętne zostały zaangażowane do roli Myśliwego, przyjaciół Myśliwego , Wilka oraz Babci.

Wyprawa do muzeum



Dnia 22 kwietnia, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas wraz z opiekunem zwiedzili Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Przedmiotem zwiedzania były zarówno meble, gabloty z publikacjami Stanisława Staszica- wielkiego Pilanina, ale również została przedstawiona jego biografia, działalność, twórczość a przede wszystkim ważne osoby, które były bezpośrednio z nim związane.

Wielkanocna Radość



Dnia 19.04.2016. w Galerii Vivo, odbyła się Akcja charytatywna Wielkanocna Radość, której celem było zebranie wsparcie dla osób niepełnosprawnych. W czasie trwania akcji , odbyły się warsztaty rękodzielnicze takie jak : wykonywanie palm wielkanocnych oraz kartek świątecznych. Uroczystość uświetniły występy dzieci z Niepublicznego Przedszkola Caritas w Pile oraz inne zespoły instrumentalno- wokalne.

"Wrzosy"



12.04.2016 roku gościliśmy w naszym ośrodku zespół wokalny „ Wrzosy” złożony z seniorów Dziennego Domu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piły. Oprócz wspólnego śpiewania wysłuchaliśmy utwory związane z tematyką wiosenną. Zespół zaprosił nas do wspólnej muzycznej zabawy. Artyści deklamowali również wiersze. Podziękowaliśmy uczestnikom świątecznymi upominkami wykonanymi własnoręcznie przez naszych uczestników a także wspólnym poczęstunkiem. Dziękujemy za mile spędzony czas.

Wizyta w stolarni



Dnia 11.04.2016 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile odwiedzili wraz z terapeutą stolarnie p. Jana Czapiewskiego. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek związanych z obróbką drewna oraz poznaliśmy podstawowe maszyny potrzebne w stolarni.

„ Zbieramy na Hospicjum”



Dnia 7 kwietnia w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas w Pile gościliśmy wolontariuszy Akcji Żonkil „ Zbieramy na Hospicjum”. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas oraz WTZ Caritas w Leżenicy a także kadra włączyli się w zbiórkę pieniędzy na budowę hospicjum. W zamian wszyscy otrzymali symbol tej akcji- żonkil. Kwota zebranych pieniędzy 664,50 zł.

Muzeum



Dnia 1 kwietnia, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas wraz z opiekunem zwiedzili Muzeum Okręgowe im .Stanisława Staszica w Pile. Przedmiotem zwiedzania była zarówno część archeologiczna jak i część historyczna związana z przeszłością Piły, a także meble i wnętrza mieszkalne od połowy XIII w do początku XX w, rzeczy potrzebne do codziennego użytku.

Śniadanie Wielkanocne



21.03.2016 rok, w restauracji „Zacisze” w Szydłowie, odbyło się Śniadanie Wielkanocne dla osób niepełnosprawnych ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile oraz WTZ Caritas w Leżenicy. Na spotkanie przybyło wielu zacnych gości. Po przywitaniu przez ks. Leonarda Zycha ciepłymi, świątecznymi życzeniami, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do tradycji wielkanocnych. Po wspólnym śniadaniu goście oraz osoby niepełnosprawne dostały upominki u zająca.

Rekolekcje Wielkopostne



W Wielkim Tygodniu nasi Parafianie, Niepełnosprawni z placówek Centrum Charytatywno- Opiekuńczego w Pile oraz Przedszkolaki Niepublicznego Przedszkola Caritas w Pile uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych. Rekolekcje wygłosił ks. Tomasz Wierzchowski z Parafii św. Jana Bosko w Pile

Droga Krzyżowa dla osób niepełnosprawnych



18.03.2016 r. w naszym Kościele Parafialnym osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile oraz WTZ Caritas w Leżenicy uczestniczyły wraz z Parafianami w Drodze Krzyżowej.

Ogłoszenie

Poszukujemy kandydata na stanowisko psychologa z pełnymi kwalifikacjami w zawodzie do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Bardzo mile widziany pięcioletni staż pracy w zawodzie. Zainteresowane osoby prosimy o składanie ofert – CV do Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w Pile, ul. Kossaka16; 64-920 Piła.

Światowy Dzień Chorego, 11.02.2016



W Kaplicy Centrum Charytatywno- Opiekuńczym Caritas pod wezwaniem Matki Boskiej z Lourdes zgromadziło się około 100 osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Leżenica oraz z Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas, seniorów , wolontariuszy oraz pracowników centrum na uroczystej eucharystii. Uczestnicy mszy wysłuchali okolicznościowej homilii oraz zostali umocnieni sakramentem chorych jak i pobłogosławieni zostali relikwiami Matki Teresy z Kalkuty. Dalsze świętowanie uroczystości odpustowej z Centrum to udział w seansie filmowym oraz spotkanie przy słodkiej niespodziance.

Środa Popielcowa, 10.02.2016



W Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Pile, parafianie, uczestnicy wraz z kadrą brali udział we Mszy Św, z okazji środy popielcowej po czym wspólnie wybrali się na pielgrzymkę na Drogę Krzyżową do Ujścia w ramach oddania pokuty. Zostaliśmy także ciepło ugoszczeni herbatą w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ujściu.

Bal Karnawałowy, 9.02.2016



Bal Karnawałowy odbył się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Leżenicy. Uczestniczyło w nim ok. 100 osób. Podopieczni wykazali się kreatywnością co do strojów, wszyscy chętnie brali udział w zabawach i konkursach przygotowanych przez kadrę. Wybrano Króla i Królową Balu. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Za muzykę odpowiedzialny był uczestnik Warsztatów- Dj Andrew. Dla wszystkich zgromadzonych przygotowany był ciepły posiłek.

AKCJA PUSTA CHOINKA



Dnia 12.12.2015r. (sobota) Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas zaprasza do Galerii Atrium Kasztanowa w Pile na akcję PUSTA CHOINKA. Do obdarowania jest 160 dzieci - ich marzenia spisali pedagodzy z pilskich szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli a nie są one zbyt wygórowane: ciepła kurtka, buty, plecak, przybory szkolne... Warto przyjść, ściągnąć świąteczną kartkę i zostać Świętym Mikołajem. Akcji towarzyszyć będzie koncert charytatywny. Patronat honorowy nad imprezą objął JE Biskup Edward Dajczak oraz Starosta Pilski i Prezydent Miasta Piły. Zapraszamy do włączenia się w naszą akcję i podzielenia się sercem z najbiedniejszymi Pieniądze na paczki dla dzieci można wpłacać również na konto Centrum Charytatywno - Opiekuńcze Caritas Bank Pekao S.A. II oddział Piła nr 18124017051111000019038067 z dopiskiem PUSTA CHOINKA Podczas akcji Pusta Choinka odbędzie się Koncert Charytatywny, w którym między innymi wystąpią:

• Niepubliczne Przedszkole Caritas nr 1 w Pile
• „Jachson”
• Daria Fiuk
• Tuczyński Chór przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tucznie
• Szkoła Muzyczna w Pile
• Szkoła Podstawowa nr 5 w Pile
• Zespół AVANS ze Szkoły Policji w Pile
• Studio Piosenki Estradowej przy RCK
• Zespół Wokalny „Wrzosy” przy DPS w Pile

Grillowanie na świeżym powietrzu połączone z warsztatami bębniarskimi



06.08.2015 W Tym dniu korzystając z pięknej pogody uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas zorganizowali grilla na świeżym powietrzu. Oprócz pyszności z grilla nie zabrakło gier stolikowych, zabaw sportowych oraz śpiewów. Uczestnicy również w ramach zajęć rozwijali swoją pasję do gry na bębnach.

Warsztaty bębniarskie



28.07.2015 Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas rozwijają swoją pasję poprzez grę na bębnach. Warsztaty zostały przeprowadzone pod przewodnictwem pani Ewy Staśkiewicz Niemczewskiej. Uczestnicy siedząc w kręgu bębniarskich mogli doskonalić naukę grę na bębnach. Były to zajęcia twórcze, rozwijające, poznaliśmy nowe instrumenty. Jednak najważniejszy był kontakt z sobą i innymi ludźmi. Gra na bębnach wyzwala w nas nowe możliwości.

Zakończenie roku terapeutycznego połączone z dyskoteką



04.07.2015 Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy zakończyli rok terapeutyczny. Był to bardzo dobry rok dla uczestników, dlatego też zakończyli go wspólnymi wspomnieniami oraz dyskoteką. Rozdane zostały dyplomy za udział w terapii. Dyskoteka połączona z zabawami oraz słodkim poczęstunkiem. Wszyscy dobrze się bawili w końcu spotykamy się już za trzy tygodnie.

29.06.2015



Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Caritas” udali się na piknik rekreacyjno-integracyjny, który odbył się przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Leżenicy. Spotkanie się z uczestnikami WTZ Leżenica sprawiło nam wiele przyjemności. Przy ognisku piekliśmy kiełbaski, nie zabrakło wspólnego śpiewu. Oprócz grillowanych pyszności kosztowaliśmy różne słodkości. Na świeżym powietrzu braliśmy udział w różnych zabawach połączonych z konkurencjami sportowymi. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę za udział w zabawie.

24.06.2015



Już po raz czwarty odbył się piknik wędkarski nad jeziorem Kopcze, zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie przy współpracy z Kołem Wędkarskim PZW z Kaczor. Było to spotkanie rekreacyjno- integracyjne dla podopiecznych WTZ i ŚDS. Celem tej imprezy była aktywizacja i terapia w terenie osób niepełnosprawnych. Dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Caritas” było to oczekiwane wydarzenie. Nawiązali nowe znajomości, był to dla nich prawdziwy wypoczynek na łonie natury. Uczestniczka Ania zdobyła I miejsce w kategorii przygotowanej dla kobiet.

23.06.2015 r.



23.06.2015r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Caritas” wzięli udział w VII Turnieju Sportowo-rekreacyjnym Osób Niepełnosprawnych. Turniej odbył się pod patronem Starosty Pilskiego Franciszka Tamasa. Jak co roku odbył się w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Lelewela 140 w Pile. W zawodach wzięli udział: Paweł W., Ewa K., Krystian G., Michał O., i Sławek S. Zdobyliśmy cztery medale indywidualne oraz puchar za pierwsze miejsce drużynowo. Oprócz zawodów sportowych organizatorzy przewidzieli wspólny posiłek I dyskotekę. Zwycięzcą gratulujemy!

20.06.2015 r.



Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Caritas” uczestniczyli w Diecezjalnej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Wolontariuszy w Skrzatuszu. Pielgrzymka rozpoczęła się Konferencją ks. Jana Kaczkowskiego. Eucharystia odbyła się pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka. W przerwie przewidziany był „czas dla przyjaciela- wspólna integracja. Pielgrzymkę zakończyliśmy czuwaniem modlitewnym połączonym ze śpiewem i katechezą ks. Jana Kaczkowskiego. Nie zabrakło wspólnego posiłku.

XII Powiatowy Dzień Godności

Osoby Niepełnosprawnej



Piła, 29 maja 2015

Park na Wyspie

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w XII Powiatowym Dniu Godności Osoby Niepełnosprawnej, który odbył się pod patronatem Starosty Pilskiego Franciszka Tamasa. Ten uroczysty dzień rozpoczęliśmy od Mszy św. w Kościele p.w. św. Stanisława Kostki. Potem w kolorowym korowodzie wszyscy przeszliśmy na Wyspę, gdzie odbyły się pokazy artystyczne WTZ i ŚDS z powiatu pilskiego. Uczestnicy wraz z terapeutami przygotowali etiudę pt: „Kopciuszek”. W trakcie imprezy odbył się kiermasz prac osób niepełnosprawnych. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku oraz kiełbasek z grilla.

25- lecie Caritas Diecezji

Koszalińsko–Kołobrzeskiej



Obchody 25-lecia Caritas Diecezji Koszalińsko–Kołobrzeskiej w dniu 26.04.2015r. rozpoczęły się uroczystą Eucharystią w koszalińskiej katedrze. Ksiądz Biskup Edward Dajczak wraz z ks. Biskupem Krzysztofem Zadarko celebrował ją jako dziękczynienie za 25 lat działań Caritas w diecezji oraz za wszystkich, którzy się w te działania zaangażowali. Na wspólnej modlitwie wokół ks. Biskupa Edwarda zgromadzili się licznie kapłani a wśród nich dyrektor Caritas Polska ks. Prał. Marian Subocz, dyrektor Caritas diecezji ks. Tomasz Roda. W radosnym dziękczynieniu uczestniczyli lokalni politycy i samorządowcy, prezesi Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas, wolontariusze i przyjaciele. Druga część obchodów jubileuszowych miała miejsce w Filharmonii Koszalińskiej. Po Eucharystii wszyscy, którzy na nią przybyli udali się do Filharmonii. Z okazji jubileuszy był czas by podziękować i wyróżnić szczególnie zasłużone osoby. Wśród wyróżnionych był dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego w Pile ks. Leonard Zych, który otrzymał nagrodę okolicznościową za szeroką działalność na rzecz osób wykluczonych społecznie, ubogich, chorych i niepełnosprawnych. Spotkanie uświetnił występ zespołu Muzyki Sakralnej Lumen z Poznania z fragmentami Oratorium Miłosierdzie Boże do słów św. siostry Faustyny Kowalskiej i muzyki Zbigniewa Małkowicza. Wszyscy pracownicy placówek działających przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym w Pile składają ks. Dyrektorowi Leonardowi Zychowi najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy szacunku oraz życzą dalszej wytrwałości w pełnieniu powierzonych zadań.

MUZYCZNE PRZEDSTAWIENIE



Dnia 26.03.2015 r. (czwartek) w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas w Pile odbyło się muzyczne przestawienie nawiązujące do tradycji i symboliki świąt Wielkanocnych. Przestawienie przeprowadziła pani Agnieszka Kopacz i pan Piotr Belak z „Okrzyku Radości”

ŚNIADANIE WIELKANOCNE



W dniu 25.03.2015 r. (środa) odbyło się śniadanie wielkanocne, które jak co roku obchodzimy wspólnie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy. Śniadanie odbyło się w Restauracji Zacisze w Szydłowie. W spotkaniu uczestniczyło wielu zaproszonych gości.

Dzień Kobiet w Środowiskowym Domu Samopomocy „Caritas”



Podopieczne Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z paniami terapeutkami z okazji Dnia Kobiet wybrały się do kawiarni w Galerii Kasztanowej na pyszne desery i kawę. Tego dnia nasze panie celebrowały ten dzień we własnym gronie, wspólnie wybrały się na spacer. Oprócz życzeń panie otrzymały również słodkie upominki. Dobrze być Kobietą !

Rekolekcje Wielkopostne



02-03.03.2015 w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Piłe-Motylewie odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Caritas”, Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas” w Leżenicy oraz wiernych z parafii. Rekolekcje wygłosił ks. Przemysław Cholewa SDB. Rekolekcje dotyczyły tematyki sakramentu spowiedzi św. i sakramentu Eucharystii. Ksiądz po przez rozważania pomógł nam pochylić się na ich tajemnicą. Dzięki prostemu i zrozumiałemu podejściu mogliśmy ujrzeć jak często w rutynie codzienności zatracamy istotę tych sakramentów. Jednocześnie wskazał drogi jakimi powinniśmy pójść by móc w każdym z tych widzialnych znaków niewidzialnego Boga mogli doświadczać żywej i prawdziwej relacji z kochającym nas Jezusem Chrystusem. Po czasie spędzonym w kościele i po powrocie do ośrodka na podopiecznych czekała drożdżówka i ciepłe kakao. W ośrodku następnie odbywały się w poniedziałek zajęcia integracyjne polegające na wspólnym śpiewaniu – karaoke. Drugiego dnia po powrocie z kościoła uczestnicy również otrzymali ciepłe kakao i słodką bułkę a następnie udali się do kina na film.

26-27.02.2015



Centrum Integracji Społecznej przy centrum Charytatywno-Opiekuńczym „Caritas” w Pile zorganizowało dwudniowe ferie zimowe dla dzieci uczestników Centrum. Dzieci miały możliwość skorzystać z atrakcji jakie znajdują się w Ośrodku Hipoterapii i Rehabilitacji w Stobnie. Dzieci były również w kinie Helios na komedii przygodowej pt.: „Pingwiny z Madagaskaru”. Atrakcją było również wyjścia do restauracji KFC na obiad. Dzieci miło spędziły zorganizowany czas, a wszystko to w ramach integracji społecznej.

Środa Popielcowa



18.02.2015 w Kościele Parafialnym P.W. Matki Bożej Częstochowskiej w Motylewie odbyła się Msza Św. rozpoczynająca okres Wielkiego Postu, czyli czas 40-dniowego przygotowania paschalnego, a zarazem okres pokuty w Kościele. Msza Św. odprawiona została przez Proboszcza ks. Leonarda Zycha, który posypał wiernym głowy popiołem na znak pokuty. We Mszy Św. wzięli udział kadra i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy oraz wierni z Parafii Motylewo. Po Mszy Św. uczestnicy okres Wielkiego Postu rozpoczęli pielgrzymką do Parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja w Ujściu gdzie zwiedzili kaplice położone na wzgórzach w Kalwarii Ujskiej. Zwiedziliśmy również dawny Kościół ewangelicko-augsburski z lat 1850-52 zbudowany przez protestantów na miejscu ujskiego zamku obecnie galeria na Starym Rynku. Dzień zakończyliśmy wszyscy wspólnym posiłkiem.

Droga Krzyżowa



W piątek 20.02.2015 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas wraz z Warsztatami Terapii Zajęciowej Caritas uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Motylewie. Uczestnicy wraz z terapeutami z obu placówek przygotowali i czytali rozważania do wszystkich stacji. Na nabożeństwie byli obecni także parafianie. Wspólna modlitwa i zaduma nad męką i śmiercią Pana Jezusa nie skończyła się wraz z końcem nabożeństwa. Po przybyciu do ośrodka i zjedzeniu słodkiej bułki i wypiciu gorącego kubka kakao uczestniczy oglądali film „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona.

Salon Fryzjerski



Nasi uczestnicy mieli możliwość skorzystać z usług fryzjerów uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile kształcących się w zawodzie: fryzjer pod opieka Pani mgr Anny Pawlaczyk. Środowiskowy Dom Samopomocy na kilka godzin przeobraził się profesjonalny salon fryzjerski , w którym nasi niepełnosprawni uczestnicy, poprzez piękne fryzury, mogli zyskać nowe wizerunki, zadowolenie i uśmiechy na twarzach. Dziękujemy

Skecz kabaretowy pt: „Randka w Ciemno”



Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przygotowali skecz kabaretowy pt: „Randka w Ciemno” dla swoich kolegów. Wystąpili podczas zabawy walentynkowej. Dzięki doskonałej obsadzie aktorskiej Pawła ,Ewy. Tereski oraz Ani występ był ciekawy, zabawny, było dużo śmiechu a oto przecież naszym aktorom chodziło by wszyscy się dobrze bawili.

Zabawa Walentynkowa



13. 12.2015 w naszym Domu odbyła się zabawa walentynkowa. Ten dzień rozpoczęliśmy wcześniejszymi przygotowaniami dekoracją naszej kawiarenki, robiąc dla siebie kartki walentynkowe, szyjąc serduszka którymi się wzajemnie obdarowaliśmy. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Wszyscy bawiliśmy się przy muzyce, były gry i zabawy. Było bardzo magicznie jak to w walentynki.

Tłusty Czwartek 2015



Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy świętowali tego dnia ostatni czwartek przed wielkim postem. To ostatni tydzień karnawału. W tym dniu dozwolone jest objadanie się słodkościami. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. By w naszym Domu się wiodło uczestnicy zasiedli przy stole pełnym słodkości. Nie zabrakło zabaw i quizów związanych z tym staropolskim obyczajem.

Wspomnienie NMP z Lourdes oraz

XXIII Światowy Dzień Chorego.



11 Lutego 2015 w Środowiskowym Domu Samopomocy „Caritas” została odprawiona Msza Św. w intencji osób chorych oraz został udzielony Sakrament Namaszczenia Chorych. Msza Św. została odprawiona przez Proboszcza Ks. Leonarda Zycha. We Mszy Św. wzięli udział uczestnicy i kadra Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy ich rodzice i opiekunowie oraz wierni z Parafii P.W. Matki Boskiej Częstochowskiej w Motylewie Uczestnicy ŚDS Caritas oraz WTZ Leżenica po uroczystej Mszy Św. udali się do kina „Helios” na film pt: „Paddington” oraz na poczęstunek do KFC.

ZBIÓRKA NA RZECZ UKRAINY – 6.02.2015 r.



Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy CARITAS w Pile włączyli się w pomoc dla mieszkańców Ukrainy objętymi działaniami wojennymi. Nasi podopieczni dołączyli do mieszkańców powiatu pilskiego i zbierali żywność o długiej dacie ważności, środki czystości i produkty pierwszej potrzeby. Nad całą akcją czuwał i koordynował dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego CARITAS pw. Matki Bożej z Lourdes w Pile - ks. Leonard Zych. Ufamy, że piękna akcja zmobilizuje wielu ludzi dobrej woli, przez co będzie możliwa pomoc jak największej liczbie potrzebującym w Ukrainie.

Niech żyje bal



23.01.2015 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w zabawie karnawałowej. Bal rozpoczęliśmy wcześniejszymi przygotowaniami: wykonaliśmy samodzielnie maski, szyliśmy stroje, dekorowaliśmy salę, były balony, serpentyny. W takim karnawałowym nastoju bawiliśmy się przy muzyce dyskotekowej. Nie zabrakło zabaw, quizów i słodkiego poczęstunku. Jak co roku wybieraliśmy króla i królową balu. W tym roku koronę założyli Ania G. i Maciej M. Zabawa była karnawałowa, miło ją będziemy wspominać.

XIII OTWARTY TURNIEJ BOWLINGOWY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH



16.01.2015 r. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy wzięli udział w XIII Otwartym Turnieju Bowlingowym osób niepełnosprawnych, które odbyło się w kręgielni Hotelu „Rodło” w Pile. Zawody rozgrywane były w trzech kategoriach. Nasi uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas jako drużyna zdobyli szóste miejsce w kategorii rozgrywki: opiekunowie gratulujemy Panu Henrykowi z WTZ Leżenica, który staną na podium i zajął zasłużone pierwsze miejsce. Organizatorzy przygotowali dla nas wiele atrakcji: Zjedliśmy pyszną pizzę i potańczyliśmy na zorganizowanej dyskotece. Dla wszystkich były przygotowane nagrody. Mimo dużej rywalizacji miło spędziliśmy czas, przecież o zabawę tutaj chodzi.

Kolędowanie z zespołem wokalnym „Wrzosy”



15.01.2015 roku gościliśmy w naszym ośrodku zespół wokalny „ Wrzosy” złożony z seniorów Dziennego Domu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społeczne z Piły. Oprócz wspólnego kolędowania wysłuchaliśmy utwory związane z tematyką zimową. Zespół zaprosił nas do wspólnej muzycznej zabawy. Artyści deklamowali również wiersze. Wszyscy razem podzieliliśmy się opłatkiem. Złożyliśmy sobie noworoczne życzenia. Podziękowaliśmy uczestnikom świątecznymi upominkami wykonanymi własnoręcznie przez naszych uczestników. Dziękujemy za mile spędzony czas.

Spotkanie opłatkowe



17.12.3014 roku odbyło się spotkanie opłatkowe uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile i Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy. Było to wyjątkowe spotkanie gdyż Warsztaty Terapii Zajęciowej świętowały w tym dniu 5-lecie swojego istnienia. W tym dniu do restauracji Zacisze w Szydłowie przybyło wiele znamienitych gości. Byli przedstawiciele gminy Szydłowo wraz z panem Wójtem Dariuszem Chrobakiem, przedstawiciele Starostwa, radny sejmiku województwa wielkopolskiego – pan Marcin Porzucek, Pani Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie i wielu innych życzliwych nam osób. Na nasze spotkanie przybył specjalnie z Koszalina Dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Tomasz Roda. Ten wyjątkowy czas upłynął nam na jedzeniu wigilijnych potraw, integracji obu placówek Caritasu przy wigilijnym stole jak i na wspólnym śpiewaniu kolęd.

Wizyta Państwa Porzucek 16.12.2014



We wtorek 16 grudnia 2014 naszą placówkę odwiedzili bardzo zacni goście. Pan Marcin Porzucek – radny sejmiku wojewódzkiego i pani Magdalena Porzucek – radna powiatu pilskiego. Przynieśli zakupione prezenty w ramach akcji Caritasu „Pusta Choinka” i zwiedzili nasz ośrodek zapoznając się z jego funkcjonowaniem i uczęszczającymi do niego podopiecznymi

„Pusta Choinka”



13.12.2014 roku w Centrum Handlowym Atrium Kasztanowa miała miejsce po raz trzeci akcja „Pusta Choinka”, która była zorganizowana przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wraz z Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas pw. Matki Bożej z Lourdes w Pile. Wolontariusze Caritasu w Galerii Kasztanowa kwestowali zachęcając wszystkich odwiedzających do wsparcia akcji i pomocy dzieciom z ubogich rodzin. Potrzebujące dzieci zostały wytypowane przez pedagogów z pilskich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz z terenu Gminy Szydłowo, którzy nadesłali konkretne potrzeby najmłodszych mieszkańców naszego miasta i sąsiedniej gminy. Na ozdobach choinkowych napisane były imiona dzieci, wiek oraz prezent o którym marzą. Do obdarowania było aż 160 dzieci! Odwiedzający w tym dniu galerię Kasztanowa, który zdecydowali się wesprzeć akcję Caritasu mogli dokonać zakupów wymarzonych przez dzieci prezentów w pobliskich sklepach w galerii i przynieść je do stoiska Caritasu. W czasie trwania kwesty odbywały się różne występy wokalne i teatralne. Nad Akcją honorowy patronat objęli ks. Biskup Edward Dajczak – Ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Starosta Powiatu Pilskiego – pan Franciszek Thomas, Prezydent Miasta Piły – pan Piotr Głowski. Współorganizatorem akcji była Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski z panem prezesem Grzegorzem Marciniakiem i Centrum Handlowe Atrium Kasztanowa z panią dyrektor Mariolą Chmielewską. Dzięki życzliwości wielu sponsorów możliwe było sprawne przeprowadzenie akcji jak i zrealizowanie zamierzonego celu. Otwartość ludzi odwiedzających galerię była duża. Często ludzie oprócz życzenia danego dziecka dokupywali jeszcze dodatkowe rzeczy. Byli i też tacy co ufundowali więcej niż jedną paczkę. Wszystkim za każdy wyraz dobroci płynący z serca składamy serdeczne Bóg Zapłać.

Spotkanie mikołajkowe w Centrum Integracji Społecznej w Pile



09. XII. 2014 r. uczestnicy Centrum Integracji Społecznej wraz ze swoimi pociechami wzięli udział w spotkaniu mikołajkowym. Spotkanie rozpoczęliśmy słodkim poczęstunkiem, słuchaliśmy świątecznych piosenek. Były zabawy i quizy o tematyce świątecznej. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Każde dziecko otrzymało ciepłą, zimową kurtką oraz ufundowane przez Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych słodkie upominki.

Mikołajki



05.12.2014 r. uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy odwiedził mikołaj z pełnym workiem prezentów. Każdy uczestnik został obdarowany przez mikołaja słodkim upominkiem. Tego dnia nie zabrakło słodkości, zabaw i quizów świątecznych oraz wspólnego śpiewania piosenek świątecznych. Drogi mikołaju czekamy w przyszłym roku.

Zabawa andrzejkowa



Dnia 28.11.2014 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy jak co roku wzięli udział w zabawie andrzejkowej połączonej z imieninami naszych uczestników Andrzeja D. i Andrzeja B.. Odśpiewaliśmy naszym solenizantom huczne sto lat. Zabawę rozpoczęliśmy od słodkiego poczęstunku. Przypomnieliśmy sobie wróżby z dzieciństwa. Oczywiście wszystko traktowaliśmy z „przymrużeniem oka” przecież to tylko zabawa . Bawiliśmy się wspólnie wróżąc sobie nawzajem, łączyliśmy te wróżby z konkursami i wesołą zabawą. Ustawialiśmy buty w kolejce do drzwi, kto pierwszy wyjdzie za mąż. Prawdziwym wyzwaniem było stworzenie czytelnego kształtu z wosku lanego przez klucz. Przygotowaliśmy jeszcze wiele innych zabaw. Było dużo śmiechu jak to w Andrzejki .

PUSTA CHOINKA



Już w najbliższą sobotę 13.12.2014r. Centrum Charytatywno -Opiekuńcze Caritas zaprasza do Galerii Atrium Kasztanowej w Pile na akcję PUSTA CHOINKA. Do obdarowania jest 160 dzieci - ich marzenia spisali pedagodzy z pilskich szkół, a nie są one zbyt wygórowane: ciepła kurtka, buty, plecak, przybory szkolne... Warto przyjść, ściągnąć świąteczną kartkę i zostać Świętym Mikołajem. Akcji towarzyszyć będzie koncert charytatywny. Patronat honorowy nad imprezą objął JE Biskup Edward Dajczak oraz Starosta Pilski i Prezydent Miasta Piły. Zapraszamy do włączenia się w naszą akcję i podzielenia się sercem z najbiedniejszymi Pieniądze na paczki dla dzieci można wpłacać również na konto Centrum Charytatywno - Opiekuńcze Caritas Bank Pekao S.A. II oddział Piła nr 18124017051111000019038067 z dopiskiem PUSTA CHOINKA

W trakcie Akcji Pusta Choinka odbędzie się koncert charytatywny, w którym wezmą udział:

• Niepubliczne Przedszkole nr 1 w Pile
• Zespół Wokalny Wrzosy
• Magdalena Kujawska + „ Jachson”
• Zespół Muzyczny „Sza-Man” - Daria Fiuk
• Tuczyński Chór przy Gminy Ośrodek Kultury w Tucznie
• Szkoła Muzyczna w Pile
• Dominika Wróbel
• Teatr RCK
• Szkoła Podstawowa nr 5 w Pile


POMOC Z NIEMIEC



Powoli zbliża się zima. Dzięki naszym Przyjaciołom z Niemiec nasi Podopieczni mają możliwość zaopatrzenia się w cieplejsze ubrania bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dzięki temu na pewno nie zmarzną w chłodniejsze dni.

Występ zespołu wokalnego „Wrzosy”



Dnia 14.X.2014 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy wystąpił zespół wokalny „Wrzosy”, złożony z seniorów Dziennego Domu Pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile. Zespół umilił swoim występem czas naszych podopiecznych. Zaprezentowany program był bardzo różnorodny o tematyce jesiennej. Oprócz piosenek artyści deklamowali również wiersze. W podziękowaniu za piękny koncert uczestnicy podarowali artystą własnoręcznie wykonane prace. Występ bardzo nam się podobał. Czekamy na kolejny. Dziękujemy !

Dzień integracyjny – piknik w Ostrowcu – 26.09.2014 r.



Uczestnicy Centrum Integracji Społecznej wraz ze swoimi pociechami wzięli udział w pikniku rodzinnym w Centrum Charytatywnym Caritas w Ostrowcu. Korzystając z urokliwości miejsca wybraliśmy się na spacer po lesie. Można było skorzystać z atrakcji wodnych. Dla najmłodszych były konkursy, gry i zabawy oraz dużo słodkich upominków. Nie zabrakło wspólnego ogniska oraz dyskoteki. Wszyscy miło wspominają ten dzień.

Ostrowiec



Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy 16.09.2014 r. wzięli udział w pikniku w Ośrodku Charytatywnym Caritas w Ostrowcu. Korzystaliśmy z miejscowych atrakcji, pływaliśmy rowerami wodnymi podziwiając otaczające nas widoki. Nie mogliśmy odmówić sobie spaceru po pięknym lesie, podczas którego zbieraliśmy grzyby. Były zabawy sportowe na świeżym powietrzu oraz ognisko. Pogoda nam dopisała, miło wspominamy ten dzień.

WYCIECZKA DO WARSZAWY I PUŁTUSKA



W dniach 22-24 sierpnia 2014 roku odbyła się wycieczka grupy uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy oraz grupy uczestników Warsztarów Terapii Zajęciowej w Leżenicy do Warszawy i Pułtuska. 22 sierpnia wyjechaliśmy z Piły do miejscowości Komornica koło Warszawy, a po drodze zwiedziliśmy Lotnisko Modlin oraz Twierdzę Modlin. Następnie udaliśmy się miejsca zakwaterowania. Po obiadokolacji odbyły się zawody strzeleckie. Wieczorem bawiliśmy się na dyskotece. Następnego dnia wczesnym rankiem po śniadaniu udaliśmy się autokarem do Warszawy, gdzie towarzyszyła nam pani przewodnik, która w bardzo interesujący i ciekawy sposób opowiadała nam o naszej stolicy. Zwiedzaliśmy wiele ciekawych miejsc stolicy jak np.: Stadion Narodowy, Łazienki Królewskie, Zamek Królewski... Po powrocie z Warszawy czekała na nas obiadokolacja a po niej kolejne atrakcje. Odbyła się również druga część konkursu strzeleckiego. Następnego dnia wycieczki udaliśmy się do Pułtuska. Czekał na nas grill oraz rejs gondolami po Narwii. Spacerowaliśmy po najdłuższym rynku w Europie oraz zwiedziliśmy Pałac Biskupów. Szczęśliwi, zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do Piły. Dziękujemy organizatorom oraz ludziom dobrek woli, którzy otoczyli nas opieką i wielkim sercem oraz wspaniałą gościnnością. Bez nich nie było by tak wspaniałej wycieczki.

X Ogólnopolski Festiwal Piosenki żołnierskiej Seniorów I Osób Niepełnosprawnych w Bornem Sulinowie 21.08.2014r



Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i WTZ Leżenica już po raz czwarty wzięli udział w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Jak co roku przygotowaliśmy swój repertuar. Wyśpiewane piosenki spotkały się dużym uznaniem słuchaczy. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Gościnnie wystąpiła kabaretowa postać Genowefa Pigwa, oraz zespół Big Bend Marcina Jarczewskiego .Zawalczyliśmy również o Puchar Starosty Szczecineckiego biorąc udział w zawodach strzeleckich. Nie zabrakło pyszności w postaci grochówki i grilla. Pogoda dopisała. W duchu żołnierskiej piosenki miło spędziliśmy dzień. Już nie możemy się doczekać przyszło rocznego festiwalu.

IV PIKNIK WĘDKARSKI W KACZORACH



26 czerwca Środowiskowy Dom Samopomocy i WTZ z Leżenicy wzięli udział w IV Pikniku Wędkarskim zorganizowanym w Kaczorach nad jeziorem Kopcze. Główną atrakcją przygotowaną przez organizatorów były zawody wędkarskie. Tak jak w poprzednich latach pierwsze miejsce zdobył Andrzej Łykus WTZ Leżenica. Gratulujemy ! Nasza uczestniczka Ania G. została wyróżniona specjalną nagrodą za złowienie największej ryby. Oprócz zawodów wędkarskich odbyło się wiele atrakcji takich jak zawody sportowe, zabawy i konkursy oraz poczęstunek przewidziany dla wszystkich uczestników. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Dziękujemy organizatorom za wspólnie spędzony czas.

VI Turniej Sportowo – Rekreacyjny Osób Niepełnosprawnych



Dnia 25.06.2014r. mieliśmy przyjemność uczestnictwa w Turnieju Sportowo – Rekreacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych, zorganizowanym przez WTZ ,,Caritas’’ przy Parafii Św.Stanisława Kostki w Pile. Drużyna z naszego ośrodka godnie reprezentowała naszą placówkę w konkurencjach takich jak: wyścig na wózkach, slalom, przynieś ringo, celny strzał, kto niżej i podbijanie balonika. Zawodom towarzyszyła sportowa walka fair play i znakomita zabawa. Uczestnicy oraz zaproszeni goście mogli skorzystać z pysznego poczęstunku. Na zakończenie zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Drużyna z naszego ośrodka zajęła I miejsce w tym Turnieju i otrzymała puchar oraz piękną nagrodę rzeczową. Natomiast w indywidualnych rozgrywkach sportowych zdobyliśmy 3 złote medale i 1 brązowy medal. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a nasza drużyna wróciła z uśmiechem na twarzy oraz wspaniałymi nagrodami.

Baśnie Świata dla dzieci



W dniu 24.06.2014r. mieliśmy ogromną przyjemność zaprezentować sztukę „Baśnie Świata”, którą dedykowaliśmy dzieciom naszego Niepublicznego Przedszkola „Caritas” w Pile. Gorące i pełne ciekawości świata przyjęcie sprawiło nam wiele radości. Podróż dookoła świata z młodymi podróżnikami była wspaniałą zachętą do czytania książek i podróżowania po świecie, pełnym kolorowych przygód i wrażeń.

Podsumowanie roku 2013/2014



Dnia 24.06.2014r. odbyło się uroczyste podsumowanie roku terapeutycznego, połączone z imieninami Danuty Z. i urodzinami Anny K. oraz pożegnaniem psycholog Ewy, która pracowała z nami ponad 8 lat. W trakcie obchodów grupa teatralna zagrała sztukę teatralną „Baśnie Świata”, grupa zaśpiewała wspólnie pieśń ludową. Ponadto nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów dla każdego uczestnika, naszych praktykantów Moniki, Błażeja i Michała oraz kadry ŚDS i każdy miała okazję usłyszeć jakie sukcesy i zasoby zostały przez innych docenione. Uczestniczki naszego domu upiekły pyszne ciasta w ramach zajęć pracowni gospodarstwa domowego. W trakcie uroczystości łzy przeplatały się ze śmiechem. W pełni usatysfakcjonowani przygotowujemy się do urlopu wakacyjnego.



Wyjazd do Bydgoszczy



Dnia 21.06.2014r. grupa teatralna „Abisal” odbyła wycieczkę do Bydgoszczy, w trakcie której zaprezentowała twórczość poetycką z tomiku „Rozplątane litery”. Wycieczka była pełna atrakcji – odwiedziliśmy Kościół Akademicki, Stary Rynek, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Ogród Botaniczny, wybrzeże Brdy w trakcie Zawodów Skuterów Wodnych. Mnóstwo atrakcji i przeżycia artystyczne dały wiele niezapomnianych wrażeń, pozwoliły zaprezentować naszą twórczość poetycką przy akompaniamencie klarnetu Feliksa Faryno i tańczących na wietrze baniek mydlanych i piór anielskich. Wróciliśmy spełnieni, szczęśliwi, pełni pozytywnej energii….



Spektakl „Baśnie Świata”



Dnia 18.06.2014r. w ramach współpracy Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej L.-W. i Działu Animacji Kulturalno-Rekreacyjnej grupa „Abisal” zagrała spektakl dla dzieci „Baśnie Świata”. Zabraliśmy młodych widzów do baśniowego świata Japonii, Oceanii i Polski. Spektakl zagraliśmy na osiedlu Jadwiżyn. Sztuka cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci, które z ogromną ciekawością świata oglądały naszą sztukę. Dzieci okazały się bardzo miłymi odbiorcami naszej sztuki! Dziękujemy Wam za poruszające przyjęcie i radość, jaką nas obdarowałyście!!!

Wspólne grillowanie



Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział we wspólnym grillowaniu. Szczególnym uznaniem cieszyły się konkurencje sportowe. Podczas mile spędzonego czasu nie zabrakło, dobrej muzyki, pieczonych kiełbasek i innych grillowanych smakołyków przygotowanych przez naszych podopiecznych. Pogoda dopisała i wszystkim udzielił się dobry humor.

Pielgrzymka do Skrzatusza



Dnia 7.06.2014 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i WTZ z Leżenicy wzięli udział w II Diecezjalnej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin oraz Wolontariuszy. Eucharystia odbyła się pod przewodnictwem JE Biskupa Krzysztofa Zadarko. Uczestnicy przygotowali prace z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Po poświęceniu wizerunku św. Jana Pawła II odbyło się czuwanie modlitewne połączone z katechezą ks. prałata Stanisława Łady. Pielgrzymka zakończyła się wspólnym posiłkiem.

XI Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej



16 maja 2014 r. pod patronatem Starosty Pilskiego Mirosława Mantaja obchodziliśmy XI Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. Tym razem obchody odbyły się w Kaczorach. Po uroczystej Mszy Świetej uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy"Caritas " i WTZ w Leżenicy wraz z innymi placówkami przemaszerowali na stadion w Kaczorach. Na miejscu odbyły sie oficjalne uroczystości wraz z zaproszonymi gośćmi naszego powiatu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy artystyczne w wykonaniu osób niepełnosprawnych. Był również czas na wspólny posiłek i podzwianie pięknych prac rękodzielniczych wykonanych przez podopiecznych. Uroczystość zakończyła się wspólną zabawą taneczną na swieżym powietrzu.

Śniadanie Wielkanocne w CIS

Śniadanie Wielkanocne w Centrum Integracji Społecznej w Pile. Uczestnicy CIS w Pile, działającego przy Centrum Charytatywno - Opiekuńczym Caritas, mieli okazję usiąść wspólnie do świątecznie zastawionego stołu. Ksiądz Leonard Zych, dyrektor Centrum, poświęcił pokarmy, wszyscy wspólnie odmówili modlitwę, a przybyli goście, przedstawiciele władz, złożyli życzenia. Dzieci uczestników, dzięki wsparciu Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile, otrzymały świąteczne paczki.

Śniadanie Wielkanocne

Dnia 10 kwietnia w naszym Centrum, tradycyjnie już, usiedliśmy wwszyscy do wspólnego stołu, aby wspólnie podzielić się radością zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przybyli goście złożyli życzenia od władz, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy zaprezentowali krótki program artystyczny, ks. Leonard poświęcił pokarmy, po czym wszyscy wspólnie usiedliśmy do tradycyjnych wielkanocnych potraw.

Droga Krzyżowa

W dniu 11.04.2014r. w kościele parafialnym Matki Bożej Częstochowskiej w Pile Motylewie zgromadziło się około 100 osób niepełnosprawnych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy, i miejscowych parafian na Dialogowanej Drodze Krzyżowej. Drogę Krzyżową prowadzili uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy, Andrzej i Ania. Po zakończonym Nabożeństwie uczestnicy złożyli pod Krzyżem Misyjnym znicze – Kanonizacyjną Iskrę Bożego Miłosierdzia.

Rekolekcje Wielkopostne

W dniach 6.04 – 8.04.2014 r. gościliśmy w naszej parafii Salezjanina Księdza Mirosława Pluskote, który wygłosił Rekolekcje Wielkopostne. Ksiądz Mirosław w ramach Rekolekcji spotkał się również z dziećmi Niepublicznego Przedszkola Caritas, uczestnikami zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy, i chorymi z Duszpasterstwa Chorych przy Centrum Caritas. Księże Mirosławie staropolskie ,,Bóg zapłać’’ za piękne i dynamiczne Rekolekcje Wielkopostne.

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY

Niby do Wielkanocy jeszcze trochę czasu, ale uczestnicy Środowiskowego Domu już przygotowują Świąteczne dekoracje. Intensywne prace trwają - niektóre z nich można obejrzeć na fotografiach. Prace można zakupic bezpośrednio w ŚDS - zebrane w ten sposób pieiądze przeznaczone zostaną na wycieczkę dla uczestników.

W ramach akcji Caritas Polska, we współpracy z Caritas Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej Centrum Charytatywno - Opiekuńcze Caritas wysłało 7 paczek dla rodzin potrzebujących na Ukrainie. Paczki przygotowali nie tylko placówki - Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Leżenicy i Przedszkole Niepubliczne, ale aktywnie włączyli się również rodzice dzieci z przedszkola, którym gorąco dziękujemy za okazane serce. O szczegółach akcji można przeczytać tutaj: http://www.koszalin.caritas.pl/component/content/article/75-2014/476-ukr

XXII Światowy Dzień Chorego

W dniu 11 lutego 2014r w Centrum Charytatywno Opiekuńczym obchodziliśmy XXII Światowy Dzień Chorego. Msze Świętą ze wspomnieniem Matki Bożej Lourdes odprawił ks.Leonard Zych.W Mszy Świętej uczestniczyły osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy.a także seniorzy,parafianie Piła - Motylewo oraz uczestnicy Centrum Integracji Społecznej z Piły.W uroczystości wzieło udział ponad sto osób. Po Mszy Świętej ks. Leonard Zych udzielił Sakramentu Namaszczenia Chorych Nie zabrakło spotkania przy wspólnym posiłku oraz słodkim poczęstunku. Całość tak pięknej uroczystości dopełniło wspólne wyjście podopiecznych do kina.

Bal karnawałowy

W dniu 24 stycznia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wzieli udział w balu karnawałowym.Zabawę poprzedziły wcześniejsze przygotowania strojów i własnoręcznie przygotowanych masek ozdobnych. Nie zabrakło tanecznej muzyki karnawałowych zabaw oraz słodkiego poczestunku.Na zakończenie imprezy wybraliśmy króla i kólową balu a dobry humor udzielił się wszystkim naszym podopiecznym.

Turniej Bowlingowy

W dniu 10.01.2014 r. mieliśmy przyjemność uczestnictwa w XII Otwartym Turnieju Bowlingowym Osób Niepełnosprawnych w kręgielni Hotelu ,,Rodło’’ w Pile. Uczestnicy i kadra naszego ośrodka godnie reprezentowali naszą placówkę. Wszyscy zapomnieli o rywalizacji i oddali się wspaniałej zabawie. Po części sportowej odbyła się zabawa taneczna. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i paczki ze słodyczami. Uczestnicy oraz zaproszeni goście mogli skorzystać także z pysznego poczęstunku. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz organizatorom Turnieju za mile spędzony czas!

Spotkanie opłatkowe

W dniu 17.12.2013r odbyło się spotkanie opłatkowe. Przy wigilijnym stole wspólnie zasiedli zaproszeni goście wraz z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy oraz pracownicy Centrum Charytatywno Opiekuńczego Caritas w Pile Po wspólnej modlitwie i przeczytane Ewangelii św. Łukasza złożyliśmy sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia. Miłym akcentem było recytowanie pięknych wierszy przez naszych podopiecznych oraz wspólne śpiewanie kolęd. Czs upłynął w miłej i świątecznej atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Pusta Choinka

Już w najbliższą sobotę Centrum Charytatywno - Opiekuńcze Caritas zaprasza do Galerii Kasztanowej w Pile na akcję PUSTA CHOINKA. Do obdarowania jest 157 dzieciaków - ich marzenia spisali pedagodzy z pilskich szkół, a nie są one zbyt wygórowane: ciepła kurtka, buty, placak, przybory szkolne... Warto przyjść, ściągnąć świąteczną kartke i zostać Świętym Mikołajem. Akcji towarzyszyć będzie koncert charytatywny częściowo transmitowany na żywo przez TV ASTA.Patronat honorowy nad imprezą objął JE Biskup Edward Dajczak oraz Starosta Pilski i Prezydent Miasta Piły.

PROGRAM IMPREZY:

13:00 – 13:15 – otwarcie imprezy
13:15 – 13:25 – występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 5
13:30 – 14:00 – występ Kacpra Gruntkowskiego z Wyrzyska
14:00 - 14:10 – pokaz grupy From The Soul ze Szkoły Tańca BeeZone
14:10 – 15:00 - Studio Piosenki Estradowej pod kierunkiem Przemysława Wojnarowskiego z Regionalnego Centrum Kultury w Pile
15:00 - 15:15 – dzieci z Niepublicznego Przedszkola Nr 1 „Caritas” w Pile
15:15 – 15:30 – występ muzyczny Zespołu „Wrzosy” z Dziennego Dom Pomocy w Pile
15:30 – 16:00 – Schola przy Parafii Miłosierdzia Bożego
16:00 – 16:15 – występ Pauliny Pasternak, Martyny Michalak - solistek z Zespołu Wokalnego „Akcent” przy Zespole Szkół Nr 2 w Pile, pod kierunkiem pani Doroty Fąs
16:15 - 17:00 – Chór z Gminnego Ośrodka Kultury z Tuczna
17:00 – 17:30 – występ muzyczny Agnieszki Kopacz i Piotra Belaka – prowadzących audycje muzyczne w przedszkolach „Muzolaki – muzyczne przedszkolaki”
17:30 – 17:45 – występ instrumentalny didgeridoo Mirasa Turczynowicza
17:45 – 18:00 – poezja wigilijna
18:00 – 18:15 – pokaz Firmy „Okrzyk Radości” pt. „Balonowa Radość” – tworzenie form balonowych
18:15 – 18:30 – Oratorium Bł. Piątki Poznańskiej

Wizyta Biskupa

W poniedziałek, 14 października gościliśmy w naszym Centrum niezwykłego gościa - JE Biskupa Krzysztofa Zadarkę. Ksiądz Biskup spotkał się z dziećmi z Przedszkola Niepublicznego Caritas, podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy oraz kierownictwem Centrum. Było to bardzo miłe spotkanie, które upłynęło w atmosferze uśmiechu i modlitwy.

Wizyta Policjantów

W dniu 10.10.2013 uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy gościły niezwykłych gości - policjantów ze Szkoły Policji w Pile. Oprócz wspólnie spędzonego czasu przy ognisku na rozmowie i dobrej zabawie policjanci zaprezentowali sztuke samoobrony. Pokazy te bardzo spodobały się uczestnikom WTZ, jak i zaproszonym podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile. Mamy nadzieję na częstsze, tak ciekawe, spotkania.

Po raz kolejny w tym roku w dniach 27.10 - 05.11.2013 będzie można pomóc potrzebującym rodzinom w naszym mieście poprzez akcję ZAPAŁKA NIE OGRZEJE. Wolontariusze - w podziękowaniu za ofiarę pieniężną - rozdawać będą symboliczne pudełka zapałek przy Parafii oraz na cmentarzu komunalnym w Pile. Gorąco zachęcamy do tej formy wsparcia - jedna zapałka nie ogrzeje, ale dzięki pomocy możemy ogrzać nie tylko domy, ale i ludzkie serca. Całe fundusze zebrane podczas akcji przeznaczone zostaną na zakup opału dla osób potrzebujących.

Wycieczka do Wrocławia

W dniach 19 - 21.09.2013 r.odbyła się wycieczka do Wrocławia w której wzieli udział podopieczni WTZ oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile.Pierszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie ZOO jednego z największych w naszym kraju. Nastepnie po zakwaterowaniu się w hotelu udaliśmy się na stare miasto,podziwiając stare zabytkowe kamieniczki. Mogliśmy zobaczyć też przede wszystkim Ratusz,Plac Solny gdzie mieszkali najbogatsi ludzie w mieście. Drugi dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Panoramy Racławickiej -jest to z niewielu miejsc na świecie,gdzie można podzwiać relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej.Wielkie historyczne malowidło zrobiło niesamowite wrażenie na uczestnikach. Następnie udaliśmysię na nowoczesny Stadion,gdzie można było zobaczyć wnętrze tego wielofunkcyjnego obiektu sportowo - rekreacyjnego.Wieczorem po smacznym posiłku wybraliśmy się na wspaniały pokaz tańczących fontan w rytm muzyki i mieniących się różnymi kolorami tęczy.W drodze powrotnej do Piły zatrzymaliśmy się w Trzebnicy.To miejscowość położona wśród malowniczych lasów i Wzgórz Trzebnickich. Mieliśmy okazje poodziwiająć Bazylikę św.Jadwigi i św.Bartłomieja. Ten wyjazd był dla nas niesamowitym przeżyciem,który na długo zostanie w naszej pamięci..

Festiwalu Piosenki

W dniu 25.08.2013r mieliśmy ogromną przyjemność uczestnictwa w IX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Bornem Sulinowie.Uczestnicy naszego ośrodka godnie reprezentowały naszą placówkę.Bardzo ładne wykonanie utworów wynagrodziły oklaski oraz upominki przygotowane przez organizatorów.W trakcie festiwalu mielismy okazje zobaczyć i posuchać pięknych żołnierskich piosenek wykonanych przez podopiecznych z innych ośrodków, a szczególną atrakcją był występ znanego piosenkarza Jerzego Połomskiego.Wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście mogli skorzystać z poczęstunku. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmoserze i pięknej pogodzie.

Półkolonie

W dniach 15 – 26 lipca odbyła się Półkolonia zorganizowana przez Centrum Charytatywno – Opiekuńcze Caritas w Pile. Uczestnikami Półkolonii były dzieci w wieku od 6 do 14 lat, z rodzin wytypowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile. Podczas dwutygodniowego wypoczynku dzieci miały zagwarantowaną fachową opiekę, pełne wyżywienie oraz mnóstwo ciekawych atrakcji. Kilka razy odwiedziliśmy Pilski Dom Kultury, zapoznaliśmy się z historią Piły oraz regionu podczas wycieczek do Osieka nad Notecią, Górki Klasztornej, Skrzatusza oraz Ujścia. Dzieci miały okazję do aktywnego wypoczynku nad jeziorem w Ostrowcu, a także nad pilskim Jeziorem Piaszczystym, gdzie został y zorganizowane dla nich zabawy ruchowe oraz konkurencje sportowe. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była dla uczestników wycieczka do Parku Owadów w Lubnicy, gdzie podziwiali modele owadów, które swoimi rozmiarami kilkakrotnie przewyższały ich samych. Równie interesująca, była wyprawa do Paruszki, gdzie dzieci miały możliwość nauki jazdy konnej, przejazdu bryczką, oraz samodzielnego upieczenia kiełbaski w ognisku.


Dzieci brały udział w wielu konkursach z nagrodami, między innymi w konkursie plastycznym, „Mam talent”, w zawodach sportowych, w konkursie na najciekawszą budowlę z piasku, a także Miss i Mister Półkolonii. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz paczkę ze słodyczami. Zarówno pogoda, jak i nastroje dzieci, podczas wspólnego wypoczynku, były wyśmienite. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.

LETNI CZAS…

Letnie miesiące to nie tylko czas odpoczynku, relaksu na łonie natury, ale i grillowania. Także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wspólnie przygotowali letnie grillowanie, podczas którego nie tylko pieczono kiełbaski i przepyszną kaszankę z cebulką, ale i urządzono wspólną zabawę, konkurencje sportowe i granie na bębnach pod chmurką. Nie zabrakło również gier planszowych i opowieści wakacyjnych.

Takie wspólne spędzenie czasu pod chmurką tak się spodobało, że urządzono je już dwukrotnie, a że aura dopisuje, liczymy, że uda nam się jeszcze niejednokrtnie.

30-lecie święceń kapłańskich

Rok 2013 jest rokiem szczególnym dla ks. Leonarda Zycha – w tym roku obchodzi on 30-lecie swoich święceń kapłańskich. Z tej okazji pracownicy Centrum Charytatywno – Opiekuńczego Caritas zamówili Mszę Świętą, podczas której modlono się o łaski Boże i opiekę Maryi dla Ks. Leonarda. Wśród uczestników Mszy Świętej nie zabrakło także parafian, którzy przybyli do kaplicy, by wspólnie modlić się za swojego Proboszcza. Po zakończonej Eucharystii wszyscy obejrzeli krótką prezentację, przygotowaną przez dzieci ze świetlicy, przedstawiającą działania księdza Zycha, na co dzień. Po zakończonych uroczystościach Jubilat zaprosił wszystkich na wspólną agapę.

Półkolonie

W dniach 15 – 26 lipca odbyła się Półkolonia zorganizowana przez Centrum Charytatywno – Opiekuńcze Caritas w Pile. Uczestnikami Półkolonii były dzieci w wieku od 6 do 14 lat, z rodzin wytypowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile. Podczas dwutygodniowego wypoczynku dzieci miały zagwarantowaną fachową opiekę, pełne wyżywienie oraz mnóstwo ciekawych atrakcji. Kilka razy odwiedziliśmy Pilski Dom Kultury, zapoznaliśmy się z historią Piły oraz regionu podczas wycieczek do Osieka nad Notecią, Górki Klasztornej, Skrzatusza oraz Ujścia. Dzieci miały okazję do aktywnego wypoczynku nad jeziorem w Ostrowcu, a także nad pilskim Jeziorem Piaszczystym, gdzie został y zorganizowane dla nich zabawy ruchowe oraz konkurencje sportowe. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była dla uczestników wycieczka do Parku Owadów w Lubnicy, gdzie podziwiali modele owadów, które swoimi rozmiarami kilkakrotnie przewyższały ich samych. Równie interesująca, była wyprawa do Paruszki, gdzie dzieci miały możliwość nauki jazdy konnej, przejazdu bryczką, oraz samodzielnego upieczenia kiełbaski w ognisku. Dzieci brały udział w wielu konkursach z nagrodami, między innymi w konkursie plastycznym, „Mam talent”, w zawodach sportowych, w konkursie na najciekawszą budowlę z piasku, a także Miss i Mister Półkolonii. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz paczkę ze słodyczami.

12.06.2013 r.

12 czerwca 2013 r. spędziliśmy w duchu integracji, życzliwości i sztuki w ramach VI Wałeckich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych „Con Anima”, które miały miejsce w Wałeckim Centrum Kultury. Wspaniała atmosfera, pełna ciepła i oddania organizatorów wywarła na nas ogromne wrażenie. W trakcie imprezy zaprezentowaliśmy naszą działalność rękodzielniczą oraz teatralną. Wykonane prace wzbudziły zainteresowanie i zachwyt ze strony gości, a spektakl Teatru Abisal pt.„Podróż” otrzymał wyróżnienie. Serdecznie dziękujemy Organizatorom - Warsztatowi Terapii Zajęciowej przy SDN „UŚMIECH” za wspaniałą organizację i przemiłą twórczą atmosferę.

XV Jubileuszowym Ogólnopolskim Festiwalu Osób Niepełnosprawnych

Dnia 8 czerwca 2013r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w XV Jubileuszowym Ogólnopolskim Festiwalu Osób Niepełnosprawnych, który w tym roku odbył się w Skórzewie k. Poznania. Wśród niepełnosprawnych wykonawców znaleźli się tancerze, wokaliści, aktorzy. W trakcie uroczystości Teatr „Abisal” z naszego domu miał zaszczyt zaprezentować spektakl pt. „Podróż”, który otrzymał WYRÓŻNIENIE za oryginalne przedstawienie tematyki przemijania w życiu człowieka. Twórczy czas spędziliśmy bardzo aktywnie i z pasją, a wrażenia kulturalne i estetyczne na długo pozostaną w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz organizatorom festiwalu za mile spędzony czas!

PIELGRZYMKA

Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas w Pile gorąco zaprasza na DIECEZJALNĄ PIELGRZYMKĘ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ICH RODZIN I WOLONTARIUSZY DO SKRZATUSZA, która odbędzie się 29.06.2013.
Z okazji 25-lecia rocznicy koronacji Matki Bożej Skrzatuskiej każda placówka (DPS, WTZ, ŚDS, Stowarzyszenie lub Fundacja) wykonuje i przywozi ze sobą ikonę Matki Bożej Bolesnej (w formacie 40cmx60cm).

Patronat honorowy nad pielgrzymką objął JE bp Ordynariusz Edward Dajczak

X POWIATOWY DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

17 maja 2013 pod patronatem Starosty Pilskiego Mirosława Mantaja obchodziliśmy Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. W tym roku odbywał się on w Ujściu. Po uroczystej Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta pod Ujski Dom Kultury, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Poszczególne placówki przedstawiły krótkie programy artystyczne. Uczestnicy Środowiskowego Domu wystąpili ze spektaklem „Podróż”, a WTZ w Leżenicy „Cztery pory…”. Po występach był czas na wspólny posiłek i na podziwianie dzieł wykonanych przez uczestników placówek.

WIZYTA ZESPOŁU WRZOSY

W dniu 9 maja po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w Naszym Domu zespół WRZOSY, który przygotował ciekawy i wesoły program artystyczny. Uczestnicy ŚDS odwdzięczyli się własnoręcznie wykonanymi aniołkami. Bardzo dziękujemy za tak miłe i ciekawe wspólne spędzenie czasu – i oczywiście zapraszamy ponownie.

WYCIECZKA DO GOŚCINA

W dniach 26 – 28.04.2013 uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas oraz Warsztatów Terapii Zajęci0wej w Leżenicy wzięli udział w wycieczce do Gościna k.Kołobrzegu. Po przyjeździe i zakwaterowaniu wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli pokazy Straży Granicznej, a następnie raczyli się wojskową grochówką. Popołudnie uczestnicy wycieczki spędzili w Kołobrzegu, podziwiając uroki miasta, a następnie biorąc udział w zawodach strzeleckich. Drugi dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Muzeum Wojska Polskiego w Kołobrzegu, Katedry oraz Portu. Wieczorem wszyscy świetnie bawili się na zawodach bowlingowych oraz na wspólnej dyskotece. Pomimo tego, ze pogoda nie rozpieszczała nas, to humory dopisywały wszystkim i wyjazd pozostawił miłe wrażenia.

Śniadanie Wielkanocne

Tradycyjnie już uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas przeżywali uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, zasiadając do symbolicznego śniadania wielkanocnego. Nie zabrakło gości z władz samorządowych, którzy na ręce dyrektora ks. Leonarda Zycha złożyli świąteczne życzenia. Spotkanie uświetniły swoim występem dzieci z Przedszkola Niepublicznego Caritas nr 1 w Pile.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniach od 4.03.2013 – 6.03.2013 marca w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Motylewie, Niepublicznym Przedszkolu Caritas, w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas w Pile oraz WTZ w Leżenicy odbyły się wielkopostne rekolekcje. Wygłosił je ks. doktorant Piotr Szczepaniuk - dyrektor ośrodka Caritas w Ostrowcu koło Wałcza. W czasie rekolekcji spotykał się również z grupami modlitewnymi parafii motylewskiej, młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania i młodymi małżeństwami.

Wielki Post

Rozpoczęto Wielki Post w Centrum Charytatywno-Opiekuńczym. W środę, 13 lutego 2013 r., o godzinie 11.00, miała miejsce Msza Święta połączona z obchodem posypania głów popiołem. We Mszy Św. uczestniczyły dzieci z Przedszkola Niepublicznego nr 1 Caritas, uczestnicy Środowiskowego Domu i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy.

XXI Światowy Dzień Chorego.

W dniu 11 lutego 2013 r. w Centrum Charytatywno-Opiekuńczym obchodziliśmy XXI Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji została odprawiona Msza Święta we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, w której uczestniczyły osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy, a także seniorzy oraz parafianie z Parafii Piła Motylewo. Po Mszy Św. udzielono Sakramentu Namaszczenia Chorych, po czym zebraliśmy się na spotkaniu integracyjnym przy wspólnym posiłku. Ponadto, podopieczni Środowiskowego Domu skorzystali z możliwości uczczenia swego święta, wyjściem do pilskiego kina Helios na film komediowy pt. „Poradnik pozytywnego myślenia”, za co byli bardzo wdzięczni ks. Dyrektorowi.

Spotkanie Opłatkowe


W dniu 12 grudnia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz pracownicy Centrum Charytatywno- Opiekuńczego Caritas w Pile wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie spotkali się przy opłatku, by złożyć sobie nawzajem życzenia i cieszyć się ze zbliżających dni radością Bożego Narodzenia. Przy tradycyjnie zastawionym stole wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Wszystkim przybyłym dziękujemy, że zechcieli usiąść z nami i wspólnie dzielić się radością zbliżających się Świąt.

15.12.2012r.


Dnia 15 grudnia w Galerii Atrium Kasztanowa odbyła się pilska edycja akcji Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej PUSTA CHOINKA. W Pile akcję organizowało Centrum Charytaywno – Opiekuńcze Caritas pod kierownictwem ks.Leonarda Zycha, a współorganizatorem była izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski, którą reprezentował Pan Grzegorz Marciniak.
Na choince zawisły 152 bombki, które symbolizowały życzenia dzieci z Piły i Szydłowa. Z obawą czekaliśmy, czy znajdą się osoby i instytucje, które pomogą w ich realizacji. Na szczęście po raz kolejny okazało się, ze mieszkańcy naszego miasta mają wielkie serca i wszystkie 152 bombki znalazły darczyńców. Cała impreza nie powiodłaby się, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Patronat honorowy nad imprezą objęli:

JE biskup Ordynariusz Edward Dajczak
Starosta Pilski Mirosław Mantaj
Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski


Patronat medialny nad imprezą objęli:

radio eska
tv asta
asta24
tygodnik nowy
życie piły
extra piła
mała czarna
- to dzięki nim o całej akcji mogli dowiedzieć się mieszkańcy Piły i okolic.

Specjalne podziękowanie dla Galerii Atrium Kasztanowa za możliwość przeprowadzenia całej akcji – bez ich życzliwości i otwartości na potrzeby innych cała akcja nie byłaby możliwa.

Artyści, którzy nieodpłatnie poświęcili swój czas, uświetniając naszą akcję:

Monika Schaunkessel
Oratorium bł.Piatki Poznańskiej
Studio Tańca Art of Minds
słuchacze Szkoły Policji w Pile
Teatr ABISAL
Schola z Parafii św. Rodziny w Pile
Mirek Turczynowicz z zespołem
zespól wokalny Ballada z Klubu Zacisze
Dominika Wróbel
Anastazja Tancogne
zespół KWK



W akcję włączyli się również:

Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji
Młodzieżowy Dom Kultury
pracownicy WTZ w Leżenicy
pracownicy ŚDS Caritas w Pile
pracownicy i rodzice Przedszkola Niepublicznego Caritas w Pile
wolontariusze Zespołu Szkół nr 1 w Pile z opiekunem p.Krystyną Mańkowską

Tak naprawdę bohaterami całej akcji byli ludzie, którzy bez zbędnych słów podchodzili do choinki, ściągali bombkę i za chwilę wracali z prezentem dla dziecka. I to tak naprawdę było niesamowite. Że w dzisiejszym świecie zabiegania, egoizmu, braku wiary w drugiego człowieka znalazło się wiele osób, dla których był to prosty gest serca – i to im przede wszystkim dziękujemy.

CHOINKA


Są dzieci dla których choinka pozostanie pusta. Nie dostaną prezentu, nie zasiądą do wieczerzy wigilijnej, nie będą wypatrywać św. Mikołaja... Chcąc temu zaradzić Caritas Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej wraz z Centrum Charytatywno - Opiekuńczym Caritas w Pile w dniu 15 grudnia zwróci się o wsparcie do odwiedzających Atrium Kasztanowa w Pile.

Potrzebujące dzieci zostały wytypowane przez pedagogów z pilskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy nadesłali konkretne potrzeby najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Na ozdobach choinkowych napisane są imiona dzieci, wiek oraz prezent o którym marzą. Dzieci nie spodziewają się, że 24 grudnia do ich domu zapukają wolontariusze i obdarują ich świąteczną paczką. Ufamy, że w te święta dzieci będą miały powody do radości i dzięki otwartym sercom mieszkańców Piły tegoroczne Święta Bożego Narodzenia na długo pozostaną w ich pamięci.

Zapraszamy do włączenia się w nasza akcję i podzielenia się sercem z najbiedniejszymi. Akcja objęta jest patronatem medialnym przez pilskie media. Telewizja Asta w tym czasie przeprowadzi transmisję na żywo. Patronat honorowy objęli bp. Edward Dajczak - Ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Mirosław Mantaj - Starosta Pilski i Piotr Głowski- Prezydent Miasta Piły.

Pieniądze na paczki dla dzieci można wpłacać również na konto Centrum Charytatywno - Opiekuńcze Caritas Bank Pekao S.A. II oddział Piła nr 18124017051111000019038067 z dopiskiem PUSTA CHOINKA


Świece do nabycia:
-ofiara za dużą świecę -15 zł.
-ofiara za małą świecę -5zł.

10-lecie


W dniu 21 listopada Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas oraz Przedszkole Niepubliczne Caritas nr 1 w Pile obchodziły swoją 10 rocznicę istnienia. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Świętaw kaplicy Centrum Charytatywno – Opiekuńczego Caritas w Pile, której przewodniczył JE ks. Biskup Krzysztof Zadarko. Ksiądz Biskup w swojej homilii zaznaczył, że Caritas – miłość – jest najpiękniejszą twarzą Kościoła, oraz życzył, aby Środowiskowy Dom – oprócz tego, że jest domem – stał się Wspólnotą. Następnie obchody przeniosły się do Auditorium Maximum w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile. Po przemówieniach i życzeniach nastąpiła część artystyczna, w której wystąpili: - dzieci z Przedszkola Niepublicznego nr 1 Caritas w Pile - teatr ABISAL w skład którego wchodzą uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile

Ze specjalnym recitalem wystąpili Anna Turska i Sebastian Czerkas z Wrocławia. Po uczcie duchowej był czas na ucztę dla podniebienia, gdyż w kuluarach przygotowany był poczęstunek dla przybyłych gości. Można podziwiać było także prace wykonane przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli, aby razem z nami świętować tą ważna dla nas datę oraz za wszelkie życzenia, które dotarły do nas drogą pocztową.

KONFERENCJA


Dnia 25.10.2012 w Hotelu Gromada w Pile odbyła się konferencja podsumowująca projekt NASZA WSPÓLNA SZANSA. Dwa lata realizacji projektu bardzo szybko minęły i nadszedł czas na podsumowanie działań. Podczas konferencji zaprezentowały się wszystkie – powstałe w ramach projektu – spółdzielnie socjalne. Podzieliły się one swoimi opiniami i wrażeniami wspólnej pracy w tej specyficznej – jaką jest spółdzielnia socjalna – jednostce. Każdy z uczestników mógł otrzymać publikację wydaną na zakończenie projektu w postaci książki Spółdzielnie Socjalne w Pile. Po części oficjalnej był czas na nieformalne rozmowy przy stole. Wszystkim uczestnikom projektu życzymy powodzenia w dalszej działalności!

OTWARCIE NOWEGO ODZIAŁU PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO CARITAS W PILE


3 października na osiedlu Zielona Dolina w Pile uroczyście otwarto 9. Oddział Niepublicznego Przedszkola Caritas pw. Matki Bożej z Lourdes. Przedszkole znajduje się w nowym bloku Spółdzielni Mieszkaniowej Południe” przy ul. Promiennej 19U/8. Co prawda funkcjonuje tam od 3 września, jednak dopiero teraz odbyło się jego oficjalne otwarcie. Nowe przedszkole zlokalizowane jest na parterze. Na ponad 100 metrach kwadratowych zlokalizowane są 2 pomieszczenia i 2 łazienki. Posiłki dowożone są z Centrum Charytatywno Opiekuńczego Caritas przy ul. Kossaka. Aktualnie do przedszkola uczęszcza 24 dzieci. W oficjalnym otwarciu placówki i uroczystym przecięciu wstęgi udział wzięli m.in.: prezydent Piły – Piotr Głowski, wice prezydent Piły Krzysztof Szewc, przewodniczący Rady Miasta Piły – Rafał Zdzierela, proboszcz parafii pw. Św. Rafała Kalinowskiego – ks. Mieczysław Dzikowski, a także inspektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pile – Danuta Kmieciak oraz inni zaproszeni goście. W trakcie uroczystości dzieci z grupy 4-latków zaprezentowały gościom program artystyczny. Później odbyła się bardzo ważna dla przedszkolaków uroczystość – pasowanie. Wielkim ołówkiem pasował dzieci sam pan prezydent Piotr Głowski. Po wielkiej uroczystości jaką było pasowanie, dzieci stanęły do wspólnego zdjęcia z zaproszonymi gośćmi.

KURS PIERWSZEJ POMOCY


Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w kursie pierwszej pomocy – mogli nie tylko poznać teoretyczne podstawy udzielania pierwszej pomocy w różnych okolicznościach, ale i ćwiczyć swoje umiejętności na fantomie.

Na naszych warsztatach popołudniowych gościliśmy p. Grzegorza Grelika, który nie tylko opowiedział o swojej pasji – carvingu - , ale na żywo zaprezentował swoje dzieła i urządził pokaz. Sami mieliśmy okazję nauczyć się d1)óch prostych wzorów. Zajęcia były niezmiernie ciekawe i inspirujące, a na naszych stołach jeszcze przez dwa dni gościły jabłuszkowe łabędzie.

PÓŁKOLONIE W CENTRUM CHARYTATYWNO – OPIEKUŃCZYM CARITAS W PILE


W dniach 16-27 lipca Centrum Charytatywno – Opiekuńcze Caritas zorganizowało dla dzieci z Piły półkolonie pod hasłem „Moja mała Ojczyzna”. Tematem przewodnim było poznanie różnych ciekawych miejsc regionu ich historii. I tak dzieci odwiedziły Kalwarię Ujską, Chodzież, Skrzatusz, Osiek, ruszyli szlakiem Walu Pomorskiego i odwiedzili Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Oprócz historii znalazł się także czas na zabawę. Uczestnicy odwiedzili stadninę koni, gdzie mogli skorzystać zarówno z jazdy na koniu, jak i przejazdów bryczką, odwiedzili Nadleśnictwo w Kalinie, sprawdzili nowy plac zabaw na pilskiej Wyspie, uczyli się lepić w glinie, odwiedzili pilskie kina. Nie zabrakło również konkursów i wspólnych zabaw. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali paczki i okolicznościowe dyplomy.

20-25.08.2012r.


W dniach 20 – 25 sierpnia dwie grupy 25-osobowe miały okazję wyjechać na trzydniową wycieczkę zorganizowaną przez Centrum Charytatywno – Opiekuńcze Caritas w Pile dzięki dotacji z Gminy Piła. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Już pierwszego dnia weszliśmy na punkt widokowy Kawczą Górę, odwiedziliśmy słynne molo i Aleję Gwiazd w Międzyzdrojach oraz powitaliśmy polskie morze. Drugi dzień to całodzienna wycieczka: rejs statkiem po cieśninie Świny, gdzie podziwiać mogliśmy rezerwat ptactwa wodnego oraz zatopione okręty, weszliśmy na taras widokowy najwyższej latarni morskiej w Polsce, uczestniczyliśmy w dwugodzinnym szkoleniu z przymrużeniem oka w Forcie Gerharta, a na zakończenie weszliśmy na punkt widokowy na Wzgórzu Zielonka, gdzie podziwialiśmy rozległą panoramę wysp. Ostatnim punktem naszej wyprawy było Jezioro Turkusowe. Pomimo tak wielu wrażeń mieliśmy jeszcze dość siły, aby wieczorem podziwiać przepiękny zachód słońca nad Bałtykiem. Ostatni dzień to pożegnalny spacer urokliwymi uliczkami Międzyzdrojów (nie omijając – a jakże – Alei Gwiazd). Po tylu wrażeniach wracaliśmy do Piły z uśmiechami na twarzach.

PODGÓRZYN


Podczas tegorocznych wakacji po raz kolejny Centrum Charytatywno – Opiekuńcze Caritas p.w. Matki Bożej z Lourdes w Pile miało możliwość zorganizować dwutygodniowe kolonie letnie dla 45 dzieci z Piły. Tym razem pojechaliśmy w nowe miejsce – do Podgórzyna, malowniczej miejscowości położonej w Karkonoszach. Pogoda była wręcz idealna do górskich wędrówek, których mieliśmy pod dostatkiem. Ulubioną trasą spacerową kolonistów była droga do Wodospadu Podgórnej, zwanego również Wodospadem Miłości. Odwiedziliśmy to miejsce kilka razy. Nie sposób wyliczyć wszystkich pieszych wędrówek, ale na pewno nie zapomnimy trasy do Kaplicy św. Anny, gdzie dzieci zapoznały się z legendą związaną z tamtejszym źródełkiem, kilkugodzinnego spaceru na Cmentarz Jeńców Wojennych w Borowicach, tam z kolei wspólnie zapaliliśmy znicz dla upamiętnienia poległych, jak również dosyć trudnej wspinaczki na Górę Chojnik, na której szczycie zwiedzaliśmy zamek, wysłuchawszy najpierw jego historii. Oprócz pieszych wędrówek, uczestniczyliśmy w kilku wycieczkach autokarowych. Byliśmy między innymi w Jeleniej Górze, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze, Park Uzdrowiskowy i przepiękną Starówkę. Karkonosze słyną z cudownych wodospadów, zatem pojechaliśmy do Szklarskiej Poręby, aby podziwiać Wodospad Kamieńczyk oraz Szklarkę. Odwiedziliśmy również Karpacz, gdzie mogliśmy podziwiać Świątynię Wang, a także przekonać się jak wyglądało życie na Dzikim Zachodzie w Miasteczku „Western City”. W chwilach, gdy opuszczały nas siły na wędrowanie po górach, świetnie bawiliśmy się w naszym Ośrodku „Karolince”. Dzieci przeszły Chrzest Kolonijny, aby stać się „prawdziwymi” kolonistami, uczestniczyły w konkursach np. „Mam talent”, czy „Pokaz mody”, miały możliwość wykazać się w wielu zabawach sportowych – szczególnie prężnie działała sekcja piłki nożnej i badmintona. Swoje umiejętności taneczne prezentowały nam na kilku dyskotekach i ślubach kolonijnych. A wieczory umilali śpiewem na karaoke, czy też swoimi autorskimi piosenkami prezentowanymi przy ognisku. Odkryliśmy również kilka utalentowanych i kreatywnych artystów podczas konkursów plastycznych. Dwa tygodnie wbrew pozorom upłynęły bardzo szybko i choć już tęskniliśmy za swoimi domami, to z żalem opuszczaliśmy gościnnych gospodarzy z „Karolinki” i wspaniałe góry Karkonosze.

II Piknik Wędkarski w Kaczorach.


22 Czerwca nad jeziorem Kopczym w Kaczorach miał miejsce II Piknik Wędkarski. Wśród atrakcji znalazły się różne konkurencje i konkursy, do tego nie zabraklo grillowania.Wszyscy uczestnicy zabawy dobrze się bawili dopingując podopiecznych biorącycych udział w Pikniku. Pogoda sprzyjała, dookoła nas znajdował się las, przez co mogliśmy nieco odpocząć od zgiełku panującego w mieście. Pierwsze miejsce w łowieniu ryb przypadło Andrzejowi Łykusowi z WTZ w Leżenicy. Na koniec imprezy odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz upominków dla wszystkich uczestników Pikniku Wędkarskiego.

Wycieczka do Malborka oraz Gdańska


W dniach 15 do 16 Czerwca odbyła się wycieczka do Malborka oraz Gdańska w której wzięli udział podopieczni z WTZ w Leżenicy oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Pile. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie starówki miasta Chojnice. Następnie udaliśmy się do Miasta Malbork, które niegdyś było stolicą Zakonu Krzyżackiego. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie słynnej twierdzy, Zamku Krzyżackiego. Jego wielkość zapierała dech w piersiach. Pod wieczór udaliśmy się na spacer by podziwiać okazałą luminescencję zamku. Kolejnego dnia pojechaliśmy zwiedzić Gdańsk. Zaczęliśmy od Placu Westerplatte, potem podziwialiśmy starówkę i pomnik Neptuna. Wrazenie zrobil na nas Stadion PGE Arena Gdańsk oraz jego złoty dach niczym w bliskowschodnich meczetach :) Naszą wycieczkę wspominamy bardzo dobrze.

2-10.08.2012r.


W dniach 02-10.08.2012r. mieliśmy ogromną przyjemność udziału w wakacyjnych warsztatach organizowanych przez Regionalne Centrum Kultury „Fabryka emocji”:

- pokazie AIKIDO;
- warsztatach teatralnych „W kranie teatru”;
- warsztatach plastycznych „Qullinig”;
- warsztatach balonowych „Balonowy świat”;
Składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie, miłą atmosferę i wspaniałą organizację Pani Ewie Stróżyńskiej, Pani Ewelinie Wyrzykowskiej, Pani Ewie Porazińskiej-Bednarek oraz Sensei Romanowi Widawskiemu.

LETNIE WARSZTATY


Lato wspiera naszą twórczość i kreatywność. Po powrocie z urlopu zabraliśmy się do twórczej pracy, która sprzyja naszemu rozwojowi i zdrowej aktywności. W pourlopowym czasie zorganizowaliśmy atrakcyjne warsztaty na terenie ośrodka:

- warsztaty bukieciarstwa;
- warsztaty rękodzielnicze – wyrób biżuterii z guzików;
- warsztaty teatroterapii;
- warsztaty plastyko terapii „Portret duszy”- technika malowania nitką;

SPOTKANIE Z RODZICAMI



W dniu 11 czerwca odbyło się spotkanie z rodzicami uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas. Podczas spotkania poruszane były istotne kwestie zarówno z punktu widzenia uczestników, jak i ich rodziców i opiekunów. Podczas spotkania teatr ABISAL zaprezentował swoją sztukę „Na skrzydłach nadziei”.

MARSZ DLA ZYCIA I RODZINY


Dnia 3 Czerwca odbył się w Pile: „Marsz dla Życia i Rodziny” Celem przemarszu była manifestacja przywiązania do konserwatywnych wartości w sferze rodziny. Wzięli w niej udział rodziny z dziećmi, pracownicy CARITAS-u oraz wszyscy, dla których naturalny model rodziny jest kwintesencją rodzicielstwa. Marsz rozpoczął się Mszą Świętą w parafii św. Antoniego, uczestnicy następnie udali się pod Plac Zwycięstwa, gdzie ma swój pomnik błogosławiony Jan Paweł II. Po czym odbył się więc z udziałem bp. Pawła Cieślika. W manifestacji wzięło udział kilkaset uczestników, śpiewając pieśni oraz nosząc transparenty, kwiaty, baloniki.

40-LECIE DIECEZJI KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKIEJ


Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas z Piły i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Leżenicy wzięli udział w obchodach 40-Lecia Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej. Grupa wyjechała z Piły o godzinie 6 rano i w pierwszej kolejności uczestnicy przywitali się z morzem, nad którym spędzili miłe chwile. Następnie cała grupa aktywnie włączyła się w uroczyste obchody na stadionie Gwardii w Koszalinie. Przedpołudniową część obchodów 40-lecia na stadionie "Gwardii" prowadzili posługujący w Brazylii włoscy misjonarze - ojcowie Antonello Cadedd i Enrique Porcu. Podczas tej części uroczystości zgromadzeni na stadionie wierni modlili się śpiewając i tańcząc do muzyki wykonywanej przez zespół Gospel Rain.

O godz.15:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez ok. 200 księży pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi i biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka. Podczas Eucharystii na stadionie złożono uroczyste wyznanie wiary i odnowiono przyrzeczenia chrzcielne. Pokropienia wiernych dokonano z XIII-wiecznej kamiennej chrzcielnicy, która przed wiekami znajdowała się w pierwszym sanktuarium na Górze Chełmskiej. Jest to prawdopodobnie najstarsza zachowana chrzcielnica na terenie diecezji. Chciano w ten sposób pokazać, że korzenie wiary na ziemi koszalińskiej sięgają głębiej niż 40 lat wstecz. Na zakończenie uroczystości Arcybiskup Dzięga udzielił wiernym papieskiego błogosławieństwa i związanego z nim odpustu zupełnego.

SPARTAKIADA W SŁAWOBORZU


Dnia 10 Maja 2012 wzięliśmy udział w zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej "Spartakiadzie" w Sławoborzu. Impreza odbyła się na Stadionie Sportowym z okazji Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie. Świętowanie zaczęło się od Mszy Świętej w Kościele Matki Bożej Różańcowej. Następnie nie zabrakło sportowej rywalizacji oraz zabawy tanecznej. Pogoda dopisała przez co każdemu udzielił się dobry humor

DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ


Uczestnicy środowiskowego Domu Samopomocy Caritas i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżenicy wzięli udział w Powiatowym Dniu Godności Osoby Niepełnosprawnej organizowanego w tym roku w Łobżenicy. W tym roku impreza organizowana była w atmosferze i klimacie Dzikiego Zachodu – nie zabrakło kowbojskich kapeluszy i gwiazd szeryfa, ale i powabnych dam w stylowych strojach z dawnej epoki. Pomimo tego, że pogoda nie dopisała, to humory dopisały wszystkim i wspólna zabawa doskonale się udała.

WIZYTA W GALERII LABIRYNT - SPIRYDIONY


30 kwietnia 2012 odwiedziliśmy wystawę „SPIRYDIONY” w Galerii „Labirynt” w Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej L-W w Pile przy ul. Sikorskiego 33. Wystawa prezentowała twórczość fotograficzną Artura Kobiranda. Oblicze natury i przyrody przedstawione za pomocą nowatorskiej techniki, zaskoczyło zwiedzających uczestników nierzeczywistym kształtem realnych elementów rzeczywistości, magią i czarem fotografii. Kontemplacja prezentowanej twórczości dostarczyła wielu skojarzeń i była ucztą dla zmysłów i wyobraźni. Gratulujemy twórcy i dziękujemy za jego dzieła!


IX KONGRES RUCHÓW I STOWARZYSZEŃ KATOLICKICH W DIECEZJI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ Koszalin 18-19 maja 2012 r. Kongres środowisk laikatu, zaangażowanego w parafiach, przypada obecnie w naszej diecezji raz na pięć lat. Według tego cyklu, zbiega się on tym razem z obchodami 40-tej rocznicy utworzenia naszej diecezji. Stanie się on zatem naturalną okazją do dziękczynienia za wkład świeckich w rozwój wiary na tych ziemiach. Kongres jednak nie będzie miał charakteru wspomnieniowego, ale modlitewny. Dziękczynienie wybrzmi w nim przede wszystkim we wspólnej Eucharystii oraz adoracji. 19 maja (sobota) uczestnicy Kongresu przyłączą się natomiast do centralnych obchodów 40-lecia diecezji na Stadionie Klubu Sportowego Gwardia Koszalin im. Stanisława Figasa przy ul. Fałata34. Tam program rozpocznie się o godz. 10:00. Msza na zakończenie przewidziana jest o godz. 15:00.

Caritas pośredniczy w znalezieniu pracy w Niemczech. Koordynowany przez Caritas Polska we współpracy z Caritas w Diecezjach projekt „Wyjść z szarej strefy” zakłada pomoc w zatrudnieniu polskich kobiet w Niemczech jako opiekunek dla osób przewlekle chorych i starszych. Wszystkie osoby zainteresowane podjęciem tego typu pracy zapraszamy na spotkanie informacyjno – rekrutacyjne 25 kwietnia 2012 roku o godz.16:00 do Centrum Charytatywno – Opiekuńczego Caritas w Pile przy ul.Kosasaka 16.

Śniadanie Wielkanocne


Dnia 29 marca uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz zaproszeni goście spotkali się przy wspólnym, uroczyście zastawionym stole przy Śniadaniu Wielkanocnym. Tegoroczne spotkanie swoimi występami uświetniły dzieci z Przedszkola Niepublicznego Caritas, a uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przygotowali krótki program artystyczny. To już coroczne tradycyjne spotkanie, dzięki któremu możemy złożyć sobie wspólnie życzenia i spędzić razem czas, zatrzymując się na chwilę w codziennym biegu, by rozważyć tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Jezusa

Podpisanie umowy

Dnia 23 marca w Centrum Charytatywno- Opiekuńczym Caritas podpisano umowy do kolejnej edycji programu żywnościowego PEAD 2012. Obecna na spotkaniu Agnieszka Kukiełka z Caritas Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej wyjaśniła zasady obowiązujące w roku bieżącym, jak i wprowadziła uczestników spotkania w nowy projekt Caritasu. WYJŚĆ Z SZAREJ SFERY.

Nowe Przedszkola

Przedszkole Niepubliczne Caritas nr 1 działające przy Centrum Charytatywno – Opiekuńczym w Pile rozszerzyło swoją działalność. Jeszcze w ubiegłym roku rozpoczął pracę oddział przy ul. Michałowskiego. Od 1 marca 2012 działa już oddział na Osiedlu Górnym przy kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, a od dnia 19 marca ruszyła filia przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Pile Motylewie. Odziały przedszkolne prowadzone są na zasadzie zadania zleconego przez spółdzielnie socjalne, powstałe w ramach projektu unijnego realizowanego przez C.Ch.O. Caritas:

- Spółdzielnia Socjalna PROMYK – prowadzi oddziały na Michałowskiego i w Motylewie;
- Spółdzielnia Socjalna IMPET – prowadzi oddział na Osiedlu Górnym.

W dniu 20 marca ks. Leonard Zych poświęcił uroczyście nowo oddane sale w Motylewie oraz odwiedził dzieci przy ulicy Michałowskiego. Przedszkolaki wesoło powitały ks. Dyrektora, opowiadając o swoich zajęciach i pokazując swoje prace plastyczne. Na chwilę obecną z opieki i nauki w Przedszkolu Niepublicznym Caritas nr 1 w Pile korzysta 139 dzieci.

ZIMOWY RAJD

Dnia 13 lutego grupa uczestników ŚDS oraz WTZ z Leżenicy wyruszyła na „Zimowy Rajd” do malowniczo położonej górskiej miejscowości - Przesieki. Karkonosze przywitały nas piękną, słoneczną pogodą oraz obficie zaśnieżonymi górskimi zboczami. Czas pięciodniowej wyprawy rozpoczął romantyczny (bo w Święto Zakochanych ;) spacer do Wodospadu Podgórnej. Wodospadu, jak się później okazało, który spłatał nam figla, ponieważ… zamarzł . ;) Nasza grupa górskich łazików niestrudzona tymczasowym zniknięciem głównej atrakcji udała się na poszukiwanie pomnika-tramwaju upamiętniającego czasy, kiedy to jeszcze mieszkańcy Przesieki mogli korzystać z takowych form przemieszczania się. I tym razem nic nie zniknęło i tryumfalnie wróciliśmy do ośrodka. Kolejne dni okazały się obfitować w silne opady śniegu, więc zmuszeni byliśmy skrócić nasze eskapady. W drodze na Chojnik po raz ostatni wybraliśmy się na górski szlak, aby potem oddawać się już tylko dobrej zabawie. Zjazdy na sankach przypomniały nam o czasach beztroski, a „tłusto-czwartkowe” pączki wyrównały poziom spalonych przez nas wcześniej kalorii… Wysoki poziom śniegu i jeszcze wyższy poziom dobrego humoru sprawił, że co niektórzy wcale nie myśleli o pakowaniu walizek i powrocie. Może jeszcze tu wrócimy? ;)

Jałmużna Wielkopostna

W okresie Wielkiego Postu we wszystkich polskich diecezjach Caritas prowadzi akcję charytatywną pod nazwą Jałmużna Wielkopostna. W naszej Parafii przez cały okres Wielkiego Postu rodziny lub indywidualne osoby składają do nich dobrowolne ofiary pieniężne. Skarbonki przynosimy do kościoła w Wielką Sobotę. W tym roku akcja "Jałmużna Wielkopostna" odbywa się pod hasłem "Pomagam starszym". Wezwanie umieszczone na skarbonkach brzmi: Zrezygnuj w Wielkim Poście z konkretnej przyjemności i złóż ofiarę do skarbonki. Ofiary składane do skarbonek będą przeznaczone na pomoc dla ludzi chorych i niepełnosprawnych – na ich leczenie, rehabilitację oraz na tworzenie struktur i warunków prowadzenia działalności pro zdrowotnej. Połowa środków pieniężnych z naszej akcji pozostanie do dyspozycji Parafialnego Zespołu Caritas, druga część przekazana zostanie do Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

Centrum Charytatywno – Opiekuńcze Caritas p.w. Matki Bożej z Lourdes w Pile aktywnie włączyło się w obchody Światowego Dnia Chorego. O godz. 10.00 odbyła się uroczysta Msza Święta, którą celebrował ks. Piotr Szczepaniuk, dyrektor Ośrodka Caritas w Ostrowcu. Wygłosił on także specjalnie przygotowaną homilię skierowaną do ludzi chorych i cierpiących. Podczas Mszy można było skorzystać z Sakramentu Namaszczenia Chorych. Po Mszy Świętej osoby chore i niepełnosprawne miały możliwość wzięcia udziału w zabawie karnawałowej, gdzie – oprócz dobrej muzyki – nie zabrakło wspólnych gier i zabaw oraz dobrego poczęstunku. Bo przecież choroba czy niepełnosprawność to nie tylko smutek i ból – to także poszukiwanie i docenienie radości i uśmiechu Boga w każdej chwili życia.

Fryzjerki w ŚDS.

W naszym Domu gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile z opiekunem p. Anną Pawlaczyk, którzy na co dzień przygotowują się do zawodu fryzjera. Nasi uczestnicy skorzystali z okazji i zostali „modelami”, oddając swoje głowy w ręce młodych. Efekt był zadawalający dla obydwu stron. Odwdzięczyliśmy gościom wręczając im podziękowanie i słodkie upominki

09.02.2012r.

W dniu 9 lutego odwiedzili nas goście - wolontariusze Szkoły Policji w Pile. Słuchacze przywieźli podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas i dzieciom z Przedszkola Niepublicznego Caritas słodycze i zabawki. Jak zawsze spotkali się z miłym przyjęciem i licznymi pytaniami dotyczącymi specyfiki pracy w Policji. Podopieczni podziękowali wolontariuszom uśmiechem i własnoręcznie wykonanymi upominkami.

STYCZEŃ PEŁEN POZYTYWNYCH WRAŻEŃ

Miesiąc styczeń obfitował w naszym Centrum w wiele ciekawych wydarzeń. Kilku uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas obchodziło urodziny i imieniny. A że mamy karnawał, to tradycyjny poczęstunek połączono z zabawą. Jak widać wszyscy świetnie się bawili. A kiedy już zmęczyli się zabawą, urządzono konkurs karaoke. Jednakże wszyscy tak świetnie śpiewali, że jednogłośnie uznano, że zwycięzcami zostali wszyscy!
Gościliśmy także p. Beatę Sadowską, współzałożycielkę pierwszych spółdzielni socjalnych w Polsce, która podczas konferencji opowiadała o funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych, jak i o szeroko pojętej ekonomii społecznej. Na konferencji obecni byli także przedstawiciele naszych pilskich spółdzielni socjalnych - powstałych w ramach projektu Centrum Charytatywno – Opiekuńczego Caritas w Pile Nasza Wspólna Szansa. Z okazji Dnia Babci i Dziadka przedszkolaki z naszego Niepublicznego Przedszkola Caritas przygotowały jasełka dla seniorów ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Z zaciekawieniem i wzruszeniem obejrzeli oni przedstawienie przygotowane przez maluchy. Po jasełkach ks. Leonard Zych odprawił uroczystą Mszę św. w intencji seniorów, po której wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na ciepły poczęstunek. Miłym zakończeniem miesiąca była wizyta zespołu Wrzosy z Dziennego Domu Pomocy przy ul.Kondratowicza w Pile. Wspólnie z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas śpiewali kolędy i pastorałki. A po części świątecznej wesoło bawili się przy piosenkach i przyśpiewkach ludowych. Zespołowi Wrzosy jeszcze raz dziękujemy za tak miłe wspólne spędzenie czasu.

Kontakt

ul. Kossaka 16
64 - 920 Piła
tel. 883 844 990
e-mail:sekretariat.pila@caritas.pl
REGON: 040109697-00050
NIP: 764-22-85-887
Bank Pekao S.A.
II oddział Piła nr konta 18124017051111000019038067

Linki